پیشبینی از روند قیمت طلا تا آخر ۲۰۲۰

پیشبینی از روند قیمت طلا تا آخر ۲۰۲۰

به گزارش لباس نو بازار جهانی طلا سال نوی میلادی را تحت تأثیر ابهامات ژئوپلیتیكی كه تقاضا برای خرید داراییهای امن را برانگیخت، با قدرت آغاز كرد.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، فضای بخش خرده فروشی بازار طلا امكان دارد نشانه ای از تداوم روند صعودی قیمت ها در سال ۲۰۲۰ باشد. بهای طلا در معاملات روز جمعه بازار جهانی تحت تأثیر خبر شهادت سردار سرلشكر قاسم سلیمانی كه ریسك گریزی سرمایه گذاران را به همراه داشت، به بالاترین حد در چند ماه اخیر صعود كرد. هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در بازار نیویورك ۲۴ دلار و ۳۰ سنت معادل ۱.۶ درصد افزایش پیدا كرد و در ۱۵۵۲ دلار و ۴۰ سنت بسته شد كه بالاترین قیمت از چهارم سپتامبر بود و برای كل هفته ۲.۳ درصد افزایش پیدا كرد كه دومین رشد هفتگی متوالی بود.

در نظرسنجی كیتكونیوز از سرمایه گذاران وال استریت درباره پیشبینی آنها از قیمت طلا تا آخر سال ۲۰۲۰ پرسش شد. نتایج این نظرسنجی نشان داد كه شمار معدودی از سرمایه گذاران روند نزولی طلا در سال ۲۰۲۰ را پیشبینی می كنند. در مجموع ۱۷۴۹ نفر در نظرسنجی دورنمای بازار طلای كیتكونیوز شركت كردند كه از میان آنها ۸۰ درصد اعلام كردند انتظار دارند قیمت طلا تا آخر سال ۲۰۲۰ حداقل به بالای ۱۶۰۰ دلار برسد.

سه چهارم معادل ۴۳۹ نفر بی نهایت به دورنمای قیمت طلا خوش بین بودند و اعلام كردند كه انتظار دارند این فلز پرارزش سال دیگر این موقع به بالای ۲۰۰۰ دلار در هر اونس صعود كند.

در مقابل، كمتر از ۹ درصد معادل ۱۵۲ نفر كاهش قیمت طلا به پایین سطح فعلی را پیشبینی كردند و كمتر از یك درصد پیشبینی كردند قیمت طلا به پایین ۱۰۰۰ دلار سقوط خواهد نمود.

دورنمای خوش بینانه سرمایه گذاران از بازار طلا بعد از رشد حدود ۱۹ درصدی قیمت طلا و صعود این فلز پرارزش به سطح ۱۵۲۳ دلار در انتها سال ۲۰۱۹ تقویت شده است. رشد قیمت سالانه طلا تحت تأثیر نگرانیهای پیرامون ركود اقتصادی روی داد كه تقاضای سرمایه گذاران را به سطح كم سابقه ای رساند.

در حالی كه روند صعودی قیمت طلا كه اوایل تابستان شروع شد و به سرعت قیمت ها را به بالاترین حد در شش سال گذشته رساند، مایه شگفتی تحلیل گران وال استریت شد اما سرمایه گذاران كاملا چنین نتیجه ای را پیشبینی می كردند.

در نظرسنجی سال قبل كیتكونیوز برای دورنمای قیمت ۲۰۱۹ حدود یك سوم از همه ۱۶۴۰ رای دهند انتظار داشتند قیمت ها به بالای ۱۵۰۰ دلار صعود كند. هر اونس طلا برای تحویل فوری در سال ۲۰۱۹ بیشتر از ۱۸ درصد رشد قیمت داشت و سال را در قیمت ۱۵۱۹ دلار و ۴۱ سنت به پایان برد.

اگرچه تحلیل گران وال استریت انتظار دارند قیمت طلا تا آخر سال ۲۰۲۰ به روند صعودی ادامه دهد اما به اندازه سرمایه گذاران خوش بین نیستند. خیلی از بانكهای بین المللی مانند گلدمن ساكس، ABN AMRO و تی دی سكیوریتیز پیشبینی می كنند قیمت هر اونس طلا به حدود ۱۶۰۰ دلار می رسد.

بر اساس گزارش كیتكونیوز، تحلیل گران گلدمن ساكس در گزارش خود از دورنمای قیمت طلا كه اواخر نوامبر انتشار یافت، خاطرنشان كردند با عنایت به به خرید ۷۵۰ تن طلا از جانب بانك های مركزی كه در جهت دلارزدایی بوده است، ما دورنمای مثبت از قیمت طلا در سال ۲۰۲۰ را حفظ نموده و انتظار داریم این فلز زرد تا مرز ۱۶۰۰ دلار صعود كند.

به گفته استفن اینس، استراتژیست بازار در شركت "اكسی تریدر"، فضای نرخهای بهره پایین، تداوم ابهامات كلان و ركورد بالای بازارهای سهام، نگهداری طلا بعنوان پناهی در مقابل ناملایمات اقتصادی را منطقی كرده است. این دیدگاه احیانا می تواند عامل تقاضای بالاتر برای طلا در سال ۲۰۲۰ باشد و از روند صعودی میان مدت این فلز پرارزش پشتیبانی كند.
1398/10/15
13:11:34
5.0 / 5
4600
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لباس نو