معاون وزیر صمت:

اصلاح یارانه، ریشه های تورم را می خشکاند

اصلاح یارانه، ریشه های تورم را می خشکاند

به گزارش لباس نو معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه اصلاح یارانه ها، ریشه های تورم را برای همیشه می خشکاند و پول به جیب مردم بر می گردد، اظهار داشت: یارانه حاصل از ارز ترجیحی آن طور که باید، به دست مصرف کننده نمی رسید.به گزارش لباس نو به نقل از اتاق اصناف ایران، محمد مهدی برادران با اشاره به اینکه به جز موضوعات در ارتباط با خودرو و مجموعه ماشین سازی، امور باقی صنایع و اصناف در معاونت صنایع عمومی مورد پیگیری قرار می گیرد، اظهار نمود: در گذشته وقتی از موضوعی مثل کفش صحبت می کردیم، با دو آمار و دو مجموعه صنفی و صنعتی مواجه بودیم و برنامه ریزی برای یک کالا و محصول را دشوار می کرد. اما با ایجاد این معاونت می توانیم در یک مجموعه احصاء و برای آن برنامه ریزی نماییم و از مزایای این امر میتوان به اختصاص امکاناتی که پیشتر مخصوص صنایع بود به صنوف تولیدی اشاره نماییم.
معاون صنایع عمومی وزیر صمت اضافه کرد: مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها یکی از طرح هایی است که امروز به شکل جدی از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت دنبال می شود و نقش اصناف در اجرای درست این طرح کلیدی است.
برادران اظهار داشت: مکاتب اقتصادی همواره به این سوالات پاسخ می دهند که چه تولید نماییم، چه قدر تولید نماییم و چگونه توزیع نماییم. آنها که طرفدار اقتصاد آزاد هستند، می گویند که هرچه بازار می خواهد تولید نماییم، هرچه قدر بازار می خواهد تولید نماییم و هرچه بازار می خواهد توزیع نماییم. آنها که طرفدار اقتصاد دولتی هستند می گویند هرچه دولت می گوید تولید نماییم، هر میزان دولت می گوید تولید نماییم و هر چه دولت می گوید توزیع نماییم.
با اصلاح هدفمندی یارانه ها به دنبال کاهش بخشی از دخالت های دولتی هستیم
وی افزود: این دو تفکر متفاوت می باشد. برخی هم طرفدار نظارت دولتی هستند و می گویند دولت وظایف خویش را محدود کند به نظارت، هدایت و تسهیل گری و از تصدی گری دوری کند. اما کاری که در عمل در دولت های گذشته انجام شده این بوده است که دولت دخالت های زیادی داشته است. یکی از دخالت های دولتی تخصیص ارز ترجیحی بوده است. امروز این پرسش مطرح می شود که آن میزان ارز ترجیحی که سالهای گذشته اختصاص داده شده است در چه حوزه هایی مصرف شده است؟ آیا واقعاً آنجایی که باید صرف شد؟ ما در نظر داریم در دولت سیزدهم با اصلاح هدفمندی یارانه ها بخشی از دخالت های دولتی را کم نماییم.
برادران اظهار داشت: بنابراین دولت سیزدهم کار شجاعانه ای انجام داده است که در ابتدای کار خود دست به اصلاح هدفمندی یارانه ها زده است و این کار را در انتهای دوره چهار ساله انجام نداده است. اجرای این طرح، آرزوی همیشگی خیلی از فعالان اقتصادی بوده است.
وی بیان نمود: در شرایطی که همه دنیا با بحران غذا مواجه می باشد ما در گذشته به بازار داخلی و خارجی یارانه می دادیم و این یارانه آن طور که شایسته بود به دست مصرف کننده نمی رسید. معتقدیم که با اصلاح هدفمندی ها، پول به جیب مردم بر می گردد و این امر باعث تحریک تقاضا خواهد شد. البته بعضی می گویند که این جراحی نظام اقتصادی باید در همه بخش ها با هم و به یک باره می شد، بعنوان نمونه می گویند باید یارانه بنزین هم، در همین زمان برداشته می شد. اما طبق بررسی ها، این کار فعلا عملی نیست.
اصلاح هدفمندی یارانه ها، ریشه های تورم را برای همیشه می خشکاند
برادران تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت گرانی را از اصناف نمی داند؛ گرانی ماحصل تورمی است که در سالهای گذشته بوجود آمده است. طرح اصلاح هدفمندی یارانه ها، در کوتاه مدت باعث تورم خواهد شد اما بر این باوریم که ریشه های تورم را برای همیشه می خشکاند. حاصل این طرح، باید رقابت در قیمت و رقابت در کیفیت باشد. به صورتی که مشتری از هر جایی که می خواهد خرید کند؛ بعلاوه باعث تسهیل نظارت بازرسان بر بازار خواهد شد. امیدوار هستیم که شکاف های طبقاتی را بکاهد و مردم مبلغی را در حساب خود داشته باشند و احساس کنند که می توانند هر آنچه مورد نیاز است خرید کنند.
معاون صنایع عمومی وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم به همکاری تشکل های صنفی نیاز داریم و امیدواریم بزودی نشستی تخصصی با اتاق اصناف ایران در اینباره داشته باشیم.


منبع:

1401/02/23
23:36:15
5.0 / 5
273
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لباس نو