مصرف برق كولرگازی چقدر است؟

مصرف برق كولرگازی چقدر است؟

لباس نو: حدود 70 درصد از خانوارهای ایرانی در فصل گرما از كولرهای آبی و یا گازی برای خنك كردن محیط زندگی خود استفاده می نمایند. توان كولرهای آبی در حدود 500 وات و در مورد كولرهای گازی بیش از 2000 وات تخمین زده شده و طبق ارزیابی های صورت گرفته میزان مصرف برق كولرهای گازی 5 برابر بیش تر از كولرهای آبی است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، حدودا در بیشتر روزهای شش ماهه اول سال (به جز روزهای تعطیل) نقطه اوج مصرف برق بین ساعات ۱۴ تا ۱۵ به ثبت می رسد. بررسی ها نشان میدهد که نوسان اندکی میان ساعت ها و حتی دقایق نقطه اوج مصرف برق در این روزها وجود دارد که همین موضوع نشانگر آن است که در همان ساعت ها، دمای هوای نیز به اوج خود می رسد و این عامل مصرف برق را بیشتر می کند.
به ازای هر یک درجه افزایش دمای هوا، مصرف برق بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ مگاوات افزایش می یابد. افزایش مصرف برق بین ساعات ۱۱ تا ۱۶ هر روز، نشانگر ورود یک نوع مصرف کننده خاص به شبکه برق است. در این بین انگشت بهتان به سمت وسایل سرمایشی نشانه رفته اما مشترکان تنها با یک عمل ساده می توانند در ساعات گرم روز (۱۱ تا ۱۶ هر روز)، ضمن حفظ رفاه و بهره گیری از باد خنک وسایل سرمایشی، از میزان قبض برق خود نیز بکاهند.
براین اساس دارندگان کولرهای گازی با تنظیم دمای این نوع کولرها بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد و دارندگان کولرهای آبی با بهره گیری از دور کند این نوع وسایل می توانند از مصرف برق خود به میزان بسیاری بکاهند و در عین حال مبلغ قبض برق خودرا نیز کاهش دهند.
میزان مصرف برق کولرهای گازی ۵ برابر بیش تر از کولرهای آبی
میزان مصرف برق کولرهای گازی حدود ۵برابر بیش از کولرهای آبی است، میزان مصرف برق کولرهای گازی دست دوم(مستهلک) بین ۳ تا ۴ برابر بیشتر از کولرهایی است که به صورت نو خریداری و نصب می شود و بدین جهت مشترکان در صورت استفاده از کولرهای گازی دست دوم، مبلغ قبض برق بسیار بیشتری را شاهد خواهند بود. همین طور باتوجه به اینکه تعرفه های برق به صورت پلکانی محاسبه می شود، کسانی که از کولر های گازی استفاده می نمایند معمولا در پله های بالای مصرف برق قرار دارد.
چه نماییم کولرهای گازی برق کمتری مصرف کنند؟
برای کاهش مصرف برق کولر گازی کافی است در هنگام خرید کولرهایی را انتخاب کنید که دارای برچسب انرژی با درجه A یا B باشد برای اینکه مصرف برق کمتر و کارایی بیشتری نسبت به سایر کولرها دارند. از طرف دیگر کولرهای گازی باید متناسب با شرایط آب و هوایی مکان زندگی انتخاب شود، استفاده از کولرهای گازی مناطق معتدل در مناطق گرمسیری، ضمن افزایش مصرف انرژی، سرمادهی و عمر کولر بسیار کاهش پیدا می کند.
درحالی که بگفته کارشناسان سرویس کولرهای گازی قبل از شروع فصل گرما به کارکرد بهینه آن کمک خواهد کرد، قرار دادن سایه­ بان برای کندانسور کولرهای گازی محیط خانه را خنک تر و مصرف انرژی را کمتر می کند، همین طور کاشتن یک یا چند اصله درخت در نزدیکی کولر گازی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد سبب کاهش مصرف انرژی خواهد شد.
استفاده بی‎مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ‎های گوناگون و... موجب افزایش گرمای محیط و نیاز به استفاده از کولر را افزایش می‎دهد. این درحالی است که کولرهای گازی معمولاً دارای درجه تنظیم دما (ترموستات) هستند. تنظیم دما بر روی دمای مناسب فصل گرما که بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد است، که موجب می‎شود تا هنگام رسیدن دمای اتاق به درجه دمای تنظیم شده، کمپرسور کولر بطور خودکار خاموش شود و فقط فن دستگاه کار کند و بدین سبب انرژی کمتری مصرف کند.
برای بهینه سازی مصرف برق لازم است توجه کنید کلید بادزن (فن) در کولرهای گازی به شما امکان می‎دهد هنگام شب، از دستگاه فقط برای تهویه استفاده کنید و هزینه برق دستگاه را به میزان زیادی کاهش دهید. همین طور برای جلوگیری از خروج سرما، اطراف پنجره‎ها و درها را با نوارهای درزگیر عایق‎بندی کنید.
در صورت امکان کولر گازی خودرا در راه باد نصب کنید، برای اینکه این کار به سبب کاهش فشار بر کولر موجب افزایش بازدهی آن و کاهش مصرف انرژی می‎شود. همین طور لازم است هنگام ترک ساختمان در طول روز، سیستم سرمایش را خاموش کنید.
کولرهای گازی هزینه­ برق مصرفی را هفت برابر افزایش می دهد
سازمان بهره وری انرژی ایران اعلام نموده است که استفاده از کولرهای گازی تا هفت برابر هزینه برق مصرفی مشترکان را بیشتر می کند. استفاده از کولرهای گازی در مناطق گرم و شرجی از نظر فنی و اقتصادی مناسب می باشد در صورتیکه استفاده از این نوع خنک کننده ها در مناطق معتدل کشور به سبب بالا بردن میزان مصرف برق و افزایش هزینه های برق آن، مناسب نمی باشد.
توان مصرفی کولر گازی استاندارد، حدود چهار برابر کولرهای آبی است و این امر باتوجه به افزایش پلکانی قیمت برق، می تواند بسیار حائز اهمیت باشد و تا هفت برابر سبب افزایش هزینه های برق مصرفی شود.
سابا همین طور به مصرف کنندگان پیشنهاد کرده است: بمنظور مدیریت هزینه های برق مصرفی در تهیه و استفاده از تجهیزات و وسایل سرمایشی به تناسب شرایط جغرافیایی با نوع وسیله سرمایشی انتخابی، تناسب حجم محل با قدرت سرمایش وسایل انتخابی، تهیه و خرید تجهیزات سرمایشی با نشان استاندارد و معتبر و دارای رتبه انرژی بالا و تعمیر و نگهداری بموقع توسط اشخاص مجاز دقت کنند.
کولرهای آبی در مناطقی که رطوبت هوا بالا است، مانند شمال و جنوب کشور از کارایی خوبی برخوردار نیستند، پس در این مناطق از کولرهای گازی به شکل گسترده استفاده می شود. لکن در مناطقی که شرایط آب و هوایی جهت استفاده از کولر آبی مساعد است، استفاده از کولر گازی اشتباه است.
منبع:

1399/03/04
15:10:11
5.0 / 5
3173
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس نو