مركز پژوهش های مجلس تاكید كرد

سازمان اداری استخدامی قواعد جدیدی برای دوركاری تدوین كند

سازمان اداری استخدامی قواعد جدیدی برای دوركاری تدوین كند

به گزارش لباس نو مركز پژوهش های مجلس در گزارشی خواهان انطباق آئین نامه دوركاری كاركنان با شرایط ناشی از شیوع كرونا شد.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «انطباق آیین نامه دورکاری کارکنان با شرایط بحران کرونا» آورده است: وقوع بحران کرونا، در نظام اداری هم همانند سایر نظام ها باعث بروز مشکلاتی شده و اتخاذ تصمیماتی را در این عرصه اجتناب ناپذیر ساخته است. ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مهم ترین نهادی است که در این میان به چاره جویی برخاسته و خارج از نظامات متعارف، بنا به اقتضای شرایط تصمیمات فوری اتخاذ نموده است.
در این واقعه نقش سازمان اداری و استخدامی کشور در نظام اداری صرفا عرضه برخی راهکارها به منظور اجرایی نمودن تصمیمات ستاد مذکور بوده است. اما سازوکارهای پیشنهادی این سازمان در اجرای مصوبات ستاد بعضاً با اشکالاتی همراه بوده است. برای مثال راهکار سازمان مذکور در ارتباط با مصوبات ستاد پیرامون حضور یک سوم یا دوسوم کارکنان دولت در محل کار و دورکاری، مکلف کردن دستگاه های اجرایی به اجرای آیین نامه دورکاری کارکنان (کار در خانه) است که پیش از این در سال ۱۳۸۹ به تصویب رسیده است.

در گزارش مرکز پژوهش های مجلس با انطباق و قابلیت اجرای آیین نامه مذکور با مصوبه ستاد در خصوص دورکاری، مورد مداقه قرار گرفته تا سودمندی راهکار سازمان اداری و استخدامی کشور روشن شود.
بر اساس این گزارش در شرایط بحران کرونا سازوکاری که سازمان اداری و استخدامی کشور در اجرایی نمودن مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا درمورد نحوه حضور کارکنان دولت در پیش گرفته، اجرای دوباره آیین نامه دورکاری کارکنان مصوب سال ۱۳۸۹ بوده است. این اقدام در شرایطی صورت گرفته که اجرایی شدن دقیق این مصوبه در همان سال های اولیه تصویب، بنا به علل مختلف همچون فراهم نبودن الزامات و مقدمات آن با تردید مواجه گردید و اجرای آن متوقف گردید. حتی بعد از کنار گذاشتن آیین نامه مذکور، عزم و اراده ای جهت اصلاح و ارتقای آیین نامه و یا پیشبینی سازوکاری جدید برای این منظور از ناحیه دولت ملاحظه نشده است.

در شرایط بحران فعلی هم مصوبه مذکور ظرفیت لازم برای اجرایی نمودن مصوبات ستاد در خصوص حضور یک سوم و یا دوسوم کارکنان در منزل را ندارد. بدین ترتیب و با عنایت به نامعلوم بودن زمان آخر این بیماری، امکان دارد لزوم حضور کارکنان در منزل و دورکاری آنها استمرار یابد. این لزوم ایجاب می کند سازمان اداری و استخدامی کشور متناسب با شرایط بحران فعلی تدابیر مناسب و قواعد جدیدی را به منظور اجرایی نمودن مصوبه ستاد در خصوص حضور یک سوم و دوسوم کارکنان و یا سایر سناریوهای پیشنهادی تنظیم نماید که ضمن حفظ کیفیت خدمت رسانی دولت، سلامت کارکنان هم تضمین شود. این قواعد جدید باید سازوکارهایی را برای دورکاری تمام وقت و پاره وقت کارکنان پیش بینی کند. دورکاری باید به صورت تناوبی و حضور یک روزه، دوروزه و یا سه روزه و… کارکنان با عنایت به خصوصیت های فعالیت باشد. همینطور بهتر است سازوکارهایی درمورد چگونگی پرداخت حقوق و مزایا متناسب با شرایط فعلی پیشبینی شود.
متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

1399/02/17
14:27:49
5.0 / 5
3329
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لباس نو