در صفحه مجازی مطرح شد؛

توضیحات همتی درباره عملیات بازار باز

توضیحات همتی درباره عملیات بازار باز

به گزارش لباس نو رئیس كل بانك مركزی بااشاره به رونمایی سازوكار جدید سیاستگذاری پولی با آغاز عملیات بازار باز اظهار داشت: به تدریج با خریدوفروش اوراق اسلامی منتشره از جانب خزانه دولت، این ابزار مهم به كار گرفته می شود.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، عبدالناصر همتی با انتشار پیامی در صفحه مجازی توضیحاتی درباره عملیات بازار باز به شرح زیر ارائه داد:
روز گذشته ۲۶ دی ماه ۹۸، همزمان با پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانك مركزی، سامانه معاملاتی «عملیات بازار باز» رونمایی و برمبنای وعده ای كه در ابتدای حضورم در بانك مركزی داده بودم، به حول قوه الهی، سازوكار جدید سیاستگذاری پولی رسماً رونمایی گردید.
عملیات بازار باز بنا به تعریف متداول آن، خرید و فروش اوراق قرضه یا بدهی دولت و خصوصاً اوراق بدهی كوتاه مدت از قبیل اسناد خزانه با بانك ها و مؤسسات اعتباری است.
به طور معمول، امروزه بانكهای مركزی عملیات بازار باز یا خرید و فروش اوراق را برای دستیابی به اهداف اقتصاد كلان خود یعنی كنترل تورم و ثبات رشد اقتصادی انجام می دهند و برای آنكه قادر باشند نرخ تورم و سطح تولید را در جهت مطلوب و موردنظر خود تحت تأثیر قرار دهند، احتیاج به یك واسط یا هدف میانی دارند كه امكان كنترل قابل توجه آنرا داشته باشند. متغیری كه امروزه بانكهای مركزی بعنوان واسطه و هدف میانی برای دستیابی به تورم و تولید مطلوب از آن استفاده می نمایند، نرخ سود بازار بین بانكی است.
بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران نیز از این پس و به تدریج با خرید و فروش اوراق اسلامی منتشره از جانب خزانه دولت، این ابزار مهم سیاستگذاری پولی را به كار خواهد گرفت.منبع:

1398/10/27
19:09:57
5.0 / 5
4539
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس نو