نوبخت وعده داد؛

یارانه معیشت دهم و یارانه نقدی بیستم هر ماه واریز می شود

یارانه معیشت دهم و یارانه نقدی بیستم هر ماه واریز می شود

به گزارش لباس نو رئیس سازمان برنامه و بودجه كل كشور با اشاره به اینكه لایحه بودجه كل كشور تا 15 آذر به مجلس تقدیم شود، اظهار داشت: یارانه مربوط به حمایت معیشتی دهم هر ماه در حساب خانوار واریز می شود.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، محمدباقر نوبخت امروز بعد از حضور در جلسه كمیسیون اقتصادی مجلس درباره پرداخت كمك هزینه معیشتی به مردم، اظهار داشت: بر طبق گزارشات رسیده تابحال حدود ۱۷ میلیون و ۷۰۷ هزار خانوار حمایت معیشتی دریافت نمودند كه مبلغی حدود ۲هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان در اجرای این طرح تابحال پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینكه افرادی كه تابحال حمایت معیشتی را دریافت نكرده اند می توانند به سامانه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بازگشت كنند، افزود: هر لیستی كه این وزارتخانه به سازمان برنامه و بودجه دهد، سازمان هزینه معیشتی را به خانوار درون فهرست پرداخت می كند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه كل كشور با اشاره به اینكه شركت فرآورده های نفتی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون در پرداخت حمایت معیشتی مسئول هستند، افزود: ۲۴ تا ۲۵ میلیون خانوار در كشور وجود دارد كه برمبنای برنامه ریزی های قبلی تنها ۱۸ میلیون خانوار مشمول دریافت حمایت معیشتی می شوند بدین سبب حدود ۶ میلیون خانوار هزینه معیشتی دریافت نمی كنند.
نوبخت افزود: وزارت رفاه موظف است درخواست همه افراد متقاضی دریافت هزینه معیشتی را بررسی و به سازمان برنامه و بودجه نتیجه را اعلام كنند. در صورت شناسایی خانواده ای كه مشمول دریافت هزینه معیشتی می شود تا ماه آینده و حتّی زودتر این مبلغ به آنها پرداخت خواهد شد.
یارانه نقدی از ماه جاری بیستم هرماه پرداخت می شود
عضو كابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینكه سازمان برنامه و بودجه ۳ پرداختی مهم در چارچوب حمایت معیشتی، یارانه نقدی و حقوق و دستمزد كاركنان در هر ماه دارد، اظهار داشت: مقرر شد دهم هر ماه كمك معیشتی خانوار، بیستم هر ماه یارانه نقدی و بیست و هشتم هر ماه حقوق كارمندان پرداخت گردد.
پرداخت ۲۴۰۰ میلیارد تومان در چارچوب حمایت معیشتی
وی افزود: تعداد خانواده های دریافت كننده حمایت معیشتی ۱۸ میلیون است كه مبلغی حدود ۲۴۰۰ میلیارد تومان به آنها پرداخت می شود، یارانه نقدی مربوط به هدفمندی یارانه به ۷۸ میلیون نفر پرداخت شده كه مبلغی بیشتر از ۳ هزار میلیارد تومان است و حدود ۲۰ تا ۲۳ هزار میلیارد تومان ماهانه حقوق پرداخت می شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه كل كشور اظهار داشت: بااینكه به سبب بدخواهی دشمنان روزهای سختی سپری می نماییم اما منابع ما اندازه ای است كه بتوان سال ها كشور را اداره كرد حتی دشمنان به این نتیجه رسیدند كه تحریم سبب شد ایران از زمره كشورهای متّكی به درآمد نفتی بیرون رود.
