وزیر جدید راه، راه آهن را دریابد

وزیر جدید راه، راه آهن را دریابد

به گزارش لباس نو، به قول دبیر انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل ریلی و خدمات وابسته، فعالان بخش حمل و نقل از وزیر جدید راه انتظار دارند رسیدگی ویژه ای به بخش حمل و نقل ریلی داشته باشد و در اسرع وقت، اقدامات لازم را برای نجات صنعت حمل و نقل ریلی انجام دهد تا امیدها به برگشت این بخش به سمت مسیر صعودی و استفاده از فرصت های بزرگ داخلی و بین المللی پیش روی آن احیا شود.


سبحان نظری در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: بررسی آمار بخش حمل و نقل ریلی کشور از آغاز سال ۱۳۹۹ حاکی از افت بی سابقه و هشداردهنده شاخصهای مهم این بخش نسبت به سالیان گذشته است. متاسفانه این افت طی یک سال قبل شدت بیشتری پیدا کرده.
وی ضمن تصریح این نکته اضافه کرد: طی دو سال و نیم اخیر حدود ۶۰ دستگاه لکوموتیو باری با مالکیت دولتی به سبب ضعف در نظام تعمیر و نگهداری این کشنده ها از چرخه سیر خارج شده اند. افت تعداد لکوموتیوهای آماده به کار ضربه بزرگی به حمل و نقل ریلی کشور و صنایع وابسته به آن، بخصوص صنایع فولاد و معادن وارد کرده بگونه ای که مقایسه آمار سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ نشان دهنده افت ۱۴ درصدی تن-کیلومتر بار داخلی حمل شده است.
دبیر انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل ریلی و خدمات وابسته افزود: این شاخص در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۱ هم نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۱۰ درصدی داشته است. همینطور با وجود رشد چهار درصدی جمعیت واگن های باری در شش ماهه نخست سال جاری، که با سرمایه گذاری بخش خصوصی اتفاق افتاده است، شاهد افت ۱۳.۶ درصدی در شاخص متوسط بهره وری ماهیانه واگن های باری کشور بوده ایم.
نظری اضافه کرد: طی یک سال قبل نه تنها آمار عملکردی بخش حمل و نقل ریلی نزولی بوده، بلکه تعداد و تنوع سوانح ریلی هم رشد داشته که نگرانی فعالان و صاحبنظران این حوزه را از بابت مبحث ایمنی بعنوان خصوصیت ذاتی این بخش سبب شده است. باید توجه داشت که افزایش تعداد و رشد تنوع سوانح کوچک و عدم شفافیت کامل در این مورد، در نهایت منجر به وقوع سوانح بزرگ و خدای نکرده تکرار آنها خواهد شد.
ایشان در ادامه اظهار داشت: شرایط وخیم کنونی بخش حمل و نقل ریلی کشور تا اندازه ای از مدیریت راه آهن ناشی می شود و از همین روی برخی نمایندگان محترم مجلس هم در چند ماه اخیر قصد خویش را برای طرح تحقیق و تفحص از شرکت راه آهن و هم سؤال از وزیر راه در رابطه با ترک فعل های این شرکت اعلام نمودند. همینطور شورای رقابت به خاطر رعایت نشدن حقوق سرمایه گذاران بخش خصوصی از جانب راه آهن، اخطاری جدی به این شرکت داد.
دبیر انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل ریلی و خدمات وابسته اشاره کرد: حالا که وزیر محترم راه و شهرسازی از سمت خود استعفا کرده و زمان انتخاب وزیر جدید فرا رسیده است، فعالان بخش حمل و نقل کشور از دولت خدمتگزار و وزیر جدید انتظار دارند تا با تعیین کارگروهی متخصص، رسیدگی ویژه ای به بخش حمل و نقل ریلی داشته باشند و در اسرع وقت، اقدامات لازم را برای نجات صنعت حمل و نقل ریلی کشور از روند نزولی و بحران کنونی انجام دهد تا امیدها به برگشت این بخش به سمت مسیر صعودی و استفاده از فرصت های بزرگ داخلی و بین المللی پیش روی آن احیا شود.
منبع:

1401/09/07
14:01:43
5.0 / 5
346
تگهای خبر: خدمات , صنعت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لباس نو