طرح فهام به كجا رسید؟

طرح فهام به كجا رسید؟

به گزارش لباس نو مجری طرح فهام اظهار داشت: نبود اعتبارات سبب شده این طرح كه با هدف مدیریت بار و كاهش مصرف برق بوده، با تاخیر مواجه شود و از یك میلیون كنتور هوشمند برقی كه باید جایگزین كنتور قدیمی برق شود، تنها ۳۰۰ هزار كنتور برق تعویض شده است.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، هادی مدقق، امروز در حاشیه سمینار تخصصی راهكارهای هوشمندسازی در مصرف انرژی كه در برج میلاد برگزار شد، در جمع خبرنگاران با بیان این كه طرح فهام (طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی) از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز از شورای اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی بعنوان طرح ملی تعریف شد، اظهار نمود: این طرح در ابتدا برای ۲۰ میلیون مشترك، مباحث اولیه آن صورت گرفت تا كنتورهای برق آنها هوشمند شود، اما با محدودیت منابع شورای اقتصاد و سازمان مدیریت اعلام نمودند كه این طرح در فاز نخست با تعویض یك میلیون كنتور و هوشمند شدن آنها كار آغاز شود.

وی اضافه كرد: نگرانی از نبود زیرساخت ها و بحث بومی شدن و عدم تجربه سبب شد تا در فاز نخست تعویض یك میلیون كنتور مطرح شود. با این وجود قرار بود این طرح در سال ۱۳۹۳ به آخر برسد و این یك میلیون كنتور تعویض شود، اما محدودیت منابع مالی سبب شده تا تنها ۳۰۰ هزار كنتور هوشمند نصب شود.

مجری طرح فهام با تاكید بر این مساله كه از این ۳۰۰ هزار كنتور هوشمند، ۲۰ هزار مشترك خانگی و تجاری، ۶۰ هزار مشترك بخش كشاورزی و مابقی مربوط به مشتركان دیماندی بوده اند، خاطرنشان كرد: با جایگزینی كنتورهای هوشمند مشتركان می توانند ساعت به ساعت و دقیقه به دقیقه، میزان مصرف خویش را بررسی و از آن اطلاع پیدا كنند. ازاین رو با نصب كنتورهای هوشمند به راحتی می توان مبادرت به مدیریت بار شبكه كرد.

مدقق درباره اعتبارات در نظر گرفته شده برای این طرح اظهار نمود: اعتباری كه در سال ۱۳۸۹ برای طرح سهام پیش بینی شده بود، حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای یك میلیون مشترك بود كه با تعویض و نصب ۳۰۰ هزار كنتور هوشمند، بیشتر از ۲۰۰۰ مگاوات بار شبكه برق صورت گرفته است.
1397/09/20
14:10:59
5.0 / 5
4332
تگهای خبر: اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لباس نو