جزئیات طرح مالیات برمجموع درآمد اشخاص حقیقی

جزئیات طرح مالیات برمجموع درآمد اشخاص حقیقی

به گزارش لباس نو، رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی کشور توضیحاتی را درمورد طرح مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی ارائه نمود.


مهدی موحد در گفتگو با ایسنا، درمورد طرح مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی توضیح داد: در این طرح هر فرد ایرانی یا هر فرد مقیم ایران که دارای یک شناسه هویتی یکتا مانند شماره ملی یا شماره گذرنامه باشد، یک مودی بالقوه مالیاتی است و هر نوع فعالیت اقتصادی را شروع کند و درآمدی داشته باشد، به یک مودی بالفعل مالیاتی تبدیل خواهد شد و به اتکای این مورد امکان وصول مالیات فراهم می شود. نخستین ویراست از این لایحه انجام شده و برای ارزیابی های بعدی در اختیار وزارت اقتصاد قرار گرفته است. سازمان امور مالیاتی هم اصلاحاتی روی آن انجام داده و در کمیسیون اقتصادی هیات دولت در حال بررسی است.
وی افزود: ازاین رو افرادی ایرانی که مقیم خارج از کشور هستند یا خارجی هایی که مقیم ایران هستند به اتکای شماره هویتی می توانند بگونه ای مشمول این مالیات شوند. البته این مورد به نوع فعالیت آنها بستگی دارد. امکان دارد فردی که ۱۰ سال پیش مهاجرت کرده است هم مشمول شود، چونکه امکان دارد فعالیتهایی که انجام می دهد با حوزه اقتصادی کشور ارتباط داشته باشد. در این خصوص از مجموع درآمد فرد مالیات دریافت می شود.
رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برتنامه ریزی مالیاتی به این سؤال که مزایای طرح مالیات بر مجموع درآمد چیست؟ پاسخ داد: این طرح نه تنها افزایش درآمد بوجود می آورد بلکه در جهت تحقق عدالت مالیاتی است. همه درآمدها از همه مجاری درآمدی فرد جمع می شود و یک مالیات یکپارچه ای دریافت می کند و بالاتر از آن پایه معافیت، مشمول مالیات می شود. برای مثال فردی یک طلافروشی، یک سری سهام و یک سپرده بانکی دارد که از آنها درآمد و سود کسب می کند همه این اقلام جمع می شود، معافیت پایه می خورد و بالاتر از معافیت پایه مشول مالیات بر جمع درآمد خواهد شد.
موحد همینطور درمورد این که آیا هر خانوار باید یک اظهارنامه مالیاتی عرضه کند یا خیر، توضیح داد: امکان دارد شرایط اجرای این طرح بگونه ای پیش نرود که هر فرد یا خانواده یک اظهارنامه ارائه نماید. امکان دارد با عنایت به اطلاعاتی که از خانوارها یا افراد وجود دارد بتوان اظهارنامه پیش فرض یا اظهارنامه ای از پیش تکمیل شده تهیه نماییم. اگر این اظهارنامه های از پیش تکمیل شده برای افراد تهیه شود ان ها را از این که خودشان اظهارنامه تولید نماید بی نیاز می کند.
منبع:

1401/07/09
08:34:14
5.0 / 5
226
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لباس نو