اقتصاد دانش بنیان_ ۴

سهم دانش بنیان ها از اقتصاد ایران چقدر است؟

سهم دانش بنیان ها از اقتصاد ایران چقدر است؟

لباس نو: به نظر میرسد سهم شرکت های دانش بنیان در اقتصاد کشور بسیار ناچیز بوده، بطوریکه با وجود تاکیدات چندین ساله رهبر معظم انقلاب سهم آنها از صادرات کشور 2 درصد و از تولید ناخالص ملی 4 درصد باشد.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، گروه اقتصاد؛ امین محمودی: «برای رشد اقتصاد کشور و اصلاح امور اقتصادی کشور، بطور قاطع باید به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت بکنیم؛ اگر ما این سیاست را دنبال کردیم منافع زیادی برای کشور و برای اقتصاد کشور خواهد داشت». این جمله قسمتی از راهبرد راهبردی رهبر انقلاب برای زیست بوم دانش بنیان کشور است که در سخنرانی روز اول عید سال جاری به آن اشاره کردند.
مزایای توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور از دید رهبر انقلاب
ایشان درباب اهمیت اقتصاد دانش بنیان فرمودند: «اقتصاد دانش بنیان هزینه ها را کاهش می دهد؛ یعنی اقتصاد دانش بنیان سبب کاهش هزینه های تولید می شود؛ راندمان را بیشتر می کند که امروز یکی از اشکالات ما کاهش راندمان است؛ کیفیّت محصول را بیشتر می کند، بهبود می بخشد و محصولات را رقابت پذیر می کند؛ یعنی در بازارهای جهانی، ما می توانیم از این محصولات بعنوان محصولات رقابت پذیر استفاده نمائیم، در داخل کشور هم همین جور؛ یعنی در داخل کشور هم، ولو ما در مورد واردات هم خیلی تعرفه نگذاریم و واردات سرازیر بشود، وقتی محصول داخلی کیفیّت بهتری داشت، قیمت ارزان تری داشت، مردم طبعاً به آن اقبال می کنند؛ یک چنین خصوصیّاتی در تولید دانش بنیان وجود دارد.»
سهم اقتصاد دانش بنیان در اشتغالزایی
به نظر می رسد خط مشی رهبر معظم انقلاب و راهبرد ایشان درباب توسعه اقتصاد دانش بنیان امروزه در قالب بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ شرکت دانش بنیان نمایان شده و توانسته علاوه بر رفع مشکلات اقتصادی کشور سهم عظیمی در خنثی سازی تحریم های آمریکا و متحدان غربی اش داشته باشد.
از این میزان حدود ۴ هزار و ۵۰۰ شرکت تولیدی بوده و مابقی شرکت های دانش بنیان عمدتا خدماتی هستند و در مجموع در سال قبل بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ اشتغال مستقیم به وجود آورده اند و مسئولین امر وعده داده اند که تعداد شرکت های دانش بنیان امسال ۳۰ درصد رشد را به خود خواهد دید.
با این حال معظم له به این امر واکنش نشان داده و معتقدند باتوجه به مشکلات کشور و نیاز اقتصادی باید امسال اقتصاد دانش بنیان رشد ۱۰۰ درصدی داشته باشد و تعداد آنها به دو برابر میزان فعلی (۶ هزار شرکت دانش بنیان) برسد.
سهم شرکت های دانش بنیان در اقتصاد کشور
امروز سهم شرکت های دانش بنیان از اقتصاد کشور از ۹۰۰ هزار میلیارد هم فراتر رفته و از سال ۹۸ تا حالا رشدی بیش از ۴۵۰ درصدی را تجربه کرده است.
از طرف دیگر سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص ملی برمبنای آخرین آمار انتشار یافته تا بهمن ماه سال قبل نزدیک به ۴ درصد رسیده ولی با این وجود بنظر می رسد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال سهم ۵ درصدی امسال و سهم ۱۰ درصدی در افق دورتر باشد.
استقبال بخش خصوصی از اقتصاد دانش بنیان
اقتصاد دانش بنیان در بین صنایع بزرگ همچون صنایعی که خصوصی هستند با استقبال نسبتاً خوبی مواجهه شده است بطوریکه بطورمثال در صنعت لوازم خانگی مراکز نوآوری زیادی تأسیس شده و در حوزه ی تکنولوژی اتفاقات بسیار خوبی رقم خورده است ولی با این وجود صنایعی که به هر نحوی وابسته به دولت هستند از این مهم عقب افتاده اند و بنظر می رسد دانش بنیان شدن آنها به کندی صورت گیرد.
در همین خصوص سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری می گوید: صنایع بزرگ کشور به خصوص آن هایی که پیشینه دولتی دارند در زیست بوم دیگری رشد کرده اند و به این نقطه رسیده اند. این کار تحقق پیدا نمی کند مگر این که دیدگاه و فرهنگ آن عوض شود. توسعه بیش از هر چیزی یک مفهوم فرهنگی است. همیشه مثالی که می زنند این است که چرا نمی توانید مشکلات خودرو را برطرف کنید؟ اما تا آن زمان که نحوه برخورد خودروسازها استقبال از نوآوری نباشد این سیستم رشد نخواهد کرد چونکه از روز اول این سیستم برمبنای مونتاژکاری حرکت است و اتفاقی که همیشه برای آن افتاده است این است که تا پیش از تحریم با فرانسوی ها کار کند و پس از تحریم هم با چینی ها کار کند.
