گزارش لباس نو

نحوه دریافت سود سهام عدالت مشمولان متوفی

نحوه دریافت سود سهام عدالت مشمولان متوفی

به گزارش لباس نو اگر مشمول سهام عدالتی فوت شده، ورثه همچنان فرصت دارند با رفتن به دفاتر خدمات الكترونیك و انجام انحصار وراثت، نسبت به دریافت سود سهام عدالت متوفی اقدام نمایند.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، طرح سهام عدالت در حالی از سال ۸۵ تا كنون در حال اجرا می باشد كه بیشتر از ۴۹ میلیون نفر از جمعیت كشور مشمول این سهام هستند و سازمان خصوصی سازی هر ساله با جمع آوری سود شركت های سرمایه پذیر، مبلغی را بعنوان سود سهام عدالت به حساب مشمولین واریز می كند. برای سال جاری هم سازمان خصوصی سازی عددی بالغ بر ۴۷ هزار میلیارد تومان بعنوان سود سهام عدالت تمامی مشمولین مربوط به سال مالی ۹۷ را به بانك مركزی پرداخت كرد تا بانك مركزی با عرضه این مبلغ به بانكهای مختلفی كه مشمولین در آنها حساب دارند، فرآیند واریز را از سوم اسفند ماه كلید زند.
در این میان، با عنایت به این كه همچنان حدود ۵ تا ۶ میلیون نفر مشمول، شماره شبای بانكی خویش را اعلام نكرده اند، پی گیری های خبرنگار مهر از سازمان خصوصی سازی از این حكایت دارد كه مشمولین همچنان فرصت ثبت شماره شبا را دارند.
البته مسئولین سازمان خصوصی سازی تاكید نمودند كه به احتمال زیاد كسانی كه شماره شبای بانكی را ثبت نكرده اند، شامل سه دسته می شوند؛ دسته نخست مشمولینی هستند كه در زمان ثبت نام سهام عدالت كودك بودند و حال به سن قانونی رسیده اند اما هنوز از لزوم ثبت شماره شبا برای دریافت سهام عدالت آگاه نیستند؛ دسته دوم كسانی هستند كه گمان می برند سهام عدالت هم همچون یارانه نقدی تنها به حساب سرپرست خانوار واریز می شود؛ دسته سوم هم مشمولین فوت شده ای هستند كه قبل از ثبت اطلاعات خود فوت شده اند.
در صورتی كه مشمولین جزو دو گزینه اول هستند حتما باید شماره شبای بانكی مختص خویش را در سامانه سهام عدالت ثبت كنند. اما اگر مشمولی فوت شده است، همچنان ورثه فرصت رفتن به دفاتر خدمات الكترونیك را برای انحصار وراثت و دریافت سود سهام عدالت متوفی را دارند.
بر اساس پی گیری های خبرنگار مهر، اگر افراد مبادرت به ثبت شماره شبای بانكی كردند، ابتدا باید سامانه سهام عدالت را ملاحظه و از ثبت اطلاعات خود مطمئن شوند و اگر پس از ۴ یا ۵ روز سود سهام عدالت به حسابشان واریز نشد می توانند از راه تماس با سامانه سهام عدالت به شماره ۸۳۳۳۸ مراتب را به متولیان اعلام كنند تا علت عدم واریز مشخص شود.

لازم به تاكید است كه برای مشمولین هر برگ سهام یك میلیون تومانی مبلغ ۲۰۵ هزار تومان و برای مشمولین هر برگ سهام ۵۳۲ هزار تومانی مبلغ ۱۰۹ هزار تومان سود سهام عدالت مربوط به سال مالی ۹۷، واریز خواهد شد.
گفتنی است؛ از سال ۸۴ تا ۸۷، ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ ایرانی سهامدار عدالت شده كه طبق آخرین آمار از این تعداد بیشتر از ۲ میلیون نفر فوت كرده اند اما با عنایت به این كه افراد فوت شده هم كماكان سهامدار عدالت هستند و ورثه آنها حق استفاده از سهام عدالت متوفیان را دارند، لیست مشمولان سهام عدالت همان عدد ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر باقی مانده است.

1398/12/08
09:54:06
5.0 / 5
3757
تگهای خبر: خدمات , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لباس نو