رئیس سازمان خصوصی سازی در پاسخ به مهر؛

مردم سهام عدالت خودرا نفروشند

مردم سهام عدالت خودرا نفروشند

به گزارش لباس نو رئیس كل سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: دولت از مدیریت سهام عدالت به كلی بیرون خواهد رفت.


به گزارش لباس نو به نقل از مهر، علیرضا صالح، معاون وزیر و رئیس کل سازمان خصوصی سازی در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اینکه آمار دقیقی از تعداد مشمولین کارگر سهام عدالت وجود ندارد، به نحوی که از ۱۴ میلیون کارگر طبق آمار ۶.۵ میلیون نفر آنها سهام عدالت گرفته اند؛ اظهار داشت: در سهام عدالت ۱۸ طبقه شناسایی و سهام دار شدند که آمار کارگران فصلی هم برمبنای آمار وزارت کار انجام، نهایی و قطعی شده و مشخص است که این عزیزان به چه میزان سهام دار هستند و برمبنای شناسایی صورت گرفته در همان سالها، انتخاب شدند.دولت از مدیریت سهام عدالت به کلی بیرون خواهد رفتوی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر در خصوص اینکه در سامانه سهام عدالت آمده است که تنها ۳۰ درصد از مدیریت روش غیر مستقیم به شرکت های سرمایه گذاری استانی تعلق می گیرد و مابقی در چارچوب صندوق های سرمایه گذاری است، اظهار داشت: دولت بطور کلی از دخالت در سهام عدالت کنار می رود، یک قسمتی از مردم مستقیم انتخاب می کنند و مدیریت و مالکیت به خود افراد منتقل می شود. صالح اضافه کرد: برمبنای کشش و ظرفیت بازار قابلیت درصدی از سهامی که چگونه معاملاتی می شود مشخص می شود؛ اما اگر کسی وارد شرکت سرمایه گذاری استانی شد، دولت کنار می رود و ساز و کار شرکت سرمایه گذاری استانی که در چارچوب شرکت سهامی عام با دارایی مشخص است، مدیریت سهامی که بوسیله سهامدارن وارد پورتفوی شرکت سهامداری استانی شده را بر عهده می گیرد، پس بخشی مستقیم خود مردم و بخشی غیر مستقیم بوسیله شرکت های سرمایه گذاری استانی مدیریت می شود اما اینکه چند درصد را در پروژه ببرند و چند درصد را چه درصدی را در سایر امور ببرد این شرکت ها خودشان همدیگر را پیدا می کنند و بهترین راه را دنبال خواهند کرد.
رئیس سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: در سال ۸۵ با فرمان رهبری برای ۶ دهک درآمدی که دو دهک درآمدی آن اقشار متوسط و ضعیف بودند، از ۵۰ درصد تخفیف برخوردار شدند و ۴ دهک دیگر، به صورت کامل وجوه مرتبط را پرداخت کردند. در واقع، از محل سود شرکت های سرمایه پذیر، اقساط در نظر گرفته شده برای مردم تامین شد.
وی اشاره کرد: طبق فرمان مقام معظم رهبری، بازپرداخت این اقساط از محل سود شرکت های سرمایه پذیر به همراه تخفیف ۵۰ درصدی برای دو دهک درآمدی تعیین شد.
به گفته صالح، از سال ۸۵ تا ۹۵ از محل سود شرکت های سرمایه پذیر و از تخفیف ها اقساط پرداخت گردید.
فرق سرمایه گذاری در روش مستقیم و غیرمستقیم در چی است؟
وی با اعلان اینکه شرکت های سبد سهام عدالت جزو ۵۰ شرکت بالای بورس و اوراق بهادار محسوب می شوند، اظهار داشت: این شرکتها جزو بهترین سهام محسوب می شود؛ بدین سبب به مردم سفارش می شود به راحتی این سهام را از دست ندهند.
صالح با اعلان اینکه افرادی که مهارت لازم را برای خرید و فروش سهام در بورس دارند، می توانند روش مدیریت مستقیم سهام را در سامانه سازمان خصوصی سازی را انتخاب کنند، اشاره کرد: سایر افرادی که علاقه ای به مدیریت مستقیم سهام را ندارند، وارد سایت این سازمان نشوند.
رئیس سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: کسانی که مدیریت غیرمستقیم را انتخاب می کنند، عضو شرکت های سرمایه گذاری استانی خواهند شد و در آینده، هیچ محدودیتی برای فروش سهام خود نخواهند داشت.
