یك كارشناس اقتصادی مطرح كرد:

افزایش سهم خودرو از تورم كل در 2 ماه اخیر

افزایش سهم خودرو از تورم كل در 2 ماه اخیر

به گزارش لباس نو باتوجه به افزایش اخیر قیمت خودرو، یك كارشناس اقتصادی با اعلان اینكه در طول سال 1398 سهم خودرو از تورم كل با نوسان همراه بوده است، اعلام نمود:  در ابتدای سال جاری سهم خودرو از تورم كل به عدد 6.63 رسیده كه باتوجه به افزایش قیمت آن با افزایش همراه بوده است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، اسدالله رضایی درباره تاثیر افزایش قیمت خودرو بر تورم کل، اظهار نمود: تورم یکی از موضوعات اساسی و متغیرهای کلیدی موثر بر متغیرهای کلان اقتصادیست که از دیرباز مورد بحث نظریه پردازان اقتصادی بوده است. خیلی از اقتصاددانان بر این باور هستند که تورم منشأ عدم ثبات اقتصادیست و کشورهایی که با تورم بالا روبه رو هستند از بی ثباتی اقتصاد رنج می برند. باتوجه به تجربه تورم بالا در ایران در سال های متمادی و تحت تاثیر قرار دادن رفاه مصرف کنندگان و وضعیت فعالیت بنگاه های اقتصادی، مسئولین و سیاستگذاران اقتصادی در سال های اخیر تلاش نموده اند تا سیاست های پولی و مالی را به شکلی تنظیم کنند که افزایش قیمت تحت کنترل قرار گیرد.
وی افزود: هر یک از گروه های کالایی مصرفی خانوارها در تورم کل سهم متفاوتی را داشتند که اطلاع از این سهم می تواند سیاست های ضد تورمی دولت و سیاست گذاران را هدفمند کند و همین طور می تواند راهنمای عمل خوبی برای دولت مردان در زمینه نظارت و کنترل قیمتی، شناسایی و اعطای یارانه به برخی اقلام خاص و ضروری و همین طور شناخت نقاط قوت و ضعف عملکرد دولت در برنامه های اقتصادی باشد.
طبق اعلام پژوهشکده آمار، این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: یکی از اقلام مهم و موثر در سبد خانوارها، خودروست که اهمیت ویژه ای در سبد خانوار داشته و تغییرات قیمت آن همیشه مورد توجه خانوارها بوده است.

تاثیر افزایش قیمت خودرو بر افزایش تورم

وی افزود: باتوجه به افزایش قیمت خودرو در ماه های اخیر انتظار می رود که این شوک ناگهانی در کوتاه مدت به صورت مستقیم و در طولانی مدت به صورت غیر مستقیم بوسیله تاثیر بر قیمت دیگر اقلام منجر به افزایش نرخ تورم شود.
در ادامه رضایی با اعلان اینکه جهت بررسی تاثیر افزایش قیمت خودرو بر نرخ تورم ابتدا باید اهمیت این کالا در سبد خانوار را بررسی کرد، اظهار داشت: در واقع ضریب اهمیت اقلام سبد مصرفی خانوارها میزان تاثیر آنها بر عدد شاخص قیمت مصرف کننده است. ضریب اهمیت هر قلم نسبت هزینه انجام شده برای آن قلم در سال پایه به کل هزینه های خانوار است.

میزان اهمیت خرید وسایل نقلیه در سبد خانوارها
بگفته این اقتصاددان ضریب اهمیت خرید وسایل نقلیه در سبد خانوارهای کشور ۲.۹۲ درصد از کل سبد خانوار و ۳۱ درصد از گره حمل و نقل بوده که این عدد به معنای تاثیر این قلم در محاسبه شاخص کل است.
وی با اعلان اینکه از آنجائیکه می خواهیم سهم یک قلم از نرخ تورم را بررسی نماییم نه عدد شاخص را، بدین سبب بجای استفاده از ارزش پایه از ارزش جاری یا هزینه ها در دوره جاری استفاده نمائیم، اشاره کرد: سهم یک کالا از تورم کل یک سال اخیر نسبت تغییرات هزینه های انجام شده برای آن کالا امسال و سال قبل به تغییرات هزینه های انجام شده خانوارها برای کل کالاها در این دو سال است.
رضایی در بخش دیگری از صحبت های خود، اظهار داشت: اگر خانوارها امسال مبلغ مشخصی نسبت به نسبت سال قبل برای کالاها و خدمات بیشتر هزینه کرده باشند، درصدی از آن مبلغ اضافه شده مشخص که مربوط به یک کالای خاص است، نشان دهنده سهم آن کالا در تورم کل است.

سهم خودرو از تورم کل در اسفند سال ۹۸
این کارشناس اقتصادی سهم خودرو از تورم کل در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ را معادل ۶.۴۷ درصد از ۱۰۰ درصد نرخ تورم مربوط به قلم خودرو اعلام و اظهار نمود: میزان عددی تورم خودرو از تورم کل در اسفند ماه معادل ۲.۲۲ واحد از ۳۴.۴ واحد تورم کل مربوط به خرید خودرو است.
وی ادامه داد: در طول سال ۱۳۹۸ سهم خودرو از تورم کل با نوسان همراه بوده است اما این عدد در انتهای سال (۶.۴۷) نسبت به ابتدای سال ۵.۸۶ بیشتر است. در ابتدای سال ۱۳۹۹ به عدد ۶.۶۳ رسیده است که باتوجه به افزایش قمیت خودرو با افزایش همراه بوده است.
این اقتصاددان در آخر سخنانش با تاکید براینکه تغییرات سهم از تورم خودرو علاوه بر تغییرات قیمت خودرو به تغییرات قیمت دیگر اقلام سبد خانوار هم بستگی دارد، اشاره کرد: افزایش سهم از تورم یک کالای خاص به این معنا است که میزان افزایش قیمت آن کالا، بیشتر از میانگین افزایش قیمت دیگر اقلام سبد خانوار تورم کل را تحت تأثیر قرار داده است.
منبع:

1399/03/04
22:55:13
5.0 / 5
2950
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لباس نو