نوسان قیمت مسكن در مناطق مصرفی تهران بعلاوه نمودار

نوسان قیمت مسكن در مناطق مصرفی تهران بعلاوه نمودار

به گزارش لباس نو با وجود آن كه قیمت مسكن در شهر تهران دو درصد كاهش پیدا كرد و كارشناسان چشم انداز صعودی برای این بازار متصور نیستند، بررسی ها گویای مقاومت فروشندگان مناطق مصرفی شهر نسبت به كاهش قیمت ها دارد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، قیمت مسكن در كل شهر تهران دو درصد كاهش پیدا كرد اما آمار به دست آمده از مناطق میانی پایتخت، امتناع مالكان در مقابل كاهش قیمت را نشان داده است. این در شرایطی است كه قیمت در مناطق شمالی باردیگر افت كرد. بعد از آن كه برخلاف ماه های قبل در مهرماه ۱۳۹۸ امسال میانگین قیمت مسكن در مناطق یك تا سه شهر تهران نسبت به شهریورماه به ترتیب ۷.۶، ۹ و ۰.۵ درصد بالا رفت، در آبان ماه ۱۳۹۸ باردیگر قیمت ها در سه منطقه شمالی شهر ۱۳، ۱۳.۲، ۳.۶ درصد كاهش پیدا كرد. از جانب دیگر در مناطق پرتقاضا مثل ۴، ۵، ۱۰، ۱۴ و ۱۵ رشد ماهیانه قیمت ها به ترتیب ۴، ۱.۶، ۲، ۶ و ۴ درصد بود. این در شرایطی است كه ماه گذشته در مناطق مصرفی شاهد كاهش قیمت ها بودیم. به نظر می آید دو افزایش ۲۲ و ۱۹ درصدی ماهیانه تعداد معاملات طی دو ماه گذشته در افزایش قیمت ها بی تأثیر نبوده است.
باآنكه قیمت ماهیانه در مناطقی كه بالاترین میزان معاملات برخوردار می باشند افزایش یافته اما سه منطقه ی ۸، ۱۱ و ۲۰ بازار نزولی و قیمت ها به ترتیب ۳.۳، ۷.۳ و ۱۴ درصد پایین آمد.
آمار به دست آمده از تحولات بازار مسكن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۸ می تواند نشان دهنده تصویر قالب از نزدیك شدن قیمت مسكن به كف باشد. گروهی از خریداران با این تصور كه در ماه های پایانی سال امكان دارد با تورم در بخش ملك مواجه شوند وارد بازار شده اند. از جانب دیگر بعد از ثبات بازارهای ارز، طلا و بورس در ماه های اخیر معاملات بازار مسكن اندكی افزایش پیدا كرد؛ در حالیكه قیمت ها پایین آمد. البته به دنبال تغییر نرخ بنزین هم گروهی از مالكان تا اطلاع ثانوی، فروش املاك خویش را به حالت تعلیق درآوردند؛ هرچند كارشناسان، رشد قابل توجهی را برای بازار مسكن متصور نیستند.


پیش بینی قیمت مسكن در سال ۹۸
دبیر كانون انبوه سازان درباره تاثیر نرخ سوخت بر قیمت مسكن اظهار داشت: مهم ترین عامل ركودی حال حاضر بازار مسكن، كاهش قدرت خرید متقاضیان است. وقتی قیمت یك كالای استراتژیك مثل بنزین افزایش می یابد امكان دارد التهاباتی را در كوتاه مدت در بعضی كالاها ایجاد كند. اما در بخش مسكن، علیرغم وجود تقاضای بالقوه ای كه دیده می شود هر نوع افزایش قیمت، عمق ركود را بیشتر می كند. بنابراین رشد قیمت ها در بازار مسكن بعید به نظر می آید.
وی ادامه داد: كاهش نسبی قیمت مسكن شهر تهران در دو سه ماه اخیر به ثبات اقتصادی مربوط می شود كه ریسك سرمایه گذاری در دو بخش خرید و ساخت را كم كرد. از جانب دیگر ثبات بازارهای موازی مسكن، تقاضا را به سمت بازار ملك هدایت كرد. پس از یك دوره پرالتهاب در سال ۱۳۹۷ كه فعالیت های سوداگرانه در بازار ملك را تشدید كرده بود بازار در ماه های اخیر به آرامش نسبی رسیده و بنابراین رغبت فعالان عرصه ساخت و ساز برای حضور در بازار بیشتر شده است. بعضی از متقاضیان مصرفی هم در این شرایط مبادرت به خرید كردند كه به افزایش نسبی معاملات انجامید.
این كارشناس بازار مسكن با اشاره به كاهش ۲ درصد ماهیانه قیمت مسكن شهر تهران و افزایش ۱۹.۵ درصدی معاملات در آبان ماه خاطرنشان كرد: اگر به همین منوال ثبات اقتصادی در بازار حاكم باشد می توان امیدوار بود كه خرید و فروش مسكن به تدریج افزایش یابد. بازار مسكن هنوز جاذبه خویش را دارد. میزان ثبت نامی كه برای طرح اقدام ملی مسكن در بعضی استان ها صورت گرفته موید این مورد است كه تقاضای بالقوه برای مسكن در سراسر كشور وجود دارد اما شرایط برای آنها فراهم نیست كه باید در جای خود مورد تحلیل قرار گیرد.
به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، آبان ماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی شهر تهران به ۴۱۰۰ واحد مسكونی رسید كه نسبت به ماه گذشته ۱۹.۵ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰.۷ درصد كاهش داشته است. هم چنین متوسط قیمت خرید فروش یك مترمربع زیربنای واحد مسكونی معامله شده از راه بنگاه های معاملات ملكی شهر تهران ۱۲ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان بود كه نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال قبل به ترتیب دو درصد كاهش و ۳۵.۸ درصد افزایش را نشان داده است.1398/09/09
15:00:09
5.0 / 5
4347
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لباس نو