كرونا در نزدیكی ذخائر ارزی!

كرونا در نزدیكی ذخائر ارزی!

به گزارش لباس نو، با انتشار ویروس كرونا و ابعادی كه از لحاظ اجتماعی و اقتصادی به همراه داشته، این روزها بحث استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای جبران آثار ناشی از آن مطرح است كه البته هنوز به صورت رسمی از جانب مسؤلان اعلام نشده، ولی در هر حال بعید نیست كه از منابع صندوق و ذخائر ارزی در این شرایط حساس استفاده گردد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، صندوق توسعه ملی از اوایل دهه ۹۰ به منظور ذخیره بخشی از درآمدهای سالانه صادرات نفت و فرآورده های آن برای پشتیبانی از نسل آینده و همینطور توسعه كشور بوجود آمد.
در این سال ها برپایه آنچه در قانون برنامه پنج ساله تعیین می شود دولت موظف به پرداخت سهم صندوق است؛ به صورتی كه طبق برنامه پنجم توسعه باید در سال اول ۲۰ درصد و به دنبال آن سالانه سه درصد به آن اضافه می شد. همینطور با برنامه ششم توسعه باید ۳۰ درصد از منابع نفتی به حساب صندوق واریز و سالانه دو درصد دیگر بر آن افزوده شود.
گرچه در سال های اخیر با عنایت به كاهش درآمدهای نفتی دولت اغلب این منابع را برپایه درصد پیشبینی شده واریز نكرده است، اما با عنایت به شرایطی كه پیش آمده دولت ها برداشت هایی خارج از چارچوب و اساسنامه آن هم وجود داشته است؛ بگونه ای كه بنا به حوادث یا كمبودهای مالی دولت با عرضه پیشنهاد برداشت از صندوق توسعه ملی و موافقت مقام معظم رهبری از این منابع بهره برد.
این در شرایطی است كه این روزها با انتشار ویروس كرونا و ابتلای تعدادی از هموطنان و فراگیر شدن در سطح كشور، كسب وكارها و معیشت مردم تحت تأثیر قرار گرفته است. از جانب دیگر هزینه های درمان بالا رفته و تأمین تجهیزات برای جلوگیری از این بیماری هم با افزایش هزینه برای مردم همراه بوده است.
در شرایط موجود برای جبران این هزینه ها و همینطور تأمین تجهیزات پزشكی مقابله و درمان مبتلایان ویروس كرونا در كنار منابع دولت، پیشنهاداتی جهت استفاده از منابع صندوق توسعه ملی مطرح است.
به تازگی ائتلاف اصحاب زنان اصلاح طلب در اطلاعیه ای خواهان تأمین نیازهای بهداشتی مردم از راه صندوق توسعه ملی شده و اعلام نموده است كه با عنایت به شرایطی كه مردم برای پیشگیری از انتشار ویروس كرونا در خانه های خود قرنطینه شده اند و درآمد روزانه آنها كاهش یافته و به كسادی كسب وكارها در آستانه نوروز منتهی شده، لازم است فشارهای موجود با برداشت از صندوق توسعه ملی اقداماتی را برای ترمیم این اوضاع انجام دهیم.
اما این در شرایطی است كه تابحال دولت و مجلس شورای اسلامی پیشنهادی در این رابطه به صورت رسمی مطرح نكرده اند و البته بحثی هم در مورد بسته های حمایتی از كاركنان و سایر افراد در شرایط موجود نبوده كه قرار باشد منابع آن محل صندوق توسعه ملی تامین گردد.
در هر صورت حتی اگر قرار باشد از منابع صندوق برای جبران آثار كرونا استفاده شود، حتما باید با موافقت مقام معظم رهبری صورت گیرد، چونكه این برداشت در قالب اساسنامه و قواعد صندوق توسعه ملی نیست.1398/12/17
14:40:51
5.0 / 5
4484
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , توسعه , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لباس نو