تأثیر ناچیز كاهش قیمت نفت آمریكا بر سبد اوپك

تأثیر ناچیز كاهش قیمت نفت آمریكا بر سبد اوپك

به گزارش لباس نو در اتفاقی تاریخی قیمت نفت پایه وست تگزاس برای تحویل در معاملات آتی منفی شد كه این مسئله روی قیمت نفت برنت و سبد اوپك هم تأثیر گذاشت اما طبق باور كارشناسان تأثیر این مسئله چندان زیاد نبوده است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، صفر شدن ظرفیت ذخیره سازی نفت بیشتر خریداران و تولیدكنندگان آن هم در زمانی كه تقاضای خرید نفت به سبب انتشار كرونا و تعطیلی بخش بزرگی از كسب و كارها به یكی از كمترین سطوح یك دهه اخیر رسیده است، از اصلی ترین علل سقوط بی سابقه قیمت نفت هستند. میشل تران، مدیر بخش انرژی در موسسه آر بی سی كپیتال ماركتس اظهار داشت: در كوتاه مدت شانس خیلی كمی برای جلوگیری از ریزش بیشتر قیمت ها وجود دارد؛ چون كه پالایشگاه ها از سفارش و پذیرش نفت جدید امتناع می كنند.
از آغاز سال جاری تابحال قیمت نفت عموما نزولی بوده است و حتی توافق كشورهای بزرگ صادركننده نفت معروف به اوپك پلاس هم نتوانسته است این روند را تغییر دهد. با این وجود بعید است قیمت نفت در سطح منفی مدت زیادی دوام آورد؛ چون كه هم تولید نفت با سرعت زیادی رو به كاهش است و هم تقاضا برای خرید احیانا به دنبال كاهش محدودیت های قرنطینه ای به تدریج زیاد خواهد شد. تنها در آمریكا شركت های استخراج كننده نفت ۱۳ درصد ظرفیت استخراجی خویش را طی یك هفته كاهش داده اند.
تصمیم اوپك چیست؟
اما این مسئله تا چه میزان در سبد اوپك تأثیر می گذارد؟ در این زمینه بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت درباره وضعیت بازار نفت و شوك قیمتی وارد شده به آن اظهار نمود: این اتفاق بی سابقه است و به سبب بحران كرونا كاهش مصرف شدید فرآورده های نفتی پیش آمده؛ بطوریكه بخش مهمی از صنعت هوایی تعطیل می باشد و حمل و نقل گرفتار بحران شده كه همین مبحث مصرف سوخت را كاهش داده و اساسا به دنبال آن تقاضای نفت خام هم كاهش یافته است.
وی ادامه داد: در سه ماهه دوم سال میلادی، برآورد اوپك این بود كه ۳ میلیون بشكه افزایش عرضه به تقاضا داریم اما در جلسه اخیر این رقم به ۱۱ میلیون بشكه افزایش یافت كه به سبب بحران كرونا در جهان بود. البته از اسفند هم شاهد جنگ قیمت ها در بازار نفت بودیم و برخی كشورها رجزخوانی می كردند كه ما عرضه را زیاد می نماییم و همین سبب شد بحران ناشی از كرونا در بازار نفت تشدید و تعمیق شود.
وزیر نفت با تاكید بر اینكه باید نفتی كه در بازار ریخته شده و مخازن را پر كرده است جمع شود، اظهار نمود: در اوپك تصمیم گرفتیم كه حدود ۱۰ میلیون بشكه از نفت تولید شده توسط اوپك پلاس كم شود كه این تصمیم از آغاز ماه می گرفته شده بود، اما قبل از آن در ماه آوریل هم از آنجائیكه تولیدكنندگانی كه به دنبال افزایش تولید بودند كار خویش را ادامه داده اند و بازار باردیگر گرفتار عرضه نفت شد كه اگر كاهش تولیدی كه از ماه می مصوب شده است ۱۰۰ درصد اجرا شود، حدود ۱۰ میلیون بشكه كاهش تولید نفت را تجربه خواهیم كرد كه آرام آرام تأثیر خویش را خواهد گذاشت.
