رئیس سازمان بورس خبر داد؛

معامله ۴ هزار میلیارد تومانی روزانه در بازار سرمایه

معامله ۴ هزار میلیارد تومانی روزانه در بازار سرمایه

به گزارش لباس نو رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از معامله روزانه ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان در بورس اطلاع داد و اظهار داشت: سهام شركت های بزرگ دولتی به صورت واحدهای صندوق قابل معامله بورسی عرضه می شود.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار امروز سه شنبه ۱۵ بهمن در حاشیه جلسه خبری وزیر امور اقتصادی و دارایی در جمع خبرنگاران اعلام نمود: عرضه های اولیه در بورس و فرابورس ادامه پیدا می كند. همینطور ابزارهای مالی مانند فروش تعهدی و سایر ابزارها مانند صكوك اجاره، صكوك منفعت و هم ابزار اجاره سهام راه اندازی شده و بنا بر این هم ابزارهای مالی كلاسیك و هم ابزارهای مالی منطبق با عقود اسلامی اجرا شده است.
وی اظهار داشت: همینطور ابزار اختیار خرید و اختیار فروش در بازار سرمایه راه اندازی شده، ازاین رو از نظر استفاده از ابزارهای مالی جدید و همینطور از نظر نهادهای مالی در بازار سرمایه هم كامل هستیم. الان طراحی بازار سرمایه كامل شده است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: هدف ما در سال آینده پایدار كردن نقدینگی است كه در بورس جذب می شود و همینطور فرهنگ سهامداری و فرهنگسازی برای مردم است كه برای حضور در بازار سرمایه امكان دارد سود قیمت سهام كم شود، اما سود مجمع شركت ها برای سهامداران هم باید مدنظر قرار گیرند، بنابراین سرمایه گذاران باید افقی برای حضور در بازار سرمایه ترسیم كنند و پول هایی كه نیاز فوری ندارند، را وارد بازار سرمایه كنند.
محمدی این را هم اظهار داشت: برای تشویق به حضور بازار سرمایه باید مشوق های مالیاتی و كاهش كارمزد نقل و انتقال سهام در دستور قرار گیرد و البته در یك نوبت كارمزد نقل و انتقال سهام انجام شد و ما حالا روی ماندگاری سرمایه گذاری در بورس فكر می نماییم تا سرمایه گذاران مدت زیادی در بورس بمانند.
وی همینطور در مورد نحوه واگذاری سهام دولت در شركت های بزرگ اظهار داشت: پیشنهاد در لایحه بودجه این است كه دولت سهام خود در شركت های بزرگ را به روش صندوق های قابل معامله بورسی معروف به (ETF) واگذار كند و تا سقف معینی برای مردمی كه واحدهای این صندوق ها را خریداری می كنند تا ۳۰ درصد تخفیف در نظر بگیرد كه این تخفیف نوسان های شاخص بورس كه اتفاق می افتد، پوشش دهد و چون واحدهای صندوق قابل معامله بورسی دارای تخفیف است، ازاین رو سودآوری آن حفظ می شود و با این كار می خواهیم اقتصاد را مردمی كرده و بازار سرمایه از عمق بیشتری برخوردار شود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همینطور اظهار داشت: به شركت های بورسی گفته ایم كه سهام شناور آزاد آنها بیشتر شود و آنها تعهد دادند كه سهام شناور و آزاد افزوده می شود، هم اكنون عرضه های اولیه سهام شركت ها كه در بورس انجام می شود به خاطر تقاضای زیاد مردم به هر نفر ۴۰ هزار تومان سهام می رسد و ما تلاش می نماییم مردم خاطره خوبی از عرضه های اولیه داشته باشند.
محمدی تصریح كرد: حضور در بورس همواره مساوی با رشد قیمت نیست. در یك جایی رشد كم و در یك جایی رشد زیاد می شود، خرید عرضه های اولیه معمولاً از سود بانكی هم بیشتر است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه كه سال جاری چقدر نقدینگی جدید از راه بورس جذب شد، اظهار داشت: بحث نقدینگی سیال است و عدد دقیقی نمی توانیم بگوییم. یك روز حجم بازار كم و یك روز زیاد می شود. مثلاً در ابتدای سال متوسط هر روز ۵ تا ۶ هزار میلیارد معامله می شود. در اواسط سال میانگین ۳ تا ۴ هزار میانگین حجم معاملات است و در مجموع روزانه بین ۴ تا ۵ هزار میلیارد معامله در بورس انجام می گیرد. البته در بورس انرژی و بورس كالا هم نقدینگی جابجا می شود و در مجموع بازار روند خوبی دارد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینكه هم اكنون ۶۲۰ شركت بورسی در كشور وجود دارد، در مورد اینكه آینده بازار سرمایه را چگونه می بینید اظهار داشت: نهاد ناظر نمی تواند روند بازار را پیشبینی كند، اما بازدهی سرمایه در بازار بورس بیشتر از بازارهای رقیب بوده است.

1398/11/16
23:11:37
5.0 / 5
4390
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خرید , صندوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس نو