خاندوزی در حاشیه هیئت دولت اعلام كرد؛

500 هزار نفر به سامانه هدفمندی یارانه اضافه شدند

500 هزار نفر به سامانه هدفمندی یارانه اضافه شدند

به گزارش لباس نو وزیر اقتصاد و امور دارایی اعلام نمود: از روز گذشته تا امروز ۵۰۰ هزار نفر به سامانه هدفمندی یارانه ها پیوستند.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و امور دارایی قبل از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران درباره اعتراض مردم به دهک بندی های توزیع یارانه و فقدان پایگاه مشخص برای کاهش خطاهای در ارتباط با دهک بندی یارانه، اظهار داشت: مساله استحقاق سنجی، سال ها است از وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، بنابراین تلاش هایی انجام شده است و در وزارت رفاه اطلاعات خیلی خوب اقتصادی از خانوارها وجود دارد.
وی اضافه کرد: اما این به این معنا نیست که هیچ خطایی وجود ندارد و در مترقی ترین نظام های اقتصادی هم امکان دارد چون اطلاعات برخط نیست و ماه گذشته یا هفته گذشته خرید و فروش دارایی انجام شده، هنوز در سیستم ثبت نشده باشد و در این خصوص خطایی وجود داشته باشد. پس امکان اینکه در سامانه رفاه ایرانی ها خطایی وجود داشته باشد حتما هست و مهلت یک ماهه ای که آقای رئیس جمهور به وزیر کار داد تا او به تمام اعتراضات، ظرف یک ماه رسیدگی کند و اگر افراد جزء دهک دهم نیستند، حتما مشمول شوند، بنابراین است.

وزیر اقتصاد و امور دارایی خاطرنشان کرد: اگر اطلاعاتی وجود دارد که ثبت نشده یا مراوداتی بین مردم هست، مثلاً از حساب من بعنوان کارپرداز یک شرکت، سازمان یا وزارت خانه خرید و فروشی انجام شده و به حساب من پولی رفت وآمد داشته در صورتیکه من هیچ منفعتی از آن نمی برم، اما این ها بعنوان گردش مالی بالای آن حساب لحاظ شده پس این افراد می آیند و توضیح می دهند که این مبلغ به کارپردازی شرکت و مواردی از این دست برمی گردد؛ این موضوعی است که وزارت رفاه تا یک ماه آینده به آن رسیدگی می کند.

خاندوزی در ارتباط با اقدامات مقامات ایرانی برای رفع تحریم ها با عنایت به دیدار با مقامات کوبایی و تصویب قطعنامه ای که خواهان آخر تحریمات آمریکایی ضد کوبا در مجمع سازمان بین المللی بود، بیان نمود: جمهوری اسلامی ایران تمام اقدامات لازم که در شورای امنیت ملی کشور هم مدنظر بوده از راه تیم مذاکراتی خود انجام داده و منتظر پاسخ طرف آمریکایی است، اما باتوجه به اینکه جزئیاتش نیازمند این است که از سوی خود آقای باقری و وزیر امور خارجه اطلاع داده شود، اجازه بدهید من در حوزه بحث های اقتصای اظهارنظر کنم.

وی در ارتباط با تأثیر درآمد فرزندان روی دریافت یارانه خانوارها، اظهار داشت: این سوال جزء موارد اعتراضی چند روز اخیر بوده است، علیرغم اینکه اطلاعات اقتصادی خانوارها در سامانه رفاه ایرانی ها در سالهای اخیر حتی تا سال قبل هم ثبت می شده است، اما به سبب تفکیک خانوارها و اضافه شدن خانواده های جدیدی که شکل می گرفته است حدودا در طول ۷-۸ سال قبل و دولت قبل این سامانه اجازه نمی داد که خانواده های جدید به سازمان هدفمندی یارانه ها ورود کنند، برای رفع این ایراد مقرر شده است که رفتن به سازمان هدفمندی یارانه ها آزاد باشد و از روز گذشته مردم به سایت رجوع می کنند و برای نخستین بار پس از چند سال، خانواده هایی که مشمول نبودند یا مشمول بودند اما در دولت قبل انصراف دادند و خویش را حالا مستحق دریافت یارانه می بینند رجوع کنند. امروز وزیر ارتباطات گزارشی اعلام نمودند که از روز گذشته تا امروز که سایت باز شده ۵۰۰ هزار نفر رجوع کردند و آن هم در مهلت یک روزه پاسخ داده شده است.

وزیر اقتصاد و امور دارایی در مورد کالابرگ الکترونیکی، خاطرنشان کرد: مقدمات کالابرگ الکترونیکی که تکلیف قانون بودجه ۱۴۰۱ است فراهم گشته است و می دانید که یکی از شیوه های سیاستگذاری ما در دولت این است که حتما به شکل آزمایشی طرح ها را اجرا نماییم و پس از رفع ایرادات آن به لحاظ فنی، نسخه آزمایشی آن به کل کشور تعمیم داده شود.

