معاون اول رئیس جمهور:

مردم نباید احساس كنند كه آینده ای برای آنها وجود ندارد

مردم نباید احساس كنند كه آینده ای برای آنها وجود ندارد

به گزارش لباس نو معاون اول رئیس جمهور با بیان اینكه در شرایطی كه مردم متحمل مشكلات معیشتی خود هستند،  جریان های سیاسی با یكدیگر بحث می كنند، اظهار داشت:  مردم نباید احساس كنند كه آینده ای برای آنها وجود ندارد.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در مراسم نكوداشت محسن خلیلی عراقی با اشاره به اینكه برگزاری مراسم بزرگداشت افراد صاحب نام صنعت و فعالان اقتصادی یكی از جلساتی است كه شخصا به علت علاقه در آن شركت كرده ام، اظهار داشت: برخی افراد در تمامی عمر خود كوشیده اند كه ایران سربلند باشد و باید در دوره حیات از آنها تجلیل شود كه بر این اساس نقش محسن خلیلی عراقی در حوزه صنعت و خدمت به بخش تولید كشور ماندگار خواهد بود.
معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: افرادی همچون محسن خلیلی عراقی روزهای سختی را در دوره زندگی خود تجربه كرده اند. این در شرایطی است كه نوشتن تاریخ صنعت ایران از بعد تاریخی بسیار حائز اهمیت می باشد. چون كه در بعضی از دوره ها، صنعت ایران كورسویی را روشن نگه داشته باشد اما برخی ایستادند و چراغ آنرا همچنان روشن نگه داشته اند.
وی اضافه كرد: برخی افراد به توسعه ملی فكر می كنند و به دنبال این هستند كه زندگی مردم ایران یك زندگی خوب باشد و بر این اساس بزرگانی از این دست همواره نقش ماندگاری در تاریخ خواهند داشت و افرادی هستند كه ثروت ملی برای ایران آفریده و مروج اخلاق بوده اند.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود تصریح كرد: این افراد توجه مناسبی به مسئولیت های اجتماعی داشته و مراقب تك تك افرادی بوده اند كه در بنگاه های اقتصادی در رابطه با آنها مشغول به فعالیت بوده اند. این در شرایطی است كه یكی از اصلی ترین دغدغه های مردم توسعه ایران است. البته موانع و مشكلات توسعه ایران را هم به خوبی می شناسند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به موانع پیش روی توسعه ایران تصریح كرد: یكی از طریق كارهای توسعه آن است كه سرمشق ها و الگوهایی كه به جد در این عرصه مورد پاسداشت قرار بگیرند. این در شرایطی است كه برخی صنعت گران خارج از اتاق بازرگانی وقتی مشاهده كنند كه جامعه قدردان صنعتگران است اعتماد بیشتری كرده و اعتماد بیشتری به جامعه برای رشد و توسعه پیدا می كنند.
جهانگیری تاكید كرد: باید كاری كرد تا الگوهای صنعت و تولید ایران تكثیر شده و ده ها و صدها محسن خلیلی عراقی در حوزه صنعت شكل بگیرند. به خصوص اینكه شرایط خطیری پیش روی اقتصاد ایران قرار داشته و عوامل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بسیاری پیش روی مردم قرار گرفته است.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینكه دولتی بودن اقتصاد اتكای بیش از اندازه درآمدهای نفتی، تحریم ها و ضعف در بعضی ساختارهای مدیریتی كشور امروز چالش های بزرگ تری را پیش روی ما قرار داده است، خاطرنشان كرد: این مشكلات و چالش ها در مقابل فرصت های بی نظیر ایران در بخش های مختلف قرار می گیرد و می توان با كمك یكدیگر ایران را از هر پیچ خطرناك به خوبی عبور دهیم. مهم می باشد كه اراده لازم در درون تمامی افراد جامعه شكل گیرد.
وی تصریح كرد: آمریكایی ها می خواستند اقتصاد ایران را به سمت فروپاشی ببرند اما آنچه امروز اقتصاد ایران را سر پا نگه داشته، فعالان اقتصادی هستند كه مطلعند به سختی صادرات انجام داده و به چه سختی پول آنرا به كشور منتقل می كنند. این شرایط دشوار در كنار تلاشی كه فعالان اقتصادی صورت دادند به یك فرصت برای سیاستمداران ایرانی تبدیل شد تا حق و حقوق مردم ایران را مورد حفاظت قرار دهند.
