عرضه ۲۵ هزار خودرو در عید فطر

عرضه ۲۵ هزار خودرو در عید فطر

لباس نو: یكی از مسائل مورد بحث در جلسه امروز كمیته خودرو، عرضه 25 هزار دستگاه انواع خودرو هم زمان با ایام عید سعید فطر بود كه بر طبق آن سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشریح ضوابط فروش این تعداد خودرو در روزهای عید سعید فطر، بر اختصاص خودرو به مصرف كنندگان واقعی و حذف تقاضای های كاذب تاكید نمود. این اقدام می تواند بر كاهش قیمت خودرو در بازار و كاهش دلال بازی اثرگذار باشد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، حسین مدرس خیابانی در جلسه امروز (جمعه) کمیته خودرو که بمنظور بررسی نحوه فروش خودرو در روزهای عید سعید فطر برگزار شد، با اشاره به سیاست های ابلاغی ریاست محترم جمهوری به وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص ساماندهی بازار خودرو اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت در امتداد اجرای سیاست های دولت، برنامه ریزی های منسجمی را برای ساماندهی بازار خودرو طراحی نموده که محور اصلی آن افزایش تولید بمنظور پاسخگویی بهینه به تقاضای موجود در بازار است، اما در کنار آن، با مجموعه سیاست های تعریف شده، نظارت کافی صورت خواهد گرفت تا علاوه بر ساماندهی موضوع ثبت نام فروش و تحویل، زمینه برای عرضه مستقیم محصولات به مصرف کنندگان واقعی و حذف تقاضای کاذب از بازار خودرو نیز فراهم گردد.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلان اینکه بر طبق سیاستگذاری های وزارت صنعت، معدن و تجارت و هماهنگی های به عمل آمده با خودروسازان، فروش ویژه ۲۵ هزار دستگاه خودرو شامل ۱۵ هزار دستگاه خودرو های گروه صنعتی ایران خودرو و ۱۰ هزار دستگاه خودرو های تولیدی گروه خودروسازی سایپا، در روزهای عید سعید فطر صورت خواهد پذیرفت؛ اظهار نمود: در این دوره از فروش های خودروسازان، شروط محکمی برای ثبت نام کنندگان در نظر گرفته شده که برمبنای آن، ثبت نام کنندگان علاوه بر شرایط اختصاصی، نباید ظرف ۳۶ ماه گذشته هیچگونه خودرویی خریداری نکرده و پلاک فعال به نام خود داشته باشند.
وی ضمن تاکید بر سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص حذف دلالان از بازار خودرو و توجه ویژه نسبت به فروش خودرو به مصرف کنندگان واقعی اشاره کرد: پیش ثبت نام و به روز آوری اطلاعات از روز یکشنبه ۴ خردادماه به مدت ده روز ادامه خواهد داشت و در نهایت ثبت نام قطعی بوسیله سایت فروش خودروسازان به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت، ضمن اینکه شرایط سختگیرانه ای در ضوابط فروش و اولویت های تحویل در نظر گرفته شده تا بتوان خودرو را تنها به مصرف کنندگان واقعی فروخت.
خریداران خودرو دیگر حق فروش وکالتی ندارند
مدرس خیابانی با اعلان اینکه مراحل قرعه کشی با حضور مراجع نظارتی توسط خودروسازان صورت خواهد پذیرفت و اسامی منتخبان در این پروسه نیز به صورت رسمی منتشر خواهد شد، اظهار داشت: ضوابط فروش به شکلی تعیین شده که به هیچ عنوان خریدار خودرو، حق فروش وکالتی را نداشته و خودروی فروخته شده نیز قابل صلح نیست؛ این در حالیست که اگر در هر یک از مراحل فروش، تکمیل وجه، تحویل خودرو و حتی هر بازه زمانی بعد از تحویل خودرو مشخص شود که خریدار از ضوابط تعریف شده عدول کرده و سیستم های نظارتی تخلفات را کشف نمایند، علاوه بر اینکه امتیاز خودرو از وی سلب خواهد شد، خودروی وی توقیف شده و مطابق با قانون با آن برخورد خواهد شد.
