با بی میلی روس ها برای كاهش تولید نفت

راه روسیه از اوپك جدا می شود؟

راه روسیه از اوپك جدا می شود؟

لباس نو: منابع آگاه روسی اعلام كردند روسیه می خواهد از هرگونه كاهش تولید نفت كه بعضی از شركایش در اوپك خواستار آن هستند، فاصله بگیرد.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، اوپك به علت نگرانی از كاهش قیمت نفت كه ناشی از كندی رشد تقاضا و ركورد بالای عرضه از جانب عربستان سعودی، روسیه و آمریكا بوده است درباره كاهش تولید صحبت می كند، در حالیكه هنوز چند ماه از توافق این گروه و شركایش شامل روسیه برای افزایش تولید نگذشته است.

ولادیمیر پوتین - رییس جمهور روسیه - درباره این كه آیا باید تولید نفت محدود شود، از دادن پاسخ مستقیم طفره رفت اما اظهار داشت: درباره وضعیت بازارهای نفت جهانی با دونالد ترامپ - رییس جمهور آمریكا - گفت و گو كرده است.

پوتین به خبرنگاران در سنگاپور اظهار داشت: ما باید بسیار دقیق باشیم. هر واژه اهمیت دارد اما این حقیقت كه همكاری با اوپك ضروری می باشد، كاملا روشن است و ما با این گروه همكاری خواهیم كرد.

ترامپ هفته جاری گفت امیدوار است كه عربستان سعودی و سایر اعضای اوپك تولید نفت خویش را كاهش ندهند. پوتین هم گفت قیمت نفت حدود ۷۰ دلار در هر بشكه برای روسیه مناسب می باشد.

افت شدید قیمت ها، خیلی از حاضران بازار نفت را شگفت زده كرده است. نفت برنت از ركورد ۸۶ دلار در اوایل اكتبر به ۶۷ دلار تا روز جمعه سقوط كرد. تا چند هفته پیش بعضی از شركت های بازرگانی از نفت ۱۰۰ دلاری صحبت می كردند.

یك مقام دولتی بلندپایه روسیه به رویترز اظهار داشت: تصور می كنم تولید نفت نباید كاهش داده شود. ما این كار را در گذشته انجام دادیم اما این یك رویكرد سیستماتیك درست نیست. تولید نفت در روسیه در سال های اخیر رو به رشد بوده و هر سال حدود ۱۰۰ هزار بشكه در روز افزایش پیدا كرده و در آینده هم به رشد خود ادامه خواهد داد.

سه منبع مطلع اوایل هفته جاری به رویترز گفته بودند اوپك و شركایش سرگرم مذاكره درباره كاهش تولید به میزان ۱.۴ میلیون بشكه در روز هستند با این وجود روسیه امكان دارد با چنین كاهش بزرگی همراهی نكند.

یك منبع مطلع دیگر اظهار داشت: مسكو امكان دارد از كاهش تولید كمتر كه از جانب سایر تولیدكنندگان انجام می گردد حمایت كند.

وی اظهار نمود: تصور می كنم یك میلیون بشكه در روز كاهش واقع گرایانه تر از ۱.۴ میلیون بشكه در روز است اما این كه چه كسی این كاهش را انجام می دهد پرسش دیگری است.

پوتین در ماه گذشته اظهار كرده بود كه روسیه می تواند ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشكه در روز به تولید خود اضافه كند.

روسیه ۱۱.۴۱ میلیون بشكه در روز در اكتبر نفت تولید كرد كه بالاترین ركورد تولید بعد از دوران شوروی سابق بود.

خالد الفالح - وزیر انرژی عربستان سعودی - سطح تولید اكتبر را بعنوان سطح مرجع هر گونه كاهش تولیدی پیشنهاد كرده است.

سطح تولید روسیه در اكتبر حدود ۴۶۰ هزار بشكه در روز بالاتر از ۱۰.۹۴۷ میلیون بشكه در روز بود كه این كشور قرار بود تحت توافق كاهش تولید با اوپك، تولید نماید.

منبع آگاه دوم اظهار داشت: كاهش اندك از سطح تولید اكتبر برای روسیه "برد-برد" خواهد بود. از جانب دیگر روسیه امكان دارد پیشنهاد كند اصلا كاهش تولیدی صورت نگیرد.

مخالفت شركت های نفت روسیه

كشورهای اوپك و غیراوپك به سركردگی عربستان و روسیه از ابتدای سال ۲۰۱۷ برای محدود كردن عرضه نفت همكاری كرده اند. این تولیدكنندگان تحت فشار ترامپ كه خواستار پایین رفتن قیمت های نفت بود، در ژوئن با تسهیل محدودیت عرضه موافقت كرده بودند.

این تولیدكنندگان كه بعنوان غیررسمی "اوپك پلاس" معروف شده اند، در اولین هفته دسامبر برای تصمیم گیری درباره سیاست تولید نفت در وین دیدار خواهند كرد.

ایگور سچین - رییس شركت روس نفت و متحد كلیدی پوتین، هم از پاسخ مستقیم درباره لزوم كاهش تولید طفره رفت و اظهار نمود: قیمت نفت بعد از این كه تحت تاثیر ابهامات پیرامون تولید نفت ایران صعود كرده بود، حالا در حال تطبیق یافتن با شرایط بازار است.

روس نفت كه در ۴۰ درصد از تولید نفت روسیه مشاركت دارد، می خواهد تولید هیدروكربن مایع خویش را از ۴.۷۳ میلیون بشكه در روز در سه ماهه سوم امسال به ۲۴۱ میلیون تن یا ۴.۸ تا ۴.۹ میلیون بشكه در روز در سال میلادی آینده افزایش دهد.

شركت "گازپروم نفت" كه یك تولیدكننده بزرگ دیگر روسیه است آماده است تولید خویش را امسال ۲۰ تا ۳۰ هزار بشكه در روز دیگر افزایش دهد و در سال آینده ۵۰ هزار بشكه در روز به تولید خود اضافه كند. واگیت الكپروف، مدیر شركت لوك اویل هفته جاری با هر گونه كاهش تولید ابراز مخالفت كرد.

افزایش تولید نفت آمریكا مانعی برای اوپك پلاس است. انتظار می رود تولید نفت این كشور به ۱۲.۰۶ میلیون بشكه در روز در سال ۲۰۱۹ برسد و با رشد سریع عرضه شیل، زودتر از حد انتظار از مرز ۱۲ میلیون بشكه در روز عبور كند.

بر اساس گزارش رویترز، در دور قبلی كاهش تولید جهانی، شركت های نفت روسیه ابتدا با این اقدام مخالفت كرده بود اما سپس تحت دستور پوتین تسلیم شدند.
1397/08/25
18:57:06
5.0 / 5
4793
تگهای خبر: تولید , دلار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لباس نو