شاخص دلار در كانال جدید

شاخص دلار در كانال جدید

لباس نو: شاخص دلار در معاملات امروز از 98 واحد نیز عبور كرد.


به گزارش لباس نو به نقل از رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا از استیضاح در مجلس سنا به لطف اكثریت نمایندگان جمهوری خواه در این مجلس نجات یافت و الان می تواند با آسودگی خاطر بیشتری به كارزار انتخابات ریاست جمهوری بپردازد كه مقرر است در ماه نوامبر اجرا شود.
هم چنین نگرانی ها از شیوع بیشتر ویروس كرونا در سطح جهان به دنبال انتشار اخباری از ابداع واكسن مقابله با این ویروس در چین، ژاپن و انگلیس؛ تا حد زیادی كاهش یافته است. بانك مركزی چین نیز برای جلوگیری از ریزش بیش تر بازارها به تزریق بیشتر از ۲۴۰ میلیارد دلار نقدینگی اقدام نموده كه این اقدام اندكی در تقویت ارزش یوان موثر بوده است. قبل تر شكست محدوده مقاومتی مهم هفت یوانی در مقابل هر دلار سبب نگرانی از ریزش شدید بازارهای مالی در چین شده بود.
تحلیل گران بانك "جی پی مورگان" در گزارشی نوشتند: سرمایه گذاران خواستار رسیدن به یك ثبات در زمینه توقف شیوع ویروس هستند و تا زمانی كه تعداد تلفات كم نشود، هراس معامله گران ادامه خواهد داشت.
شاخص دلار كه نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با صعود ۰.۲ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۸.۱۷۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانك سوئیس معادل ۱.۰۲۷۲ دلار اعلام گردید.
از طرف دیگر بعد از سه سال بحث و جدال، انگلیس سرانجام در آخرین روز از ماه ژانویه ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا را ترك گفت تا بدین سان به اولین كشور در تاریخ این اتحادیه تبدیل گردد كه از آن خارج می شود. انتظار می رود نتایج برگزیت به تدریج بر روی اقتصاد انگلیس و كشورهای اروپایی آشكار شود، هر چند كه انتظار نمی رود بانك مركزی اروپا دست كم در كوتاه مدت تغییر زیادی در سیاست های پولی خود ایجاد كند.
هنوز معین نمی باشد كه باتوجه به روند خروج شركت های بزرگ بین المللی از انگلیس به دنبال برگزیت، رشد اقتصادی این كشور چگونه خواهد بود. قبل تر مدیر بانك آمریكایی "جی پی مورگان" از انتقال مقر اروپایی این بانك از لندن به پاریس آگاهی داده بود. تابحال صدها شركت، بانك، صندوق سرمایه گذاری و موسسات بیمه ای برای ادامه فعالیت خود در انگلیس طبق شرایط جدید از دولت درخواست مجوز فعالیت نموده اند.
دولت انگلیس به رهبری بوریس جانسون حالا كار بسیار سختی برای احیای رشد اقتصادی و هم چنین رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی روابط دو طرف در آینده خواهد داشت. انتظار می رود كه دست كم یك سال دوره گذار در نظر گرفته شود و روابط دو طرف به شكل كنونی باقی بماند. بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس خواهان داشتن روابطی مشابه كانادا با اتحادیه اروپا شده است. انگلیسی ها هم چنین با بعضی از شركای بزرگ تجاری خود نظیر استرالیا مذاكراتی را برای پیمان تجارت آزاد آغاز نموده اند.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ریزش ۰.۲۳ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹۸۷ دلار مبادله شد. یورو ۰.۳۱ درصد پایین رفت اما در محدوده كانال ۱.۱۰ باقی ماند و به ۱.۱۰۰۴ دلار رسید. همین طور نرخ برابری هر دلار آمریكا معادل ۱.۳۲۸۲ دلار كانادا اعلام گردید. در مقابل همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۸۳۸ دلار سنگاپور مبادله شد.
بارت واكابایاشی، مدیر شعبه توكیو موسسه " استیت استریت" اظهار داشت: یكی از موضوعات محسوس فعلی حركت به سمت دارایی های امن است. معامله گران در حال فروش قسمتی از ارزها خریداری شده قبلی هستند و الان زمان سختی برای ارزهایی نظیر یوان است.
در حوزه تجاری نیز بعد از ۱۷ ماه جنگ تجاری سرانجام دو اقتصاد بزرگ جهان به توافقی اولیه بر سر آتش بس رسیدند و نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن به همراه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا فاز نخست توافق را امضا كرد. چین از كاهش تعرفه واردات ۸۵ میلیارد دلار از محصولات آمریكایی به این كشور بعنوان قسمتی از تعهدات فاز نخست توافق آگاهی داده است.
انتظار می رود به تدریج روند بازگشایی شعبات شركت های بزرگ خارجی در چین آغاز شود. خیلی از شركت های بزرگ نظیر اپل، مك دونالد، هیوندای، هوندا، زیمنس و اشكودا، كارهای خودرا در تمام یا قسمت هایی از چین بمنظور مقابله با ویروس كرونا بطور موقت به حالت تعلیق درآورده اند.
كریس لونگ، كارشناس بازار در موسسه "دی بی اس اكونومیست" اظهار داشت: شوك اقتصادی ویروس كرونا بر روی اقتصاد جهانی احیانا دو تا سه برابر بزرگ تر از نتایج ویروس سارس در سال ۲۰۰۳ خواهد بود و این مساله می تواند روند رشد پایدار اقتصاد این كشور را با بی نظمی مواجه كند.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همین طور هر دلار با ۰.۴۵ درصد افزایش به ۱۰۹.۸۶۵۱ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریكا به ازای ۱.۴۸۱۳ دلار مبادله شد. هم چنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۷۳۴ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1398/11/17
14:48:27
5.0 / 5
4466
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لباس نو