رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان سمنان مطرح كرد؛

گشت ویژه راه مقابله با دلالی و زیان بیشتر كشاورزان

گشت ویژه راه مقابله با دلالی و زیان بیشتر كشاورزان

به گزارش لباس نو سمنان رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان سمنان بر لزوم مقابله با دلالان محصولات كشاورزی با هدف پیشگیری از متضررشدن كشاورزان تصریح كرد و پیشنهاد داد: در همین راستا و با هدف پشتیبانی از كشاورزان كه بیشترین زحمت و هزینه را برای تولید محصولات زراعی و باغی مصروف می كنند، گشت ویژه تشكیل گردد.


سیدحسن میرعماد در جلسه کارگروه هماهنگی خرید تضمینی گندم و دانه های روغنی استان سمنان اظهار نمود: راه اندازی این گشت ها علاوه بر پشتیبانی از کشاورزان و پیشگیری از سواستفاده دلالان، به اجرای کمک به سیاست های دولت تدبیر در این بخش کمک می نماید.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از تحول در تولید دانه روغنی کلزا در این استان پهناور اطلاع داد و اضافه کرد: در خلال چهار سال قبل کل اراضی زیرکشت کلزا در استان سمنان دو هکتار بود که این عدد امسال به یک هزار و ۹۸۰ هکتار رسیده است.
این عضو ستاد تنظیم بازار استان با اشاره به اینکه این محصول بازدهی بسیار خوبی را به دنبال خواهد داشت تصریح کرد: پیشبینی می شود سال جاری بیشتر از ۳۰۰۰ تن محصول کلزا از مزارع این استان برداشت شود.
وی از آب بعنوان یکی از مهم ترین چالش های تولید محصولات زراعی در استان نام برد و بیان نمود: کشت کلزا بعنوان یک محصول کم آب بر و مناسب با اقلیم استان سمنان می تواند ارزش افزوده خوبی هم به همراه داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه بیشتر از 19 هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی استان زیر کشت جو هستند به برنامه ریزی برای خرید تضمینی این محصول اشاره نمود و اضافه کرد: پیشبینی می شود بالغ بر 62 هزار و ۵۸۰ تن جو با قیمت ۲۵۰۰ تومان از کشاورزان به صورت تضمینی خریداری شود.
میرعماد با اشاره به افت کیفیت گندم در مناطق غربی این استان افزود: طی سال های گذشته به علت سن زدگی محصول گندم در غرب استان، شاهد افت کیفیت آن بودیم که با اقدامات مناسب انجام شده این مشکل تا میزان بسیار زیادی مرتفع شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به اینکه امسال۲۱ میلیارد تومان تسهیلات برای خرید ادوات کشاورزی اختصاص یافته است. اظهار داشت: در خلال سال های اخیر بیشتر از ۶۰۰ تراکتور به ناوگان کشاورزی استان اضافه شده است. علاوه بر این تعداد کمباین های استان در چهار سال گذشته به دو برابر افزایش یافته است.
وی یادآوری کرد: با اقدامات مناسب بانک کشاورزی در ایجاد خط مکانیزاسیون، تعداد قابل توجهی از ادوات کشاورزی استان مناسب سازی شده است که امیدواریم این روال تداوم داشته و باعث افزایش ضریب مکانیزاسیون استان گردد.
وی از افزایش ضریب مکانیزاسیون در استان سمنان اطلاع داد و تصریح کرد: ضریب مکانیزاسیون استان تابحال 1.86 اسب بخار بوده که هم اینک این عدد به 2.01 افزایش یافته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به استفاده از ماشین آلات کشاورزی در این استان در فصول کاشت و برداشت اضافه کرد: در استان سمنان ۷۹ کمباین بومی، ۲۰۷ کمباین مهاجر و ۵۶ دروگر فعال وجود دارد و برای سال جاری هم خرید ۴ کمباین در دستور کار است.
وی بر ضرورت تأمین سوخت مورد نیاز کشاورزان تاکید و خاطرنشان کرد: شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در تأمین سوخت کمباین ها و ادوات کشاورزی در زمان برداشت همچون گذشته مساعدت کرده تا با مشکلی مواجه نشویم.
میرعماد همینطور از نیروی انتظامی و پلیس راهور خواست: در زمان برداشت محصول برای حمل و نقل کمباین و انتقال محصولات و تردد تراکتور همچون گذشته مساعدت لازم را داشته باشند.
میرعماد از وجود 198 هزار هکتار اراضی قابل کشت در این استان اطلاع داد و خاطرنشان کرد: این اراضی کشاورزی به سه صورت باغی، زراعی و آیش مورد استفاده قرار می گیرد.
وی از کاهش محصولات زراعی و افزایش عملکرد بعنوان سیاست سازمان جهاد کشاورزی در استان نام برد و اظهار نمود: 61 هزار هکتار از اراضی قابل کشت استان سمنان به باغات، ۸۸ هزار هکتار به محصولات زارعی اختصاص یافته و 49 هزار هکتار هم به صورت آیش استفاده می شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه۵۰ درصد از کشت محصولات زراعی کشور به گندم اختصاص دارد افزود: از آغاز سال ۱۳۹۶، ۲۲ محصول پایش شده کشاورزی شامل ۱۱ محصول زراعی و ۱۱ محصول باغی در الگوی کشت استان قرار گرفته است. ضمن آنکه در سال ۹۷ و ۹۸ دو آیتم جدید در حوزه گندم به الگوی کشت استان افزوده شد.
میرعماد اظهار داشت: در سال زراعی گذشته بیشتر از 120 هزار تن گندم در اراضی استان تولید شد که بیشتر از 85 هزار تن آن توسط دولت و به صورت تضمینی خریداری شد و خوشبختانه استان سمنان جزو سه استان کشور است که به میزان سال پیش خرید تضمینی داشته است.
وی با ابراز خرسندی از وضعیت بارندگی ها در سال زراعی جاری اظهار داشت: از اول مهر ۹۸ تا نهم اردیبهشت ۹۹ بالغ بر ۱۵۷ میلی متر باران در استان سمنان باریده است که بر مبنای الگوهای دراز مدت استان و به نسبت میانگین کشوری خیلی خوب و از نرم بالاتری برخوردار می باشد.
رئیس جهادکشاورزی استان سمنان بر ضرورت توجه به آموزش در بخش کشاورزی تاکید و تصریح کرد: از سال قبل تابحال بیشتر از ۱۴ کارگاه آموزشی با موضوعات کاشت، داشت، تغذیه و مبارزه با عوامل خسارت زا برای کشاورزان برگزار شده است.
وی از رفع نیازهای کشاورزان به کود شیمایی در این استان اطلاع داد و اظهار داشت: استان سمنان در تأمین کود مورد نیاز اراضی کشاورزی استان به نسبت سال قبل از ۱۵ درصد رشد برخوردار می باشد.
میرعماد با اشاره به اینکه دو درصد از سهم تولید غلات کشور متعلق به استان سمنان است تصریح کرد: از مجموع 31 هزار هکتار اراضی زیر کشت گندم در استان سمنان، 21 هزار و ۴۴۰ هکتار آبی و یک هزار و ۷۵ هکتار دیم هستند.
وی با اشاره به پیشبینی خرید تضمینی افزون بر 90 هزار تن گندم در این استان افزود: پیشبینی می شود سال جاری 117 هزار تن گندم در استان تولید شود که 90 هزار تن آن به صورت تضمینی خریداری شود.1399/02/11
10:59:48
5.0 / 5
2550
تگهای خبر: تولید , خرید , قیمت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لباس نو