جهانگیری اظهار داشت: نیاز امروز مردم آن است كه دولتمردان در تمامی نهادهای حكومتی و جریان های سیاسی، نخبگان، دانشگاهیان و بخش خصوص در این فكر باشند كه برای كشور افق گشایی كنند. چون كه مهمترین هدف دشمنان كشور تیره و تار كردن آینده اقتصاد برای مردم است.
معاون اول رئیس جمهور افزود: مردم نباید احساس كنند كه آینده ای برای آنها وجود ندارد. پس باید از فرسایش سرمایه های مادی و معنوی كشور جلوگیری كرده و امید را تزریق نماییم. باید در تمامی سطوح كشور در شرایطی كه مردم گرفتار گرفتگی های بسیاری به جهت شوك های بوجود آمده در قدرت خرید مردم است، از آنها حراست نماییم.
وی اضافه كرد: قدرت خرید مردم در نتیجه شوك افزایش نرخ ارز در سال ۹۰ و ۹۷ به شدت كاهش یافته این در شرایطی است كه در سال ۹۱ و ۹۲ درآمد نفتی ایران بسیار بالا بود. ضمن اینكه ایران دیگر توانایی فروش نفت به حد یك میلیون بشكه را نداشته و تهدید به صفر شدن فروش نفت شدیم.
جهانگیری اظهار داشت: میزان درآمد نفت در سال ۹۷ و ۹۸ به شدت كاهش یافته و در چنین شرایطی دو شوك اخیر ارزی، معیشت مردم را در شرایط سختی قرار داده است. پس باید در تمام سطوح دولت و البته كل مدیریت نظام، صدای واحدی را بشنویم. چون كه مردم در شرایطی كه متحمل سختی های بسیاری در حوزه معیشت خود هستند، مشاهده می كنند گروه ها و جریان های سیاسی با یكدیگر بحث می كنند.
وی اضافه كرد: باید از دل محدودیت ها، فضای مناسبی را برای توسعه ایجاد كرد و رویكردهای غلط را هم اصلاح كرد. البته باید صادقانه با مردم صحبت كرده و از آنها بخواهیم كه با ما در اتخاذ تصمیم های صحیح همراه شوند.
معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: باید به بخش خصوصی در شرایط كنونی بیشتر از سایر مواقع دقت كنیم چون كه سربازان واقعی خط مقدم جبهه جنگ اقتصادی همین افراد هستند. پس دولت نباید به بخش خصوصی نگاه پیمانكارانه داشته باشد كه به او سفارش كار دهد و در انتها او را رها كند.
جهانگیری افزود: رشد صنعت ایران در دوره ای كه وزیر صنعت بودم، دو رقمی بود چون كه بخش خصوصی قابلی كنار دولتمردان قرار داشت. پس پیشنهادات مناسبی هم از سمت بخش خصوصی دریافت می شد.
وی افزود: راهبرد توسعه صنعتی كشور در دوره وزارت صنعت از جانب دانشگاه صنعتی شریف نوشته شده كه خوشبختانه منجر به رشد دو رقمی صنعت شد.
وی اظهار داشت: راهی برای توسعه ایران جز توسعه صنعتی ندرایم و مكلفیم اینران را به یك كشور صنعتی تبدیل نماییم.
جهانگیری خاطرنشان كرد: من از بخش خصوصی ایران دفاع می كنم و از بخش خصوصی ایران هم انتظاری ندارم حتی در دوره معاون اولی هم چنین انتظاری را نخواهم داشت.
معاون اول رئیس جمهور تصریح كرد: در دوران معاون اولی بنده هم برخی اشخاص با تقلید صدای اینجانب از صنعتگران و البته به محسن خلیلی عراقی تماس حاصل كرده و از او درخواست واریز برخی مبالغ به جهت آزادی زندانیان كرده است كه متأسفانه با سادگی وی این مبلغ به او پرداخت شده در حالیكه بعدها با تماس به دفتر اینجانب مبحث را اعلام نموده و گفته بودند كه در دوران وزارت بنده، هیچ گاه چنین درخواست هایی مطرح نشده است. در حالیكه این مورد سوءاستفاده از نام اینجانب بوده است.
جهانگیری اظهار داشت: بخش صنعت توسعه یافته تر از سایر بخش های كشور است چون كه بسیار زودتر از سایر بخش ها به تشكل گرایی روی آورده است.

1398/09/26
19:07:14
5.0 / 5
4925
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لباس نو