وزارت اقتصاد اعلام كرد

واگذاری ۲۹۹۸ میلیارد تومان سهام شركت های دولتی در سال ۹۸

واگذاری ۲۹۹۸ میلیارد تومان سهام شركت های دولتی در سال ۹۸

لباس نو: وزارت امور اقتصادی و دارایی، در سال 1398 در مجموع بالغ بر 2998 میلیارد تومان سهام شركت های دولتی واگذاركرده است.به گزارش لباس نو به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، خصوصی سازی را بعنوان یكی از راهكارهای كاهش دخالت دولت در اقتصاد و بهبود عملكرد شركت های دولتی در ایران در قالب سیاست های كلی اصل ۴۴ قانون اساسی مورد توجه و پیگیری جدی قرار داده است.
اهم محورهای اقدامات و عملكرد مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در حوزه واگذاری شركت های دولتی در سال ۱۳۹۸ را در شش محور «فروش سهام شركت های دولتی»، «واگذاری سهام به عموم مردم»، «اهلیت خریداران شركتهای دولتی»، «قیمت گذاری در سهام و دارایی ها»، «اصلاح روش های واگذاری» و «تشكیل كارگروه بررسی واگذاری ها»، در ادامه می خوانیم:
الف) فروش سهام شركت های دولتی؛ در نیمه اول سال ۱۳۹۸ با تصویب هیات واگذاری، باقی مانده سهام دولت در برخی از شركت ها همچون پالایش نفت شیراز و پالایش نفت لاوان عرضه و در مجموع حدود ۲۹۹۸ میلیارد تومان از سهام شركت های دولتی به بخش غیردولتی واگذار شده است.
عملكرد واگذاری ها از منظر میزان واریزی به خزانه نشان می دهد، باتوجه به حجم واگذاری ها در سال ۱۳۹۸ و سال های گذشته، در مجموع بیش از۶۰۰۰ میلیارد تومان به خزانه واریز شد ( در صورتیكه مصوب قانون بودجه ۵۰۷۵ میلیارد تومان بوده است) كه این میزان باتوجه به رقم مصوب بودجه، نشان دهنده ۱۱۸ درصد تحقق منابع در این بخش است. لازم به ذكر است، میانگین تحقق این بخش از درآمدها نسبت به مصوب قوانین بودجه سنواتی طی سال های ۱۳۸۰ لغایت ۱۳۹۷ حدود ۷۱ درصد بوده است.
ب) واگذاری سهام به عموم مردم؛ در امتداد ترغیب و تشویق عموم به مشاركت در كارهای اقتصادی، هیات واگذاری در قالب مجوزهای قانونی و مقررات مربوط، مقرر نمود باقیمانده سهام متعلق به دولت در ۱۸ شركت بورسی (۲۰ درصد سهم دولت)؛ با ارزش بیش از ۵۲ هزار میلیارد تومان به صورت نقد عرضه و در صورت عدم موفقیت در عرضه، در چارچوب صندوق های ETF به عموم مردم واگذار شود. بر همین مبنا نیز ساز و كار اجرایی واگذاری برخی شركت ها در چارچوب صندوق ETF در وزارت امور اقتصادی ودارایی تهیه وحسب مورد به تصویب هیات واگذاری وشورای عالی بورس رسید.
ج) اهلیت خریداران شركتهای دولتی؛ باتوجه به اهمیت موضوع اهلیت خریداران، دستورالعمل روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیك) و متقاضی خرید سهام كنترلی و مدیریتی، مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفت و به سبب اصلاحیه، سازمان خصوصی سازی مكلف گردید اهلیت خریداران را با رعایت مقررات دستورالعمل مذكور بررسی نماید تا از بروز مشكلات احتمالی اجتناب شود.
د) قیمت گذاری در سهام و دارایی ها؛ بازبینی در قیمت گذاری سهام و دارایی ها یكی دیگر از اقداماتی است كه در امتداد رفع لطمه های شناسایی شده در سال ۱۳۹۸ در دستور كار این وزارتخانه قرار گرفت. مقررات و روش های قیمت گذاری همچون بخشنامه اجرایی شیوه های قیمت گذاری بنگاه ها و نحوه اعمال شیوه های مذكور در قالب موضوع جزء ۳ بند الف ماده ۴۰ قانون، برای رفع اشكالات شناسایی شده، لغو و یا اصلاح گردید.
هـ) اصلاح روش های واگذاری؛ بمنظور استفاده كامل از ظرفیت های ماده (۱۹) قانون اجرای سیاست های كلی اصل (۴۴) قانون اساسی، خصوصاً در رابطه با استفاده از روش واگذاری به شیوه پیمان مدیریت، مقرر شد سازمان خصوصی سازی پیش نویس اصلاحی دستورالعمل واگذاری شركت های دولتی به شیوه پیمان مدیریت را جهت بررسی و تصویب به هیات واگذاری ارائه نماید.
و) تشكیل كارگروه بررسی واگذاری ها؛ با توجه به اهمیت و همین طور تعهدات و مسئولیت های گسترده هیات واگذاری در قانون اجرای سیاست های كلی اصل (۴۴) قانون اساسی از یكسو و تعدد موضوعات ارجاعی به هیات واگذاری و محدودیت مدت زمان رسیدگی به پیشنهادات واصله از طرف دیگر، به سبب مصوبه هیات واگذاری مقرر شد كارگروهی متشكل از رئیس سازمان خصوصی سازی (رئیس كارگروه)، معاونین یا نمایندگان اعضای هیات و دستگاه های اجرایی ذی ربط، بعنوان مرجع مشورتی نسبت به ارائه نظرات، قبل از طرح موضوعات در هیات فوق اقدام نماید.


منبع:

1399/01/14
13:58:57
5.0 / 5
3270
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خرید , صندوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لباس نو