دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با سوریه خبر داد؛

احتمال كاهش سقف تعهدات ارزی با سوریه

احتمال كاهش سقف تعهدات ارزی با سوریه

به گزارش لباس نو دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با سوریه اظهار داشت: تلاشهایی برای اعطای تعدادی از مشوق ها داشته ایم و امیدواریم به زودی این مشوق ها اعلام شود؛نمونه آن می تواند کاهش سقف تعهدات ارزی با سوریه باشد.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، حسن دانایی فر امروز در کنفرانس فرصت های همکاری با سوریه که در اتاق تجاری ایران برگزار شد، گفت: روابط بین ایران و سوریه به بیش از ۴ دهه می رسد و روابط پیش از انقلاب هم بطور مشخص و واضحی وجود داشته است. طی سه سال اخیر پس از برگشت آرامش قابل توجه به جامعه سوریه و شروع بازسازی اولیه و فراهم آوردن مقدمات بازسازی بعد از جنگ رسیده ایم پس می توانیم در دو مرحله دراین زمینه اقدام کنیم؛ یکی مرحله سازمان دهی و ساختارسازی و دوم مرحله بهره برداری از ساختارهای درست شده است.
دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با سوریه و عراق اضافه کرد: در طول دو و نیم سال قبل و بعد از سفر معاون اول رئیس جمهوری در سال ۹۷ به سوریه سنگ بنای مرحله سازمان دهی و ساختار سازی در سوریه آغاز شد که همچون آن می توان به شکل گیری اتاق مشترک و تشکیل مرکز تجارت ایرانیان در سوریه اشاره نمود که این تنها مرکز اتاق تجاری خارج از ایران است.

وی افزود: مشابه اتاق تجاری یک مرکز برای حضور شرکت های دانش بنیان نیز در سوریه خریداری شده و موضوع حضور مجموعه های خصولتی ما همچون بنیاد مستضعفان نیز فراهم گشته است.
اتصال به مرزهای زمینی سوریه از خسروی و مهران
دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با سوریه اضافه کرد: موضوع حمل و نقل و ترانزیت همیشه جزو دغدغه ها بوده و مورد توجه بوده است و با توجه به این که عراق دو هفته قبل بحث ترانزیت را ابلاغ نمود پس نوید آن می رود که از دو نقطه خسروی و مهران بتوانیم به مرزهای زمینی سوریه در بوکمال متصل شویم و این مساله هم از نظر سرعت در صادرات و هم از نظر کاهش قیمت وضعیت جدیدی را برای ما به ارمغان دارد.
دانایی فر با اشاره به جلسات گوناگون با کشتیرانی اظهار داشت: مقرر شده بیستم هر ماه به صورت منظم یک کشتی صادراتی به سمت سوریه حرکت نماید که بنا به اطلاعات تا حالا ۶۰ درصد از ظرفیت نخستین کشتی که مقرر است در ۲۰ اسفند به سمت سوریه حرکت نماید، پر شده است.
دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با سوریه گفت: در زمینه هوایی نیز انتقال کالا همیشه دغدغه بوده است پس پیرو این مساله از یک شرکت برای افزایش یک پرواز قول گرفته شده که امیدواریم عملیاتی شود.

وی اظهار داشت: این اقدامات نشان میدهد که مرحله سازمان دهی را تا حدود زیادی پشت سر گذاشته ایم و زمان آن رسیده که از سازمان دهی استفاده و بهره برداری نماییم تا بتوانیم خلاء و فاصله معنا داری که بین رابطه امنیتی، سیاسی و فرهنگی ما با رابطه اقتصادی در سوریه وجود را دارد را برطرف نماییم.
احتمال کاهش سقف تعهدات ارزی با سوریه

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با سوریه اضافه کرد: لطمه شناسی روابط ایران و سوریه نشان میدهد که عمدتاً روابط ما رابطه دولت با دولت بوده و این نمی تواند پایدار باشد. ما در ستاد اعتقاد داریم که آن چیزی که می تواند موجب جهش، شتاب، ماندگاری و پایداری شود نقش بخش خصوصی است و بنا بر این طی دو و نیم سال قبل تمام قد در خدمت بخش خصوصی تلاش نموده ایم تا آنچه که امکان پذیر است را در خدمت بخش خصوصی قرار دهیم و به بخش خصوصی اصالت دهیم.
دانایی فر اظهار داشت: کشتیرانی، راه ترانزیت و پشتیبانی از شرکت هایی که تمایل به تهاتر دارند در دستور کار ما قرار دارد و پس تلاش هایی را برای اعطای تعدادی از مشوق ها داشته ایم و صحبت هایی نیز در این زمینه با معاون اول رئیس جمهوری، رئیس بانک مرکزی، رئیس کل بانک مرکزی و وزرای مربوطه به ویژه وزارت صمت و همین طور وزیر راه و شهرسازی انجام شده است که امیدواریم به زودی این مشوق ها اعلام گردد که نمونه آن می تواند کاهش سقف تعهدات ارزی با سوریه باشد.


منبع:

1399/12/11
14:59:55
0.0 / 5
1049
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , توسعه , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لباس نو