خاندوزی تصریح کرد: حالا در استان اول، بحث فنی آن خیلی خوب بوده و امروز بامداد به رکورد خوبی در میزان تراکنشات رسیدیم و امیدوار هستیم تا اول خرداد و آخر مرحله آزمایشی برای ۳۰ استان دیگر هم تصمیم گرفته شود. ترجیح دولت و خود آقای رئیس جمهور هم این است، تاجایی که امکان دارد کالای اساسی را به شکل ویژه به مردم برسانیم و پس از دوره آزمایشی در استان آزمایشی مورد نظر، به کل کشور تعمیم داده می شود.
وی در پاسخ به این سؤال، آیا درست است که شما به بهانه بالا رفتن نرخ تورم با افزایش حقوق بازنشستگان در هیئت دولت مخالفت کردید؟، اظهار داشت: افزایش حقوق بازنشستگان هنوز در جلسه هیئت دولت مطرح نشده است و به دوستان اطلاع دهید که خبر صحیح به مردم منتقل کنند. این مورد در کمیسیون اجتماعی دولت که رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور مسئولیت آنرا دارد، مطرح شده و اختلاف نظری روی آن وجود دارد و قرار شده پس از نهایی شدن در کمیسیون اجتماعی به صحن دولت بیاید.

وزیر اقتصاد و امور دارایی درباره این که آیا موافق افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان است؟ خاطرنشان کرد: من این مورد را تکذیب می کنم و اساسا حتی یک مرتبه هم افزایش حقوق بازنشستگان در دولت مطرح نشده است و اصل بر این است که تمام اختلافات درکمیسیون اجتماعی حل و فصل شود و چیزی به صحن دولت بیاید که حداقل اختلافات را دارد.

خاندوزی در ارتباط با سامانه شفافیت حقوق کارگزاران که تا ۱۰ خرداد می توانند ثبت نام کنند، اظهار داشت: این جزء اتفاقات خوبی است که ظرف یکی دو هفته آینده رخ خواهد داد و هم اکنون که با آقای دکتر لطیفی صحبت می کردم، سازمان اداری و استخدامی کشور با همکاری با سازمان برنامه و بودجه و خزانه داری و در وزارت اقتصاد با سامانه «پاکنا» کمک کردند، که در ماه های گذشته برای نخستین بار احصای بسیار دقیقی از حقوق حقوق بگیران دستگاههای اجرایی دولتی و بخش عمومی غیردولتی صورت بگیرد.

وی افزود: خیلی از پرداخت ها هم چنان تا سال قبل بیرون از نظامات رسمی پرداخت بوده که در چند ماه اخیر اصلاح گردید و غیر از تجمیع اولیه اطلاعات بسیار دقیقی به دست آمده، در حالیکه پیش از این حتی در مورد تعداد کارکنان بین دستگاه ها اختلاف نظر وجود داشت.
وزیر اقتصاد و امور دارایی اظهار داشت: این مورد امروز خاتمه پیدا کرد، در مورد شفافیت که حکم برنامه ششم است هم اهمیت بسیار زیادی وجود دارد، اما متاسفانه در دوره گذشته به آن توجهی نشد و امیدواریم در سال آخر برنامه ششم بتوانیم این حکم در ارتباط با شفافیت حقوق و دستمزدها را هم اجرا نماییم.
خاندوزی در مورد تاخیر در مبحث افزایش حقوق بازنشستگان، اظهار داشت: فرمایش شما و توقع بازنشستگان صددرصد درست است و همه ما با اقشاری از بازنشستگان در ارتباط هستیم که پیش از این منتظر نتیجه بودند، اما به سبب دیر ابلاغ شدن قانون بودجه (مطلع هستید در هفته های اول فروردین تازه قانون بودجه ۱۴۰۱ ابلاغ گردید و اختلاف نظری وجود داشت که ابتدا باید در کمسیسیون تخصصی مطرح می شد تا به جلسه هیئت دولت برسد) امیدواریم بزودی در صحن دولت هم درباره آن تصمیم گیری شود.
وی در ارتباط با شفاف نشدن برخی از مجوزهای وزارت اقتصاد و متصل نشدن آنها به سامانه، تصریح کرد: هرکدام از مجوزهای وزارت اقتصاد که به سامانه متصل نشده باشند بمحض اینکه گزارش تخلفی از هرکدام از دستگاههای زیرمجموعه دریافت نماییم، توبیخ بالاترین مقام دستگاه را شفاف اعلام خواهیم کرد چونکه جزء اصول و خط قرمزها و اهداف کلیدی ما است و بدون تعارف از زیرمجموعه خودمان شروع می نماییم.

وزیر اقتصاد و امور دارایی در انتها با اشاره به اینکه در مجموعه بدهکاران بانکی هم همان گونه که جامعه احساس کرد بدون هیچ بخشایش و سانسوری کاری خواهیم کرد که خیلی از این وجوه به چرخه اعتباری بانکها برگردد و خیلی از تولیدکنندگان و مردمی که دسترسی نداشتند دسترسی پیدا کنند، اظهار داشت: در زمینه صدور مجوزها هم به نظر ما سنگر اصلی است که دولت باید بتواند در زمینه شروع کسب و کار آنرا فتح کند، شک نکنید دولت بدون هیچ ملاحظه ای اقدام می کند.


منبع:

1401/02/28
22:40:43
5.0 / 5
265
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس نو