مدیریت آموزش و پرورش ناحیە یك استان كردستان گفت:

نرخ بالای باسوادی از شاخصهای توسعه یافتگی در هر جامعه ای است

نرخ بالای باسوادی از شاخصهای توسعه یافتگی در هر جامعه ای است

به گزارش لباس نو ایسنا/كردستان مدیریت آموزش و پرورش ناحیە یك استان كردستان اظهار داشت: اهمیت سواد و سوادآموزی بە عنوان یك غریزە در اسلام درنظر گرفتە شدە است.


سید فواد حسینی، امروز ( ۲ دی) در مراسم سالروز نهضت سوادآموزی در سنندج اظهار نمود: بر مبنای آمارهای انجام گرفتە كاهش سطح بیسوادی رشد قابل ملاحظه ای داشتە و آمارهای سال ۵۵ تا نخستین سرشماری كە بە صورت رسمی در سال ۹۵ در كشور انجام شدە نشان دهنده كاهش آمار بیكاری در كشور است.
وی عنوان كرد: كاهش نرخ بیسوادی و عدالت جنسیتی از دستاوردهای تاسیس نهاد نهضت سوادآموزی است و با اقدامات نهاد نهضت سوادآموزی با برقراری عدالت جنسیتی در شهر و روستا كه هم راستا با بی سوادی است سبب كاهش چشم گیر نرخ بیسوادی در استان شده است.
حسینی همینطور اضافه كرد: هرچند كە ریشه درخت بی سوادی هنوز در جامعه ریشه كن نشده است و ما در صدد براندازی فرهنگ بیسوادی هستیم و كشور ایران نسبت بە سایر كشورهای منطقه در وضعیت مطلوبی قرار دارد اما بە نسبت كشورهای توسعەیافتە سطح باسوادی آنها بالای ۹۹درصد است متاسفانه ایران طبق آمارهای انجام گرفته جزو ۱۰ كشور بی سواد در رتبە پایینی قرار دارد.
وی افزود: یكی از اشكالات موجود عدم فراخورد چرخە بیسوادی و انسداد مبانی بیسوادی همچون ترك تحصیل، عدم دسترسی بە امكانات آموزشی و غیرە سبب شدە كە ما بە طور مداوم شاهد برخی از افراد بیسواد در سطح كشور باشیم.
به قول سید فواد حسینی، استان كردستان با اهتمام و تلاش جدی مسؤلان یكی از شهرهای باسواد استان كردستان است كه این آمار نسبت به آماری كه در سال ۵۵ صورت گرفته به هیچ وجه قابل قیاس نیست.
وی خاطرنشان كرد: نرخ بالای باسوادی جامع یكی از شاخصه های توسعه یافتگی به حساب می آید بنابراین مسئولین و مردم موظف می باشند كه تمام تلاش خویش را برای كاهش نرخ بیكاری در جامعه به كار گیرند.
حسینی سوادآموزی زندان ها و آموزش مهارت های زندگی، آموزش مقدمات رایانە، برگزاری ستاد كتاب و كتابخوانی و كتاب و خانواده را همچون اقدامات نهاد نهضت سوادآموزی بر شمرد و تصریح كرد: رسانە باید این مورد را بعنوان یك خواست اجتماعی به همه آحاد جامعه معرفی نماید.
به عقیده وی محدودیت های اجتماعی حاكم كه در سایر كشورها برای افراد بی سواد در نظر گرفته شده است عامل جذب افراد بی سواد برای یادگیری علم و دانش می شود.1398/10/02
23:37:19
5.0 / 5
4704
تگهای خبر: توسعه , جنس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لباس نو