سهم پایین بخش کشاورزی و امنیت غذایی از اقتصاد دانش بنیان
یکی از بخش های که در زمینه دانش بنیان توسعه کمی پیدا کرده بخش کشاورزی است که بنظر می رسد این امر سبب شده واردات محصولات کشاورزی و مواد غذایی به کشورمان هر ساله افزایش یابد.
تعداد اندک شرکت های دانش بنیان در زمینه کشاورزی سبب شده این بخش بیشترین میزان واردات و بیشترین تأثیر گذاری از تحریم ها را داشته باشد، بنا بر این کشورمان سالانه هزینه های میلیاردی سنگینی را در این عرصه متحمل می شود.
همین امر سبب شده رهبر معظم انقلاب نیز از مسئولین امر بخواهد تعداد شرکت های دانش بنیان در زمینه کشاورزی بالا رفته تا کشورمان در حوزه تامین امنیت غذایی خودکفا شود.
معظم له در سخنرانی خود در ابتدای سال جاری فرمودند: «متأسّفانه بخش کشاورزی از عرصه ی دانش بنیان یک مقداری دورتر از بخش های صنعت و خدمات و مانند اینها است. اگر ما در کشاورزی، شرکت های دانش بنیان را افزایش بدهیم و دانش را در مسئله ی کشاورزی به کارگیری نماییم، می توانیم در امر اصلاح بذر، در مورد آبیاری نوین، در مورد شیوه های جدید تولید، در مورد راندمان بهتر از آب و خاک می توانیم حدّاکثر استفاده را بکنیم، راندمان مان را افزایش بدهیم و اینها را اصلاح کنیم».
در همین خصوص ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری می گوید: ما با پتانسیل علمی بالا و رشد تکنولوژی که داریم نباید به جایی برسیم که بخواهیم غذای موردنیازمان را وارد نماییم. توسعه زنجیره های تامین مواد غذایی یکی از مطالبی است در برنامه های آینده معاونت علمی در دستور کار قرار دارد.
سهم محصولات دانش بنیان از صادرات؛ تنها دو درصد
امروزه با تحولات پیچیده ای که در نظام بین الملل با سرعت بالا در جریان است، یکی از ملزومات بقای کشورها حضور مداوم در عرصه بین المللی و حرکت همگام با تحولات می باشد. از آنجا که رشد و توسعه فناوری یکی از عوامل بنیادی این تحولات است، صادرات خصوصاً صادرات محصولات مبتنی بر تکنولوژی علاوه بر آنکه نمایانگر توانمندی یک کشور در این حوزه می باشد متضمن حضور قدرتمند سیاسی و اقتصادی آن نیز می باشد.
صادرات دانش بنیان نیازمند یک استراتژی و برنامه ریزی حساب شده است که شرکت های دانش بنیان به سبب محدودیت های موجود نمی توانند تمامی منابع مورد نیاز برای اداره کارهای صادراتی خودرا تامین کنند، چونکه این شرکتها باتوجه به نقش تأثیرگذاری که در رشد و توسعه تکنولوژیک کشورها دارند باید متمرکز بر توسعه کسب وکار داخلی شان باشند.
بنابراین حضور واسطه های صادراتی و شرکت های مدیریت صادرات بهترین راه ورود و تثبیت حضور در بازارهای بین المللی است. از آنجا که تمامی منابع این شرکت های تخصصی به امر صادرات تخصیص می یابد کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زمان به نحو شایان توجهی قابل توجه است.
در همین خصوص غلامحسین شافعی، رییس اتاق تجاری ایران اظهار داشت: یک یا دو درصد از صادرات ایران به روش دانش بنیان و نوآورانه صورت می گیرد و سایر صادرات به روش سنتی است.
همچنین سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری درباب پایین بودن میزان صادرات محصولات دانش بنیان می گوید: در زمینه اقتصاد دانش بنیان تجربه صادراتی قدیمی نداریم و در این عرصه شرکت های قوی نداریم. در سالیان اخیر اتفاقات بسیار خوبی در صادرات غیر نفتی رخ داده و شرکت های بزرگی به وجود آمده اند اما هنوز ما خیلی راه داریم. در زمینه دانش بنیان هم همین طور است. امروز عمده صادرات محصولات دانش بنیان ما در زمینه بیوتک اتفاق می افتد، زیست فناوری در کشور ما یک زیست بوم نوپای بسیار خلاق و نوآور است که درحال رشد و فتح بازارهای بین المللی است.


منبع:

1401/01/10
12:39:30
5.0 / 5
326
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس نو