در گزارش لباس نو مطرح شد

لابی نجومی بگیران مالیات حقوق را دوپله ای كرد

لابی نجومی بگیران مالیات حقوق را دوپله ای كرد

به گزارش لباس نو یك كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه لابی نجومی بگیران منجر به دوپله ای شدن مالیات حقوق شد، اظهار داشت: امیدواریم اشتباه كمیسیون تلفیق در مجلس اصلاح شده و مالیات حقوق به صورت ۵ پله ای تصویب شود.وحید عزیزی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره مصوبه كمیسیون تلفیق مجلس برای دوپله ای كردن مالیات حقوق و دستمزد كاركنان، گفت: اشكال اصلی در قانون مالیات های مستقیم است كه این نرخ های دو پله ای را تعریف كرده است. طی دو سال اخیر با تلاش مركز پژوهش ها و نمایندگان مجلس این نرخ عادلانه تر شده بود، به این صورت كه ۵ پله ای شد و حقوق های بالای ۱۲ و ۱۸ میلیون تومان مشمول نرخ ۲۵ و ۳۵ درصد مالیات شدند.
این كارشناس اقتصادی اضافه كرد: نرخ ۵ پله ای مالیات حقوق یكی از معدود موارد مالیات بر ثروتمندان در ایران بود چونكه مطابق با آن كسانی كه درآمد و ثروت بیشتری دارند باید مالیات بیشتری بپردازند.
وی با اشاره به اینكه در سیستم مالیاتی ما برخلاف خیلی از كشورها عدالت مالیاتی رعایت نمی گردد، اظهار داشت: در نرخ دو پله ای، بنظر می رسد كسانی مشمول مالیات شدند كه حقوقشان بالاتر از ۱۸ میلیون تومان است كه درصد پایینی از افراد همچون قشر پزشكان متخصص و مدیران را مشمول می شوند.
عزیزی اضافه كرد: با توجه به این كه در سیستم ۵ پله ای افرادی كه حقوق بیشتری داشتند باید مالیات بالایی می دادند بدین جهت لابی و رایزنی كردند و تصمیم گیران را به سمت مالیات دو پله ای سوق دادند. البته بعضی از تصمیم گیران خودشان هم در این دسته قرار دارند.
این كارشناس اقتصادی اشاره كرد: در مالیات دو پله ای، هم عدالت محور بودن تحت تاثیر قرار گرفت و هم درآمد مالیاتی دولت چند هزار میلیارد تومان كاهش خواهد یافت.
عزیزی اظهار داشت: امیدواریم در صحن جلوی این اشتباه كمیسیون تلفیق گرفته شود و همان لایحه دولت یعنی مالیات حقوق با نرخ ۵ پله ای تصویب شود.

1398/10/30
16:12:13
5.0 / 5
4959
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس نو