از سوی رئیس سازمان امور مالیاتی

معافیت مالیاتی ۵۰ درصدی حقوق یكی از اولیای فرد معلول، ابلاغ گردید

معافیت مالیاتی ۵۰ درصدی حقوق یكی از اولیای فرد معلول، ابلاغ گردید

به گزارش لباس نو آئین نامه اجرایی قانون پشتیبانی از حقوق معلولان ابلاغ گردید كه برپایه آن حقوق و مزایا یا دستمزد مشمول مالیات یكی از اولیای افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید ۵۰ درصد معاف از مالیات می شود.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، امید علی پارسا رئیس كل سازمان امور مالیاتی آیین نامه اجرایی تصویب نامه هیأت وزیران در مورد آیین نامه اجرایی ماده ۲۵ قانون پشتیبانی از حقوق معلولان را ابلاغ نمود.
براساس ماده دوم این ابلاغیه، ۵۰ درصد حقوق، مزایا و دستمزد مشمول مالیات یكی از اولیای افراد دارای معلولیت شدید یا خیلی شدید شامل اینكه در منزل یا مراكز نگهداری یا بیمارستان نگهداری شوند، مطابق این آیین نامه از پرداخت مالیات معاف است.
ماده سوم این آیین نامه هم می گوید: سازمان امور مالیاتی موظف است بعد از تعیین نوع و شدت معلولیت افراد دارای معلولیت، به درخواست یكی از اولیا و حسب بررسی های صورت گرفته و تأیید مراتب، گواهینامه ای صادر و شدت معلولیت، مشخصات كارفرما و محل اشتغال و مسئولیت پرداخت هزینه های مترتب بر فرد دارای معلولیت توسط یكی از اولیا را تأیید كند.
بر این اساس، كارفرما مكلف است بعد از صدور گواهینامه مبحث ماده (۳) این آیین نامه در زمان پرداخت حقوق، مزایا و دستمزد، با ضمیمه كردن اسناد مربوط به لیست حقوق پرداختی، معافیت مذكور را بر مبنای مقررات، در درآمد مشمول مالیات حقوق مشمولین این آیین نامه، اعمال نماید.
ماده پنجم این آیین نامه تاكید كرده است: در صورت زوال شرایط معافیت شامل كاهش یا رفع معلولیت، قطع پرداخت هزینه های مترتب بر معلولیت فرد یا فوت فرد معلول به اظهار اولیا یا اطلاع یافتن سازمان، اولیای مشمول معافیت مبحث این آیین نامه موظفند مراتب را به سازمان و كارفرما اعلام كنند و سازمان هم مكلف است مبحث را جهت لغو معافیت مذكور به اداره امور مالیاتی ذی ربط اعلام نماید.
لازم به ذكر است در جهت تبصره ماده ۴ این آیین نامه، كارفرمایان اشخاص ذی نفع می توانند، حسب درخواست كاركنان، بعد از هماهنگی با اداره امور مالیاتی مربوط نسبت به جبران اضافه پرداختی مالیات هر سال برای هریك از حقوق بگیران خود بر مبنای لیست مالیات حقوق ماه های بعد تا آخر همان سال اقدام نمایند.
ضمناً در مواردی كه معافیت مبحث ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم قابل كسر از درآمد مشمول مالیات حقوق باشد، معافیت مبحث ماده ۲۵ قانون پشتیبانی از حقوق معلولان بعد از كسر معافیت مذكور، اعمال شود.

1398/11/23
20:14:44
5.0 / 5
4160
تگهای خبر: اشتغال , قانون , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس نو