ریزش جهانی دلار تمامی ندارد!

ریزش جهانی دلار تمامی ندارد!

لباس نو: دلار برای پنجمین روز متوالی در مقابل ارزهای مهم كاهشی شد.


به گزارش لباس نو به نقل از رویترز، نتایج ویروس کرونا بر روی اقتصاد آمریکا و روی عملکرد اسکناس سبز در ایام اخیر کاملا تاثیر گذاشته است؛ علاوه بر آن که شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در این کشور با دو میلیون نفر افزایش به ۴۱ میلیون نفر رسیده است؛ وزارت بازرگانی آمریکا نیز در آمار رشد نهایی سه ماهه نخست امسال اعلام نمود نرخ رشد اقتصادی این کشور منفی پنج درصد اندازه گیری شده که این رقم ۷.۸ درصد کمتر از سه ماهه قبل و ۰.۲ درصد کمتر از نرخ رشد پیش بینی شده قبلی بوده است. انتظار می رود روند کنونی کماکان ادامه یابد و روند بهبود رشد دست کم زودتر از سه ماهه سوم امسال آغاز نشود.
هم چنین وقوع برخی ناآرامی ها در ایالت مینیاپولیس سبب شده است تا روند فروش دلار توسط معامله گران تشدید شود.
وقایع معاملات ارز هم چنین تحت تاثیر اخبار مربوط به تشدید جنگ تجاری آمریکا با چین قرار دارد. بعد از جدال لفظی بین واشنگتن و چین بر سر مقصر بودن طرف چینی در شیوع ویروس کرونا در جهان، حالا بعضی از قانون گذاران آمریکایی به دنبال تحریم چین به بهانه دخالت چین در امور داخلی هنگ کنگ هستند. از طرف دیگر وانگ یی، وزیر خارجه چین به آمریکا درباب به راه انداختن یک جنگ سرد دیگر آگهی داده است. وزرای خارجه کانادا، انگلیس، آمریکا و استرالیا در اطلاعیه ای مشترک خواستار احترام گذاشتن چین به خودمختاری هنگ کنگ شده اند.
مشاور اقتصادی دونالد ترامپ در واکنش به تصویب لایحه امنیتی هنگ کنگ در چین آنرا یک اشتباه بزرگ خوانده و وعده داده است که دولت آمریکا، چین را وادار به پاسخگویی خواهدنمود.
تاکویا کاندا، کارشناس مسائل اقتصادی در موسسه گیتیم ریسرچ اظهار داشت: اصلی ترین نگرانی معامله گران هم اکنون مربوط به تنش ها آمریکا و چین است. وضعیت قبلا هم بد بود و حالا بدتر شده و این یک شرایط دشوار برای دارایی های پرریسک است.
اختلاف بین آمریکا و چین سبب شده است تا معامله گران دست به عصاتر از گذشته نسبت به خرید و فروش ارز اقدام نمایند، چونکه آنها نگرانند روابط دو طرف به سطح پرتنش سال قبل بازگردد. چین همین طور بعد از آن که استرالیا خواستار تحقیقات بین المللی درباب نقش پکن در شیوع ویروس کرونا در جهان شد، واردات گوشت خود از استرالیا را قطع و سفیر این کشور در کانبرا نیز از احتمال اعمال تحریم هایی ضد استرالیا آگاهی داد.
از طرف دیگر بعد از مدت ها کش و قوس فراوان یک گام بزرگ بر سر نهایی شدن بسته محرک اقتصادی در سطح منطقه یورو و اتحادیه اروپا برداشته شد و رهبران فرانسه و آلمان بعنوان دو قطب اصلی اقتصادی منطقه یورو سر تخصیص یک بسته محرک ۵۰۰ میلیارد یورویی به توافق رسیدند. انتظار می رود در شرایطی که رشد اقتصادی خیلی از کشورهای اروپایی همچون آلمان، فرانسه و ایتالیا منفی شده است، این بسته بتواند تا حدی به بازگشت سریع تر اقتصادهای اروپایی به مدار مثبت رشد کمک نماید.
قبل از این اختلافات درونی گسترده بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا موجب بی عملی بانک مرکزی اروپا شده بود، آن هم زمانی که دیگر همتایان این بانک به سرعت برای احیای رشد اقتصادی دست به کار شده اند. در ژاپن بانک مرکزی این کشور یک تریلیون دلار و در آمریکا فدرال رزرو حدود ۲.۵ تریلیون دلار اعتبار و نقدینگی مختلف برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی در نظر گرفته اند.