نوبخت افزود: علاوه بر اینكه در آمد سالانه كشور از فروش نفت حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار امسال و آینده پیش بینی شده است اما كشور ۴۵ میلیارد دلار نیز درآمد غیرنفتی دارد. به رغم آن كه اصلاح ساختار بودجه به منظور مستقل شدن بودجه از درآمدهای نفتی انجام می گیرد تا اقتصاد بتواند بدون نفت نیز اداره شود اما هم اكنون كشور می تواند بوسیله فروش فرآورده های نفتی و... نیز درآمد كسب كند.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینكه در پیش نویس لایحه بودجه سال ۹۹ حدود ۳۰ تا ۳۱ هزار میلیارد تومان برای پرداخت حمایت معیشتی در نظر گرفته شده، اضافه كرد: حدود ۳۰۲ هزار میلیارد تومان یارانه آشكار برای سال آینده پیش بینی شده است كه ۱۸۶ هزار میلیارد تومان آن به صورت نقدی و غیرنقدی میان خانواده ها توزیع می شود.
احتمال تخصیص ۱۲ هزار میلیارد تومان یارانه برای دارو
رئیس سازمان برنامه و بودجه كل كشور با اشاره به اینكه برای تولید، اشتغال و گندم یارانه در نظر گرفته شده است، افزود: در لایحه بودجه سال ۹۹ حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان یارانه برای دارو در نظر گرفته شده است.
نوبخت اظهار داشت: سال قبل مقام معظم رهبری طی یك ابلاغیه ای خواهان اصلاح ساختار بودجه ۹۹ شدند، در این ابلاغیه تصریح شد اصلاحات در قالب و برنامه ویژه ای كه به تصویب شورای عالی هماهنگی اقتصادی می رسد، انجام گیرد و تا تیر ماه سال ۹۸ برای اجرای آن مهلت در نظر گرفته شد.
وی اضافه كرد: سازمان برنامه و بودجه از طرف دولت مأمور آماده كردن برنامه اصلاح ساختار بودجه شد و برای این منظور از ظرفیت علمی دانشگاه ها، مركز پژوهش های مجلس و... استفاده نمود. این برنامه تهیه شد و در وقت مقرر به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه تقدیم و قسمتی از آن تصویب گردید.
رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور اظهار نمود: سازمان برنامه و بودجه قبل از تصویب برنامه اصلاح ساختار بودجه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه كوشش كرد تا اقدامات لازم برای اصلاحات مورد نظر در تدوین بودجه ۹۹ اعمال شود.
نوبخت با اشاره به اینكه هیأت وزیران از فردا رسیدگی به پیش نویس لایحه بودجه سال ۹۹ را شروع می كند تا لایحه در ۱۵ آذر به مجلس تقدیم شود، افزود: ۴ محور اصلاح ساختار در لایحه بودجه سال ۹۹ مورد توجه قرار گرفت؛ نخست آن كه مشخص شد جایگزین نفت در لایحه بودجه ۹۹ چیست، دوم آن كه بررسی گردید آیا نمی توان هزینه های كشور را با اصلاح دستگاه ها، تغییر نظام اداری و تقلیل ردیف های بودجه و محدود كردن برخی ماموریت ها كاهش داد؟
وی به محور سوم اصلاح ساختار بودجه در لایحه بودجه ۹۹ اشاره نمود و افزود: باید مشخص شود چگونه در اقتصاد ثبات ایجاد و عدالت با توسعه همراه شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه كل كشور اظهار داشت: چهارمین محور اصلاح ساختار در نحوه تهیه، تنظیم و تصویب بودجه است، در سنوات گذشته دولت ابتدا بودجه را تهیه و تنظیم و به مجلس می فرستاد، مجلس بعد از بررسی آنرا تصویب می كرد سپس بودجه اجرا می شد و در آخرین مرحله دولت، مجلس و قوه قضائیه بر روش اجرای آن نظارت می كردند.
تغییر نظام بودجه ریزی، یكی از محورهای اصلاح ساختار بودجه
نوبخت با اشاره به اینكه سازمان بازرسی كل كشور از طرف قوه قضائیه، دیوان محاسبات، از طرف مجلس و سازمان برنامه و بودجه، از طرف دولت بر اجرای قانون بودجه نظارت می كنند، اضافه كرد: چهارمین محور اصلاح ساختار بودجه تغییر در شیوه بودجه ریزی و اجرا است كه اگر مجلس آنرا تأیید كند باوجود اصلاح ساختار بودجه، نظام بودجه ریزی نیز تغییر خواهدنمود.


منبع:

1398/09/07
12:02:03
5.0 / 5
4587
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لباس نو