وی گفت: افرادی که مدیریت مستقیم را انتخاب می کنند، برای آنها محدودیت هایی برای خرید و فروش ایجاد خواهد شد.
نشست خبری «ستاد راهبردی آزاد سازی سهام عدالت» با حضور علیرضا صالح، معاون وزیر و رئیس کل سازمان خصوصی سازی و قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در وزارت اقتصاد شروع شد.
علیرضا صالح اظهار داشت: در سال ۸۵ با فرمان رهبری برای ۶ دهک درآمدی که دو دهک درآمدی آن اقشار متوسط و ضعیف بودند، از ۵۰ درصد تخفیف برخوردار شدند و ۴ دهک دیگر، به صورت کامل وجوه مرتبط را پرداخت کردند. در واقع، از محل سود شرکت های سرمایه پذیر، اقساط در نظر گرفته شده برای مردم تامین شد.
وی اشاره کرد: طبق فرمان مقام معظم رهبری، بازپرداخت این اقساط از محل سود شرکت های سرمایه پذیر به همراه تخفیف ۵۰ درصدی برای دو دهک درآمدی تعیین شد.
به گفته صالح، از سال ۸۵ تا ۹۵ از محل سود شرکت های سرمایه پذیر و از تخفیف ها اقساط پرداخت گردید.
مردم به راحتی سهام عدالت را از دست ندهند
وی با اعلان اینکه شرکت های سبد سهام عدالت جزو ۵۰ شرکت بالای بورس و اوراق بهادار محسوب می شوند، اظهار داشت: این شرکت ها جزو بهترین سهام محسوب می شود؛ بدین سبب به مردم سفارش می شود به راحتی این سهام را از دست ندهند.
صالح با اعلان اینکه افرادی که مهارت لازم را برای خرید و فروش سهام در بورس دارند، می توانند روش مدیریت مستقیم سهام را در سامانه سازمان خصوصی سازی را انتخاب کنند، اشاره کرد: سایر افرادی که علاقه ای به مدیریت مستقیم سهام را ندارند، وارد سایت این سازمان نشوند.
رئیس سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: کسانی که مدیریت غیرمستقیم را انتخاب می کنند، عضو شرکت های سرمایه گذاری استانی خواهند شد و در آینده، هیچ محدودیتی برای فروش سهام خود نخواهند داشت.
وی گفت: افرادی که مدیریت مستقیم را انتخاب می کنند، برای آنها محدودیت هایی برای خرید و فروش ایجاد خواهد شد.
صالح اظهار داشت: ساماندهی پروسه آزاد سازی در سال ۹۵ با تجمیع اطلاعات هویتی مشمولین سهام عدالت بارگذاری شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.
وی افزود: ابلاغیه رهبری سه بند اساسی دارد که نقشی تعیین کننده در آزادسازی سهام عدالت خواهد داشت؛ به نحوی که در بند یک دارندگان سهام عدالت مجازند در محدوده زمانی مشخص مالکیت شرکتهای سرمایه پذیر را انتخاب کنند.
معاون وزیر اقتصاد اضافه کرد: در بند دو آمده است، مقررات مورد نیاز جهت انتقال سهام به دارندگان توسط شورای عالی بورس تدوین شود و این دستورات برای همه دستگاه ها لازم الاجرا خواهد بود.
وی اضافه کرد: در بند سه نسبت به سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی ضمن تشویق مردم به ثبت نام در ماندن در این شرکت ها زمینه سازی برای ورود این شرکت ها به بورس اعلام شده است. تصمیم گیری درباره جزئیان آن در چندین جلسه شورای عالی بورس انجام شده و به ابتکار وزیر اقتصاد بنا شد برای این کار یک ستاد تشکیل شد.
چرا سهام عدالت برخی یک میلیون، برخی ۴۹۰ و برخی ۵۳۰ هزار تومان است؟
صالح در توضیح این مساله که چرا رقم سهام عدالت برخی کمتر از یک میلیون تومان است؛ اظهار داشت: برای مددجویان که از تخفیف بهره مند بودند، عملا سهام عدالت یک میلیون باقی ماند؛ اما برای دیگر افراد رقم های ۴۹۰ هزار تومان و برای برخی ۵۳۰ هزار تومان است.
