یك مقام مسئول اعلام كرد:

پیشگیری از فرار مالیاتی، سالم ترین راه تناسب بودجه

پیشگیری از فرار مالیاتی، سالم ترین راه تناسب بودجه

لباس نو: مدیركل بودجه مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه بودجه سال ۹۹ بالغ بر ۱۰۰هزار میلیارد تومان كسری خواهد داشت، اظهار داشت: پیشگیری از فرار مالیاتی، سالم ترین راه تناسب بودجه است.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، ابوحمزه مدیركل بودجه مركز پژوهش های مجلس امروز در نشست بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ كل كشور در جمع دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: دولت به منظور انتشار اوراق ریالی در لایحه بودجه سال ۹۹ كل كشور هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته است، در حالیكه این رقم در سال ۹۸ معادل ۶۹۰ هزار میلیارد تومان بوده است.
وی اضافه كرد: در واقع به جهت اینكه دولت به لحاظ مالی رفتار منضبطی را داشته باشد، قوانین بالادستی، برخی قواعد مالی لازم را برای او وضع می كنند كه در این میان با اینكه دولت بدهكار است اما نباید حجم اوراق انتشار یافته آن از یك رقم مشخصی بالاتر رود.
ابوحمزه در توضیح این مطلب اضافه كرد: در برنامه ششم توسعه قید شده كه دولت در سال ۹۹ می تواند ۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر كند و البته مجموع بدهی های دولت در بخش اوراق و غیراوراق را هم مشخص كرده است اما الان دولت برای خودش ۸۸ هزار میلیارد تومان اوراق در بودجه ۹۷ تدارك دیده است.
وی خاطرنشان كرد: آثار بلندمدت اوراق را باید به صورت كامل مورد بررسی قرار داد، چون كه وقتی اوراق از سمت دولت فروخته می شود به هر حال دولت بدهی بالا می آورد كه به تناسب آن اگر حجم انتشار بالا رود، قیمت اوراق كاهش یافته و نرخ تنزیل هم بالا می رود.
به گفته ابوحمزه، خود اوراق هم دارای سود است كه در سررسید تعیین شده باید از جانب دولت پرداخت گردد، ازاین رو این مورد برای دولت كسری بودجه به بار می آورد، ضمن اینكه دولت علاوه بر اینكه باید اوراق مدنظر خود امسال را پیش بینی كند، سود ناشی از اوراق سال های گذشته را هم باید در سررسید خود بپردازد.
وی افزود: در بخش تبصره ۱۴ بودجه مجموعا ۲۵۰ هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد در نظر گرفته شده كه بخشی از آن هم در رابطه با فروش داخلی فرآورده های نفتی، دریافت منابع حاصل از فروش ارز صادراتی فرآورده های نفتی بعد از كسر مابه التفاوت خوراك تحویلی و فرآورده های نفتی دریافتی از پالایشگاه ها، فروش گاز، فروش برق، سوخت نیروگاه ها و خوراك میعانات گازی است، این در شرایطی است كه منابع حاصل از فروش ارز صادراتی فرآورده های نفتی اخیرا در بودجه سال ۹۹ دیده شده است.
ابوحمزه در ادامه، پیشگیری از فرارهای مالیاتی را سالم ترین راه تناسب بودجه در دولت ها دانست و اظهار داشت: به هر حال این مورد مخالفان و موافقانی دارد كه باید اثرگذاری آنها در پیشگیری از فرارهای مالیاتی را هم در نظر گرفت.
مدیركل بودجه مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه بودجه سال ۹۹ بالغ بر ۱۰۰هزار میلیارد تومان كسری خواهد داشت، اظهار داشت: پیشگیری از فرار مالیاتی، سالم ترین راه تناسب بودجه است.

1398/09/24
22:33:37
5.0 / 5
4780
تگهای خبر: توسعه , دانشگاه , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس نو