وی اظهار داشت: باتوجه به وضعیت بازار، ذخایر و تقاضاها و همینطور نامعین بودن آخر بحران كرونا این كاهش تولید كافی نیست؛ قیمت نفت برنت به زیر ۲۰ دلار رسیده و سبد اوپك حدود ۱۴.۵ دلار شده است. این درحالیست كه سالهاست این مشكلات را نداشتیم و نشان از این است كه باید در كاهش تولید نفت تسریع كرد و در آن جدی بود.
زنگنه اشاره كرد: اگر لازم باشد باید اقدامات دیگری برای اوپك و غیر اوپك انجام داد و تولید كنندگانی كه هیچ تعهدی در این مدت بر عهده نگرفتند مثل تولید كنندگان شیل اویل در آمریكا و كانادا، امروز تعهداتی را بر عهده بگیرند؛ چونكه این بحران یك بحران عمومی است و باید پشت سر گذاشته شود.
وی اظهار نمود: به نظر من مانند سابق فقط اوپك نمی تواند این مشكل را حل كند، وگرنه شركت هایی كه هیچ تعهدی ندارند، به طور طبیعی از راه بازار تنبیه خواهند شد. همین حالا در آمریكا و كانادا عده ای درحال ورشكست شدن هستند و تولیداتشان در حال توقف است.
سبد اوپك تأثیر زیادی نگرفت
در این رابطه محمد خطیبی، كارشناس حوزه انرژی به ایسنا اظهار داشت: این مسئله روی تمام قیمت های بازار اثر گذاشت. زمانی كه قیمت نفت آمریكا منفی شد، شاهد این بودیم كه برنت هم به زیر 20 دلار كاهش پیدا كرد و به حدود 19 دلار رسید.
وی با اعلان اینكه البته میزان كاهش قیمت برنت و سبد اوپك همچون بورس نیورك كه منفی شد نبود، اظهار نمود: همان زمان در غیر بورس قیمت نفت آمریكا منفی نبود و سبد اوپك و برنت هم هیچكدام منفی نشدند اما كاهش قیمت داشتند؛ یعنی قیمت اوپك و برنت كاهش پیدا كرد اما روند كاهش همچون بورس آمریكا نبود.
این كارشناس حوزه انرژی با اشاره به ادامه روند تأثیر گذاری قیمت ها اظهار داشت: كاهش شدید قیمت تنها در بورس آن هم برای یك ماه صورت گرفت. به عبارت دیگر در بورس نیویورك فقط تحویلی ماه می منفی شد و تحویلی ماه ژوئن حدود 21 دلار است بنابراین این اتفاق فقط برای یك ماه بوده و شامل حال ماه های دیگر نمی گردد.
خطیبی با تاكید بر اینكه منفی شدن قیمت فقط مربوط به بورس بود و حتی تحویلی ماه ژوئن را هم شامل نشد، اشاره كرد: با این وجود قیمتها كاهش پیدا كرد و نفت برنت كه حدود 23 تا 24 دلار معامله می شد به حدود 19 دلار هم رسید و قیمت سبد اوپك هم كاهش پیدا كرد.
وی با اعلان اینكه تأثیر این مسئله بر سبد اوپك چندان زیاد نبوده است، اظهار داشت: كاهش قیمت نفت آمریكا به سبب عملیات بورس است. زمانی كه محموله فیزیكی می شود یا باید مورد مصرف قرار گیرد یا در مكانی انبار شود و چون ذخیره سازی ها پر بود و مصرف هم رونقی ندارد، این شرایط پیش آمد.
این كارشناس با اشاره به تأثیر بحران كرونا در بازار نفت، اشاره كرد: این مسئله سبب شده كه میزان تقاضا برای نفت كاهش پیدا كند و همین مبحث مشكلاتی را برای بازار نفت ایجاد كند. بنظر می رسد كه با رفع این بحران وضعیت بازار نفت هم بهبود یابد.1399/02/04
19:55:12
5.0 / 5
3415
تگهای خبر: تجربه , تولید , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لباس نو