وی افزود: ممکنست سوال شود که تفاوت این دو در چیست؛ پاسخ این است که در یک مرحله زمانی، ۴۰ هزار تومان سود سهام عدالت برای برخی پرداخت گردید و برای برخی به سهام آنها اضافه شد؛ بدین سبب در سال ۹۵ میزان ارزش سهام ۱ میلیون تومانی به ۵۳۰ و ۴۹۰ تقسیم شد.
صالح افزود: سود سهام عدالت در سه مرحله سود پرداخت شده است؛ ضمن اینکه در سال ۹۶ سود شرکت های سرمایه پذیر سهام عدالت در سال ۹۵، به ازای هر یک میلیون تومان، ۱۵۰ هزار تومان بوده و در سال ۹۷ به رقم ۱۷۵ هزار تومان رسیده؛ ضمن اینکه برای سال ۹۸ نیز این رقم، ۲۰۵ هزارتومان واریزی بوده است.
رئیس سازمان خصوصی سازی توضیح داد: در سال ۹۵ این ده سال تمام شده و در نتیجه باید آزادسازی سهام عدالت صورت می پذیرفت و مدیریت این سهام تعیین و تکلیف می شد؛ یعنی باید این مالکان مدیریت سهام را راهبری می کردند.
وی افزود: در سال ۹۶ لایحه ای توسط دولت برای آزاد سازی سهام عدالت به مجلس فرستاده شد اما باتوجه به ابهامات آن و نظر هیئت نظارت مجمع تشخیص در خصوص اینکه اگر در مجلس تصویب شود و مغایرتی با ابلاغیه سال ۸۴ داشته باشد نیاز به اجازه رهبری دارد، رئیس جمهور دو نامه به رهبری نوشتند و نهایتا در ۹ اردیبهشت سال ۹۹ ابلاغیه رهبری به دولت ابلاغ گردید.
صالح درباره شروع روند آزادسازی سهام عدالت اظهار داشت: دقیقا در روز دهم اردیبهشت، روند اجرای آزادسازی سهام عدالت شروع و سامانه سهام عدالت در روز ده اردیبهشت باز شد. طبق ابلاغیه رهبری دو گزینه وجود داشت، گزینه اول مشمولینی که مایلند مدیریت سهام عدالت را خودشان بر عهده بگیرند که ساز و کار آن باید در شورای عالی بورس مطرح شود که جلسات مختلفی برای این امر برگزار شده است.
مهلت انتخاب شیوه آزادسازی سهام عدالت به هیچ و جه تمدید نمی شود
وی درباره ثبت نام سهامداران نیز اظهار داشت: عزیزانی که وارد سایت می شوند به این معنااست که عضو شرکت های سرمایه گذاری استانی هستند و هر زمان که قصد تغییر تصمیم داشته باشند، باید اعلام کنند که این فرصت در ساعت ۲۴ هشت خرداد به پایان خواهد رسید؛ بدین سبب سفارش ما به مردم این است که ثبت نام را برای روزهای آخر نیندازند.
صالح اشاره کرد: این زمان به هیچ عنوان قابل تمدید نیست و تنها بیست روز دیگر امکان ثبت نام وجود دارد؛ چونکه پس از ۸ خرداد تکالیفی به عهده سازمان خصوصی سازی و بورس است که بتوانیم در تابستان مدیریت در دو گروه مستقیم و شرکت های سرمایه گذاری استاتی را داشته باشیم. رئیس سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: افرادی که روش مستقیم را انتخاب نمی کنند نیز، وارد بورس می شوند؛ با این تفاوت که این سهام به شرکتهای سرمایه گذاری سپرده می شود و سهام آن شرکتها به مشمولین داده می شود؛ این در حالیست که شورای عالی بورس، سازو کارها را به شکلی انتخاب می کند که افراد مستقیم محدودیت خواهند داشت؛ مثلا خالص درصدی خاصی را می توانند خرید و فروش کنند.نقل و انتقال سهام عدالت برای یکبار مجاز استوی افزود: در شرکت های سرمایه گذاری استانی این محدودیت وجود ندارد؛ با این دو اطلاع، نقل و انتقال سهام برای یکبار مجاز است و مشمول مالیات نیست؛ اما اگر در آینده بخواهد نظر خودرا تغییر دهد، مشمول مالیات می شود. صالح در پاسخ به این پرسش که افرادی که این سود برایشان واریز نشده باید چه کاری انجام دهند، اظهار داشت: کسانی که در سامانه سهام عدالت کد شبا وارد نکردند، باید بدانند سود آن نزد ما به امانت وجود دارد و هر زمان که این کد را وارد کردند، این سود برایشان واریز می شود.


منبع:

1399/02/20
21:21:56
5.0 / 5
2996
تگهای خبر: اقتصاد , خرید , سایت , صندوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لباس نو