آل اسحاق مطرح كرد

ظرفیت ۲۰۰ میلیارد دلاری صادرات در كشورهای همسایه

ظرفیت ۲۰۰ میلیارد دلاری صادرات در كشورهای همسایه

لباس نو: رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق معتقد می باشد در صورت فراهم كردن مقدمات لازم، ظرفیت صادراتی بیش از 200 میلیارد دلاری برای ایران در كشورهای همسایه وجود دارد.


یحیی آل اسحاق در گفت و گو با ایسنا، اشاره كرد: برمبنای براوردهای صورت گرفته، تجارت خارجی ما با عراق در سال قبل عددی بیش از ۱۳ میلیارد دلار را نشان میدهد و این در حالیست كه برمبنای برنامه ریزی های صورت گرفته و اهداف مشترك دو كشور، این عدد می تواند در كوتاه مدت به ۲۰ میلیارد دلار برسد كه بخش قابل توجهی از آن، شامل صادرات ایران به عراق است.
بگفته وی، باتوجه به همراهی و هم دلی مردم دو كشور و اشتراكات فرهنگی و اقتصادی كه میان ایران و عراق وجود دارد، عملا دولت یا قدرتی نمی تواند این رابطه را تهدید كند و این همكاری ها در آینده نیز ادامه خواهد داشت.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق درباره آخرین وضعیت تجارت مشرك میان دو كشور بعد از شیوع ویروس كرونا نیز اظهار داشت: متاسفانه شیوع این ویروس محدودیت هایی ایجاد كرده كه این مساله نه مربوط به ما كه گریبان گیر تمام دنیا شده است. با این وجود در تمامی روزهای گذشته، هیچ زمانی نبوده كه تمام مرزهای مشترك میان ایران و عراق بسته شده باشند.
آل اسحاق افزود: هم اكنون تردد در مرزهای شمالی میان دو كشور و صادرات كالاهای ایران به اقلیم كردستان عراق ادامه دارد و مذاكرات برای از سرگیری تجارت در مرزهای جنوبی نیز در جریان است.
وزیر اسبق بازرگانی با اشاره به جایگاه مهم ایران در اقتصاد منطقه، توضیح داد: ما در منطقه ای قرار داریم كه كشورهای حاضر در آن در برای رفع نیازهایشان در سال بیش از هزار میلیارد دلار واردات انجام می دهند و سهم ما از این بازار بسیار محدود بوده است. این در حالیست كه خیلی از این كشورها به محصولات صادراتی ما از محصولات غذایی گرفته تا مصالح ساختمانی و خدمات فنی و مهندسی احتیاج جدی دارند.
وی ادامه داد: در صورتیكه محدودیت های داخلی را برطرف نماییم و برمبنای یك برنامه جامع و هدفمند گام برداریم، می توان انتظار داشت كه ایران در سال های آینده سهمی بیش از ۲۰۰ میلیارد دلاری از این بازار داشته باشد و دغدغه مهم عدم وابستگی به نفت، اجرایی شود.
به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، عراق بعد از چین دومین مقصد صادراتی كالاهای ایران محسوب می شود. هرچند تحت تاثیر شیوع كرونا، محدودیت هایی در مرزهای مشترك دو كشور به وجود آمد اما هم اكنون صادرات ایران به اقلیم كردستان عراق ادامه دارد.

منبع:

1399/01/21
23:38:45
5.0 / 5
3586
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خدمات , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لباس نو