رئیس كل سازمان امور مالیاتی:

سال جاری هم صاحبان مشاغل خودرویی مالیات مقطوع می پردازند

سال جاری هم صاحبان مشاغل خودرویی مالیات مقطوع می پردازند

به گزارش لباس نو رئیس كل سازمان امور مالیاتی، با اشاره به اینكه صاحبان مشاغل خودرویی تكلیفی به تسلیم اظهارنامه مالیاتی ندارند، اظهار داشت: مالیات عملكرد سال ۹۸ این مودیان، همچون سال های قبل، به صورت مقطوع تعیین می شود.به گزارش لباس نو به نقل از سازمان امور مالیاتی، امید علی پارسا، با صدور دستورالعملی اعلام نمود: بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم، مالیات عملکرد سال ۹۸ صاحبان وسایط نقلیه مسافری، باری، ماشین آلات راهسازی و صنعتی، با رعایت گروه بندی استان ها به صورت مقطوع تعیین می شود.
مطابق این دستورالعمل، استان های کشور با عنایت به امکانات و شاخصهای مؤثر و به لحاظ وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و هم شرایط جوی به پنج گروه تقسیم شده اند که بر مبنای آن، گروه نخست شامل شهر تهران؛ گروه دوم شامل استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، فارس، قزوین، گیلان، هرمزگان، مازندران و استان تهران به جز شهر تهران؛ گروه سوم شامل استان های آذربایجان غربی، کرمان، گلستان، سمنان، زنجان، قم، همدان، مرکزی، یزد، بوشهر و خوزستان؛ گروه چهارم شامل استان های چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، لرستان، خراسان شمالی و اردبیل و گروه پنجم شامل استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کردستان، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد است.
مطابق جدول عرضه شده در این دستورالعمل، مالیات عملکرد صاحبان وسایط نقلیه عمومی تا ظرفیت ۷ تن، بر مبنای تقسیم بندی فوق و با اعمال ضرایب ۷۵ درصد تا ۱۰۰ درصد میزان مالیات سال قبل تعیین شده است.

همچنین درمورد مالکان تاکسی و وانت بار که مالک بیشتر از یک خودرو از انواع مذکور باشند، مالیات خودرو های بعدی هم به صورت مقطوع تعیین شده است.
گفتنی است، برای سایر صاحبان مشاغل خودرویی که دارای بیشتر از یک خودرو باشند، مالیات خودرو های بعدی به صورت مقطوع با ۲۵ درصد (بیست و پنج درصد) افزایش نسبت به جدول مربوط، محاسبه و وصول خواهد شد.
همچنین در صورتیکه خودروی اول مودی تاکسی یا وانت بوده و خودرو های بعدی از سایر خودرو ها یا ادوات مبحث جداول این دستورالعمل باشد، مالیات خودرو های بعدی با در نظر گرفتن رقم مربوط به مالیات خودرو یا وسیله مذکور، با ۲۵ درصد (بیست و پنج درصد) افزایش به صورت مقطوع خواهد بود.
مطابق این دستورالعمل، مودیانی که در سال ۱۳۹۸ به صورت کامل فعالیت نداشته اند، مالیات آنها بر مبنای مدت کار کرد، محاسبه می شود.
مطابق این دستورالعمل، در جهت تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم، صاحبان مشاغل خودرویی، تکلیفی به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و اسناد و مدارک مبحث آیین نامه ماده ۹۵ قانون مذکور نخواهند داشت.
صاحبان مشاغل مبحث این دستورالعمل مکلفند مالیات مقرر عملکرد سال ۱۳۹۸ را حداکثر تا آخر خردادماه ۱۳۹۹ پرداخت کنند. در صورت عدم پرداخت مالیات در مهلت مورد اشاره، مشمول جریمه مبحث ماده ۱۹۰ قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۶۶ و اصلاحیه های بعدی آن هستند.
شایان ذکر است، مالیات صاحبان انواع وانت بار پلاک سفید، وانت بارهای کرایه آژانس ها، سواری های پلاک سفید کرایه آژانس ها یا مؤسسات تحت نظارت تاکسیرانی و یا شرکت های تاکسی اینترنتی و وانت بار اینترنتی، مطابق جدول اعلام شده، محاسبه و وصول می شود.
همچنین، بر طبق این دستورالعمل، مالیات عملکرد سال ۱۳۹۹ صاحبان خودروهایی که در سال مذکور به صورت قطعی واگذار می شوند، به صورت علی الحساب، بر اساس مدت فعالیت با ۲۰ درصد افزایش از جداول مبحث این دستورالعمل و رعایت سایر بندهای این دستورالعمل و هم مالیات صاحبان خودرو های مدل ۱۳۹۹ به نسبت مدت فعالیت در سال مذکور معادل ۲۰ درصد بیشتر از مالیات خودرو های مدل ۱۳۹۸ تعیین می شود.
در خصوص سایر وسایط نقلیه عمومی که قید نشده است، صاحبان آنها می بایست با رعایت گروه بندی صاحبان مشاغل مبحث ماده (۲) آیین نامه اجرایی ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم، نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی متناسب با گروه بندی خود و پرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر قانونی اقدام نمایند.
گفتنی است، نظر به اینکه مالیات صاحبان مشاغل خودرویی مبحث این دستورالعمل به صورت مقطوع تعیین می شود، بنابراین اعمال مقررات مواد ۱۳۷، ۱۶۵، ۱۷۲ و سایر موارد مشابه در مورد اینگونه مودیان موضوعیت نداشته و چنانچه صاحبان مشاغل مبحث این دستورالعمل درخواست اعمال مقررات مواد مذکور را داشته باشند، مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی مبحث ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم بوده و ادارات امور مالیاتی هم موظفند مالیات متعلق به مودیان مزبور را از راه حسابرسی و با رعایت مقررات تعیین کنند.


منبع:

1399/02/09
23:33:42
5.0 / 5
3606
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس نو