در آسیا نیز عملکرد ناامیدکننده اقتصاد ژاپن ادامه دارد؛ صادرات این کشور تا اختتام ماه آوریل با کاهش ۲۲ درصدی نسبت به ماه قبل روبه رو شده است که این رقم در طول یک دهه اخیر بی سابقه بوده است. در طرف واردات نیز ژاپنی ها ۷.۹ درصد کمتر از ماه قبل واردات داشته اند. این در حالیست که نرخ بیکاری در ژاپن نیز تا اختتام ماه مارس با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۲.۵ درصد رسیده است.
از طرف دیگر ویروس کرونا کماکان قربانی می گیرد هر چند که با کند شدن سرعت شیوع آن در خیلی از مناطق روند بازگشایی کسب و کارها شروع شده است.
تابحال بیش از شش میلیون و ۲۶۸ هزار و ۲۵ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۳۷۳ هزار و ۹۷۲ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۰۶ هزار و ۱۹۵ نفر، انگلیس با ۳۸ هزار و ۴۸۹ نفر، ایتالیا با ۳۳ هزار و ۴۱۵ نفر، برزیل با ۲۹ هزار و ۳۴۱ نفر و فرانسه با ۲۸ هزار و ۸۰۲ نفر بوده است.
جو کاپرسو، تحلیلگر بازار ارز در بانک کامن ولث اظهار داشت: معامله گران معتقدند که هنوز با بحران های مالی بدتری مواجه خواهیم شد و این می تواند به نفع دارایی های امن تمام شود. روند بازگشایی اقتصاد در بسیاری از مناطق شروع شده است اما آمارها کماکان ناامیدکننده باقی مانده اند و بعید می دانم شاهد پشت سر گذاشتن بحران کنونی در آینده ای نزدیک باشیم.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۴۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۹۷.۹۴۲ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۴۱ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
با وجود منفی باقی ماندن رشد اقتصادی کشورهای اروپایی، دولت ها به اقدام سیاست های حمایتی خود ادامه می دهند. در انگلیس ریشی سوناک، وزیر خزانه داری از تخصیص حدود ۳.۴ میلیارد پوند برای پشتیبانی از شاغلین آگاهی داده است. در اتحادیه اروپا نیز انتظار می رود بسته عظیم حمایتی یک تریلیون یورویی توسط اورسلا فون در لین، رئیس کمیسیون اروپا اعلام گردد. این مبلغ شامل نیم تریلیون یورو که طبق توافق آلمان و فرانسه مقرر است توسط مکانیزم ثبات اروپایی تامین گردد نیز می شود.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با صعود ۰.۳۹ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۳۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۳۵ درصد بالا رفت اما با باقی ماندن در کانال ۱.۱۱ به ۱.۱۱۴ دلار رسید. رونالد سیمپسون - تحلیلگر بازار ارز در موسسه اکشن اکونومیکس - اظهار داشت: بازگشایی تدریجی کسب و کارها می تواند خبر خوبی برای بازارهای مالی باشد. ما پیشرفت هایی در تهیه واکسن و حمایت های مالی از کسب و کارها را داشته ایم اما هنوز باید اقدامات بیشتری صورت گیرد.
ارزهای آسیایی
بانک مرکزی ژاپن اعلام نمود با هدف پشتیبانی از شرکت های این کشور که در نتیجه شیوع ویروس کرونا گرفتار خسارت شده اند، یک بسته وام به ارزش ۱.۷ تریلیون ین ( ۱۵.۸ میلیارد دلار) در نظر گرفته است. حالا بعضی از منابع خبری از آماده شدن دولت برای اعلام یک بسته عظیم حمایتی یک تریلیون دلاری دیگر حکایت دارد. این کشور پیش تر نیز در مجموع حدود یک تریلیون دلار به مقابله با کرونا اختصاص داده بود.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همین طور هر دلار با ۰.۲۲ درصد کاهش به ۱۰۷.۵۰۲ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۸۱ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۷.۱۲۱ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/03/12
22:33:18
5.0 / 5
2679
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لباس نو