جزئیات تجارت ایران و اروپا در سال ۲۰۱۹

جزئیات تجارت ایران و اروپا در سال ۲۰۱۹

به گزارش لباس نو با وجود ادعاهای اتحادیه اروپا درباره پشتیبانی از برجام و تداوم تعاملات اقتصادی با ایران، در عمل كشورهای اروپایی هیچ برنامه مشخصی را عرضه نمی دهند و آمار تجارت ایران و اروپا در سال ۲۰۱۹ هم این مورد را تایید می كند.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، بر مبنای جدیدترین آمارهایی كه اتاق بازرگانی تهران منتشر نموده در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری میلادی، صادرات ایران به اروپا در قیاس با مدت مشابه سال قبل حدودا ۹۴ درصد كاهش یافته است.
در شرایطی كه ایران در ۹ ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۸، ۸.۶ میلیارد یورو صادرات به اروپا داشت، این عدد امسال به ۵۰۰ میلیون دلار كاهش یافته و كاهشی ۹۴ درصدی را نشان داده است.
در واردات هم آمارها به شكل قابل توجهی كاهش یافته اند. در این مدت ایران ۳.۴ میلیارد یورو از اروپا واردات داشته كه در قیاس با ۹ ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۸ و واردات ۶.۹ میلیارد یورویی؛ كاهشی ۵۱ درصدی را نشان داده است.
مهم ترین تفاوت رخ داده در گروه صادراتی ایران به اروپا مربوط به گروه كالاهای صنعتی و طبقه بندی شده همچون سوخت های معدنی است كه در ۹ ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۸، ۸۹ درصد از كل صادرات ایران به اروپا را تشكیل می داده و امسال به شكل قابل توجهی كاهش یافته است.
كشورهای آلمان، ایتالیا، اسپانیا و رومانی اصلی ترین اروپایی هایی بوده اند كه در این مدت از ایران كالا وارد كرده اند و در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸، صادرات ایران به كشورهای دانمارك، استونی، لتونی و بلغارستان افزایش یافته است.
در واردات هم آلمان اصلی ترین صادركننده اروپایی به ایران بوده است و بعد از آن ایتالیا، هلند، فرانسه و بلژیك قرار دارند. بیشترین كاهش واردات ایران در ۹ ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ به ترتیب از كشورهای لوكزامبورگ، لتونی، سوئد، فنالند، اسلواكی و رومانی بوده است.1398/09/24
11:39:36
5.0 / 5
4859
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , دلار , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لباس نو