سازمان برنامه و بودجه:

آئین نامه انجام عملیات بازار باز ابلاغ گردید

آئین نامه انجام عملیات بازار باز ابلاغ گردید

به گزارش لباس نو آیئن نامه اجرایی عملیات بازار باز و خرید و فروش اوراق مالی اسلامی و وثیقه گیری اوراق در ازای اضافه برداشت بانك ها توسط بانك مركزی ابلاغ گردید.به گزارش لباس نو به نقل از سازمان برنامه و بودجه، هیئت وزیران، به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد بند (م) تبصره (۵) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ كل كشور آیین نامه اجرایی بند مورد اشاره را تصویب كرد.
بر اساس بند ۲ این مصوبه، به منظور اجرای سیاست پولی و مدیریت نرخ های سود و كنترل تورم، بانك مركزی مجاز است نسبت به انجام عملیات بازار باز و خرید و فروش اوراق مالی اسلامی منتشره دولت و وثیقه گیری اوراق مذكور در ازای اعطای اعتبار به بانك ها و مؤسسات اعتباری اقدام نماید.
همچنین بانك مركزی صرفاً مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی منتشره دولت و بانك مركزی، در بازار ثانویه و با قیمت های كشف شده در بازار مزبور است.
در تبصره ۲ این ماده آمده است، بانك مركزی، سازمان بورس و وزارت اقتصاد موظفند مشتركا شرایط معامله گران اولیه را ظرف یك ماه از تصویب این آیین نامه تعیین نمایند. وزارت اقتصاد بر مبنای شرایط تعیین شده نخستین گروه معامله گران اولیه را معرفی می نماید. حضور تمامی نهادهای مالی دارای مجوز از سازمان بورس شامل شركت های تأمین سرمایه، صندوقهای سرمایه گذاری و غیره در بازار اولیه اوراق مالی اسلامی (اعم از بازار پول و سرمایه) مجاز است و سازمان بورس موظف است اوراق خریداری شده توسط آنها در بازار اولیه را در نصاب های مربوط لحاظ نماید.
سازمان بورس هم موظف شد در صورتیكه بازار اولیه اوراق، بازار پول باشد، همزمان با عرضه اولیه، نسبت به پذیرش اوراق منتشره در بازار ثانویه به نحوی كه بلافاصله معامله ثانویه اوراق قابل انجام باشد، اقدام نماید. انتشار اوراق مالی اسلامی جدید كه فاقد سابقه انتشار و یا مجوز كارگروه فقهی در بازار سرمایه است با هماهنگی وزارت اقتصاد و سازمان بورس در خصوص وجود مجوز شرعی و قابلیت پذیرش آن در بازار ثانویه انجام می شود.
همچنین بانك مركزی بایستی ظرف یك ماه بستر و سامانه لازم (قابل دسترس برای كلیه معامله گران اولیه برای انتشار و عرضه اولیه اوراق مالی اسلامی فراهم و اطلاعات مربوط به اوراق مالی اسلامی منتشره در بازار پول را به سازمان بورس ارسال نماید.
از سوی دیگر، بانك مركزی مجاز است در ازای توثیق اوراق مالی اسلامی دولتی توسط بانك ها نزد بانك مركزی، مطابق ضوابط شورای پول و اعتبار مبادرت به اعطای اعتبار به بنگاه های وثیقه گذار نماید.
در ماده ۳ این مصوبه تاكید گردیده است، به وزارت اقتصاد اجازه داده می شود در صورت اجرای عملیات بازار باز و هم وثیقه گیری اوراق مالی اسلامی دولتی از بانك ها توسط بانك مركزی، بخشی از بدهی های قطعی و حسابرسی شده دولت به بانك ها (موضوع بند (الف) ماده (۱۰) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را كه در چهارچوب قوانین تا آخر سال ۱۳۹۷ بوجود آمده است تا سقف ۲۰۰ هزار میلیارد ریال با تصویب در كمیته مبحث جز (۱) بند (ك) تبصره (۵) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ بهادار سازی نماید.
در ماده ۴ هم آمده است، به منظور بهادار سازی، وزارت اقتصاد مجاز است نسبت به انتشار انواع اوراق مالی اسلامی همچون اسناد خزانه اسلامی بلندمدت با امكان پرداخت حفظ قدرت خرید به صورت كالابرگ (كوپن) و مجزا از ارزش اسمی اسناد در مقاطع زمانی معین اقدام نماید.

1398/10/22
15:47:43
5.0 / 5
4490
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , توسعه , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لباس نو