احتمال اصلاح افزایش حقوق كاركنان

احتمال اصلاح افزایش حقوق كاركنان

لباس نو: با وجود مصوباتی كه كمیسیون تلفیق مجلس در مورد افزایش حقوق كاركنان در سال آینده داشت با رد لایحه بودجه در صحن علنی، وضعیت حقوق مشخص نشد و بنظر می رسد بار دیگر از پرحاشیه ترین بحث های بودجه باشد؛ افرایش 15 درصدی، حداقل 2.8 میلیونی، رشد پلكانی و حتی یكسان از سناریوهای مطرح و حتی مصوب بود كه فعلا بلاتكلیف باقی مانده است.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، دولت پیشنهاد ۱۵ درصدی افزایش حقوق كاركنان در سال بعد را در چارچوب لایحه بودجه به مجلس ارائه و به صورتی اعلام نمود كه باتوجه به شرایط موجود توان مالی بیشتر از این رشد را ندارد، اما به هر حال حقوق كاركنان به دلیلهای مختلف همواره و خصوصاً در چند سال اخیر از پرچالش ترین تبصره های بودجه در جریان بررسی در مجلس بوده و مدت ها طول كشیده تا دو قوه در مورد آن به توافق برسند و گاه توافقی ایجاد نشده و تنها با تصویب مجلس به اجرای دولت رسیده است.

در جریان بررسی لایحه بودجه، كمیسیون تلفیق تاكید داشت كه باید دولت سناریوهایی برای رشد پلكانی حقوق ارائه كند كه در یكی از موارد پیشنهاد شده ظاهرا قرار بر این بود كه كف حقوق دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا سه میلیون در نظر گرفته شود كه با افزایش به صورت پلكانی نزولی؛ افرادی كه كمتر از میزان مشخص شده حقوق دریافت می كنند، حقوق شان به نحوی رشد كند كه به این حد برسد.

به هر حال نتیجه بررسی تبصره (۱۲) لایحه بودجه ۱۳۹۹ در كمیسیون تلفیق این بود كه حداقل حقوق و مزایای مستمر شاغلین، حداقل حقوق بازنشستگان و وظیفه بگیران مشمول قانون مدیریت خدمات كشوری و حداقل حقوق كارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت كاركنان دولت و سایر حقوق بگیران دستگاه های اجرایی و صندوق های بازنشستگی وابسته به دستگاه های اجرایی و مستمری ها و سایر حمایتی های متناسب با آنها معادل افزایش ضریب ریالی به میزان ۱۵ درصد افزایش یابد.

در این حالت نسبت به افزایش حقوق امسال، حداقل حقوق از حدود ۱.۵ میلیون به ۲.۸ میلیون تومان افزایش یافته و كسی كمتر از این رقم دریافتی نخواهد داشت.

اما با ورود لایحه به صحن علنی مجلس مخالفان به آن رای منفی داده و خواهان برگشت به دولت شدند و بررسی بندهای آن، همچون حقوق بلاتكلیف باقی ماند و در نهایت تصمیم بر این شد كه جهت بررسی بیشتر و انجام اصلاحات به كمیسیون تلفیق برگردد كه فعلا در این مرحله قرار دارد.

طبق تازه ترین اعلام قوامی-سخنگوی كمیسیون تلفیق-؛ هم اكنون پایه حقوق كاركنان دولت دو میلیون ۸۰۰ هزار تومان و افزایش ۱۵ درصدی باقی مانده ولی افزایش حقوق ها همچنان پلكانی نشده است.

در هر صورت هر تصمیمی كه تلفیق هم در مورد بودجه و حقوق كاركنان بگیرد، باید باردیگر در صحن علنی مطرح و مصوب شده و این مصوبه است كه برای اجرای در چارچوب قانون بودجه در دستور كار دولت قرار می گیرد، این در حالیست كه حقوق و دستمزد از محورهای مورد توجه مخالفان در صحن علنی مجلس بوده و احیانا اصلاح خواهد شد.

در بودجه سال جاری ماجرای حقوق و افزایش آن حتی تا پس از ابلاغ و اجرا نیز مدت ها به چالشی بین دولت و مجلس تبدیل گشته بود، جایی كه دولت پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی به صورت یكسان را در لایحه ۱۳۹۸ بیان كرد و مجلس باتوجه به تورم و رشد آن معتقد بود كه این نمی تواند پاسخگوی كاركنان باشد و پس از رفت و آمدهای حقوق بین دولت، كمیسیون تلفیق و صحن علنی در نهایت مصوب شد كه حقوق كاركنان هر كدام بطور یكسان ۴۰۰ هزار تومان و تا ۱۰ درصد افزایش داشته باشد. دولت گرچه با این مصوبه موافقتی نداشت اما اجرایی كرد كه باز هم مجلس تاكید داشت مصوبه دراجرا با مشكلاتی مواجه می باشد.
منبع:

1398/12/09
23:04:02
5.0 / 5
3908
تگهای خبر: خدمات , صندوق , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لباس نو