گزارش لباس نو

آب ها در هپكو از آسیاب افتاد چالش فراموش شد؟

آب ها در هپكو از آسیاب افتاد چالش فراموش شد؟

لباس نو: در صورتیكه مالكیت شركت هپكو به سازمان خصوصی منتقل شده، ظاهرا این سازمان باوجود گذشت چند ماه هنوز اقدامی برای تعیین تكلیف هپكو انجام نداده است.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، بعد از بروز مشكلات گوناگون برای شركت هپكو بعنوان بزرگترین تولیدكننده ماشین آلات راهسازی و معدنی در خاورمیانه و تعویق چندماهه حقوق كارگران این شركت، مالكیت هپكو از مالك قبلی به سبب فقدان صلاحیت سلب و به صورت بلاعزل به سازمان خصوصی واگذار شد.
مسئولان وزارت كار و سازمان خصوصی سازی همان موقع بارها اعلام نمودند پروسه واگذاری این شركت در حال انجام می باشد، اما ظاهرا این مساله از طرف سازمان خصوصی به صورت جدی پیگیری نمی گردد.
شركت هپكو طی ۱۱ سال قبل سالانه میلیاردها تومان سودآوری داشت اما اوایل امسال بدهی این شركت حدود ۶۰۰ میلیارد تومان برآورد شد. یكی از مهمترین مشكلات شركت هپكو كه تركش آن به چرخه تولید و كارگران این شركت به هدف خوردن كرده، «مدیریت» است؛ حدود هزار كارگر این شركت بارها در اعتراضات صنفی خود خواهان تعیین تكلیف این شركت شدند.
در عین حال استاندار مركزی اواخر مهرماه با تاكید بر لزوم تعیین تكلیف هرچه زودتر هپكو با انتخاب سهامداری صلاحیت دار، اظهار داشته بود: « همین طور به سازمان خصوصی سازی ماموریت داده شده تا با متقاضیانی كه خواستار سهامداری هپكو و دارای شرایط لازم در زمینه كارهای در رابطه با هم و تولیدات این شركت هستند، مذاكره كند.»
اما محمدتقی آبایی، مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباب آخرین اقدامات صورت گرفته برای واگذاری هپكو اظهار داشت: با عنایت به اینكه شركت هپكو تا تعیین تكلیف وضعیت و پیداشدن متقاضی واجد شرایط و صلاحیت دار، بطور موقت به سازمان خصوصی سازی واگذار شده بود، اما هنوز هیچ اقدامی از طرف این سازمان صورت نگرفته است.
وی با اشاره به اینكه حقوق كارگران شركت تا مهرماه پرداخت شده است، اظهار داشت: كارگران دغدغه امنیت شغلی دارند و با عنایت به اینكه شركت این روزها در شرایط عادی به سر می برد، انتظار می رود هر چه سریعتر نسبت به تعیین تكلیف خصوصی سازی اقدام گردد.
آبایی در مورد شركت آذرآب نیز اظهار داشت: سهامدار عمده این شركت نیز بانك كشاورزی به میزان ۳۳ درصد و یك شخص حقیقی به میزان ۱۲ درصد است كه قرار بود سهام بانك كشاورزی واگذار شود كه دراین زمینه نیز هنوز اقدامی انجام نشده است.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی افزود: البته خوشبختانه شركت آذرآب هم اكنون چند پروژه در دست اجرا دارد اما كارگران این دو شركت مهم و استراتژیك كشور درخواست دارند تا قبل از حادشدن مشكلات، وضعیت مدیریتی این دو شركت تعیین تكلیف شود.
زمانی كه كارگران این دو شركت با مطالبات معوق مواجه بودند، بارها به سوژه سوء مدیریت این شركت ها اشاره و خواهان حل آن شده بودند؛ مسئولان هم وعده داده بودند كه مشكل مدیریتی را حل خواهند كرد اما ظاهرا حالا كه این دو شركت بصورت موقف شرایط بحران را پشت سر گذاشته اند، تعیین تكلیف مدیریت آنها از اولویت خارج شده است.


منبع:

1398/09/11
22:37:51
5.0 / 5
4829
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس نو