وی ادامه داد: هیچگونه محدودیتی در ثبت نام برمبنای ضوابط وجود ندارد و مردم نگران نباشند، چونکه در یک هفته مهلت تعیین شده و می توانند در مهلت مقرر، برای ثبت نامه مراجعه نمایند، اما تقدم یا تاخر ثبت نام هیچگونه تاثیری در پروسه قرعه کشی نخواهد داشت؛ به این معنا که تحویل خودرو برمبنای قرعه کشی تصادفی و سایر ضوابطی خواهد بود که کمیته خودرو تعیین خواهدنمود.
۷ محصول سایپا و ۴ محصول ایران خودرو وارد بازی می شوند
مدرس خیابانی اعلام نمود: هفت محصول سایپا و چهار محصول ایران خودرو در این فروش حضور خواهند داشت و با نرخ قطعی، محصولات خودرا به فروش خواهند رساند؛ ضمن اینکه سند در رهن کارخانه باقی خواهد ماند و در عین حال، فروش وکالتی خودرو نیز متوقف خواهد شد که به این منظور، هماهنگی های لازم با قوه قضاییه، دادستانی کل کشور و سازمان ثبت اسناد صورت خواهد پذیرفت. در عین حال، هر خودروی صفر کیلومتری که در پروسه فروش تحویل مشتری می شود، حداکثر باید ظرف مدت سه ماه جهت استفاده از گارانتی به خودروسازان مراجعه نماید؛ در غیر این صورت خودرو مصداق احتکار محسوب شده و برخوردهای قانونی با آن صورت می گیرد. ممکنست وزارت صنعت، معدن و تجارت در مراحل بعدی، اولویت بندی هایی را نیز برای تحویل خودرو در نظر گیرد.
حلقه های نظارتی با قدرت وارد عمل می شوند
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید براینکه علاوه بر ضوابط فروش که به صورت شفاف در زمان ثبت نام بر روی سایت خودروسازان درج شده و متقاضی باید در هر یک از مراحل، ضوابط در نظر گرفته شده برای فروش را در سامانه خوداظهاری نماید؛ اظهار داشت: به موازات فروش، حلقه های نظارتی و کنترلی بازار همچنان بدون وقفه و با قدرت بیشتری عمل خواهند کرد و اجازه تخلفات را نخواهند داد، به نحوی که پارکینگ های محل نگهداری خودرو ها تحت کنترل خواهند بود و متخلفان زیر ذره بین دستگاههای نظارتی قرار خواهند داشت؛ ضمن اینکه با هماهنگی پلیس راهور ناجا، خودرو های صفر کیلومتر متعلق به خودروسازان حق خروج از کارخانه بدون نصب پلاک را ندارند و به موازات، از تردد خودرو های فاقد پلاک در معابر شهری و محورهای برون شهری نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد.
علاوه براین رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان طی نامه ای به معاون وزیر کشور و رئیس سازمان همیاری شهرداری های کشور با اشاره به تاکید رئیس جمهور و مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار کشور بمنظور ساماندهی بازار خودرو، خواهان تخلیه ماشین های صفر کیلومتر و بدون پلاک از سطح پارکینگ ها شده است.

طبق این نامه اعلام شده است که نگهداری خودرو های صفر کیلومتر در پارکینگ های سطح شهر ممنوع بوده و صاحبان پارکینگ ها موظفند حداکثر ظرف مدت یک هفته ضمن تماس با مالکان خودرو ها، پارکینگ ها را از خودرو های صفر کیلومتر تخلیه کنند. همین طور خودروهایی که با هدف افزایش قیمت و برهم زدن نظم و تعادل بازار، گران فروشی و کسب منافع نامشروع در پارکینگ ها دپو شده اند باید به بازار ارائه شود.
منبع:

1399/03/02
22:17:40
5.0 / 5
3336
تگهای خبر: تولید , خرید , سایت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لباس نو