معاون دژپسند اعلام كرد:

اجرای پروژه اقتصاد در اتاق شیشه ای در وزارت اقتصاد

اجرای پروژه اقتصاد در اتاق شیشه ای در وزارت اقتصاد

لباس نو: معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از اجرای پروژه اقتصاد در اتاق شیشه ای در این وزارتخانه اطلاع داد و اظهار داشت: اطلاعات صحیح، مبنای سیاستگذاری دقیق است.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، حسین میرشجاعیان حسینی در مراسم عرضه نتایج پروژه تدوین و اجرای نظام جامع آماری، با اشاره به اینكه «آمار»قلب تپنده تمامی تصمیم گیری های اقتصادی چه برای سیاست گذاران اقتصادی و چه برای فعالان بخش خصوصی است، تصریح كرد: نه تنها سیاست گذاری صحیح بر مبنای داده های صحیح اتفاق می افتد؛ بلكه افزایش كیفیت تصمیم گیری و شفافیت اقتصادی نتیجه تولید و توسعه آمارهای دقیق است.
معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه كرد: پروژه تولید شفافیت و پروژه اقتصاد در اتاق شیشه ای، پروژه ای است كه در وزارت اقتصاد اجرا شده و در حال تكمیل است. تلاش داریم نه تنها اطلاعات مورد نیاز كشور را در وزارت اقتصاد تولید كنیم؛ بلكه با استاندارد بین المللی، با كیفیت خوب و تباتر زمانی خوب این اطلاعات را تولید نماییم.
وی در ادامه با اشاره به اینكه شش گام برای شفافیت اقتصادی و ارتقا نظام تصمیم گیری در كشور حائز اهمیت می باشد، اظهار داشت: هم اكنون خلاهای قانونی در حوزه تولید آمار و اطلاعات داریم كه باید به سمت گردآوری، تجدیدنظر، به روزرسانی و انتشار این قوانین حركت نماییم.
میرشجاعیان خاطرنشان كرد: اعتقاد داریم با عنایت به تولی گری مركز آمار در نظام آماری كشور، باید به این مركز به خردترین اطلاعات دسترسی داشته باشد؛ این در شرایطی است كه در این حوزه با خلا قانونی مواجه هستیم.
وی اظهار داشت: البته نظام آماری كشور باید با نظام محرمانگی و حفظ حریم خصوصی افراد پیوند داشته باشد؛ از این رو اگر اطلاعات در اختیار مركز آمار قرار گرفت، مردم نباید از افشای اطلاعات خود هراس داشته باشند.
معاون وزیر اقتصاد همینطور اضافه كرد: مورد دیگر استانداردهای آماری است؛ بعنوان مثال هم اكنون آمارهای مالی دولت بر مبنای استاندارد سال ۲۰۰۱ است كه باید استانداردها ارتقاء یابد.
میرشجاعیان، افزایش قابلیت دسترسی و مقایسه آماری را گام سوم عنوان نمود و اضافه كرد: دسترسی باید در بالاترین سطح در اختیار عموم قرار گیرد مگر اینكه قانون، انتشار آنها را منع كرده باشد. بعضی از دستگاه ها بر مبنای موقعیت تصمیم میگیرند بعضی از داده ها را منتشر نكنند كه باید با آنها مقابله نماییم و برای دغدغه دستگاه ها راه حال های مناسب تعبیه نماییم.
وی همینطور مورد چهارم را استفاده از تكنولوژی در كسب و كار عنوان نمود و اظهار داشت: گام پنجم این است كه باید در فرایند تولید، پردازش و انتشار اطلاعات، نهاد ناظر قوی و بدون وابستگی به دستگاه ها مستقر شود.
میرشجاعیان، گام ششم را هم اهمیت استقرار واحدهای آماری در مجموعه دستگاه ها عنوان نمود.

1397/09/07
18:50:14
5.0 / 5
4660
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لباس نو