معاون سازمان مالیاتی

خانه های خالی سنددار یا قولنامه ای با هر متراژ مشمول مالیات هستند

خانه های خالی سنددار یا قولنامه ای با هر متراژ مشمول مالیات هستند

معاون سازمان امور مالیاتی با تشریح جزئیات مالیات خانه های خالی اظهار داشت: در مالیات بر خانه های خالی، تفاوتی بین آپارتمان های كوچكتر یا بزرگتر از 150 متر و سنددار یا قولنامه ای وجود ندارد.محمود علیزاده، معاون سازمان امور مالیاتی در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح جزئیات مالیات بر خانه های خالی اظهار داشت: مالیات بر خانه های خالی با مالیات بر اجاره کاملاً تفاوت دارد؛ مالیات بر اجاره سالهاست فعال است و در شهرهای بزرگ مثل تهران و اصفهان بناهای مسکونی تا ۱۵۰ متر مشمول مالیات اجاره نمی گردد و معاف از مالیات بر اجاره هستند. اما این معافیت برای مالیات بر خانه های خالی وجود ندارد یعنی هم خانه های بزرگ تر از ۱۵۰ متر و هم خانه های کوچک تر از ۱۵۰ متر، در صورتیکه بعنوان خانه خالی شناسایی شوند، مشمول مالیات بر خانه های خالی می شوند.
وی درباره معیارهای شناسایی خانه ها بعنوان خانه خالی اظهار داشت: اگر هر واحد مسکونی بیش از یک سال خالی از سکنه و بلا استفاده بماند، بعنوان خانه خالی، مشمول مالیات موضوع ماده ۵۴ مکرر قانون می شود. بدین شکل که سال اول مشمول مالیات نیست اما در سال دوم به میزان ۵۰ درصد «ارزش اجاری ملک» مشمول مالیات می شود.
علیزاده درباره «ارزش اجاری ملک» که مبنای تعیین مالیات خانه خالی است، اظهار داشت: اجاره ملک اگر ماهی ۵ میلیون تومان باشد، این ۵ میلیون در ضمن دوازده ماه سال به ۶۰ میلیون تومان می رسد و مالیات بر طبق این مبلغ اعمال می شود. سال اول معاف از مالیات است؛ در سال دوم ۵۰ درصد ارزش اجاری ملک بعنوان مالیات ستاندن می شود، در سال سوم ۱۰۰ درصد آن بعنوان مالیات ستاندن می شود و در سال چهارم و پس از آن یک و نیم برابر رقم ارزش اجاری ملک بعنوان مالیات دریافت می شود.
وی اشاره کرد: طبق قانون افرادی که از سال ۹۵ خانه شان خالی بوده است، مشمول مالیات با نرخ ۱.۵ برابر ارزش اجاری هستند.
وی با اشاره به معیار ارزش اجاره ملک، گفت: ارزش اجاره ملک آن چیزی است که برمبنای مکان ملک در بازار مسکن هم اکنون وجود دارد بدیهی است که نرخ آن ملک در شهرهای کوچک و بزرگ و حتی محله ها متفاوت می باشد.
وی در پاسخ به این پرسش که مالیات بر خانه های خالی تنها شامل خانه های با سند رسمی می شود یا خانه های قولنامه ای نیز مشمول این مالیات می شوند، اظهار داشت: هر خانه ای که برمبنای سامانه املاک و مستغلات، خالی تشخیص داده شود، مشمول مالیات است و فرقی بین سنددار بودن یا نبودن آن وجود ندارد.

1399/03/31
15:42:33
5.0 / 5
2991
تگهای خبر: قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لباس نو