كارگران چند سال پس انداز كنند خانه می خرند؟

كارگران چند سال پس انداز كنند خانه می خرند؟

به گزارش لباس نو یك كارشناس اقتصادی با اعلان اینكه در شرایط اضطراری چاره ای جز پیش بینی راهكارهای موقت برای خانه دار شدن نداریم، اظهار داشت: كارگران دستكم باید 10 سال پس انداز كنند و هیچگونه هزینه ای نداشته باشند تا شاید بتوانند خانه های 25 متری خریداری كنند.


حمید نجف در گفت و گو با ایسنا، راهکارهای خانه دار شدن کارگران در شرایط فعلی اقتصاد را مورد ارزیابی قرار داد و اظهار داشت: پیش از پرداختن به این مساله باید بدانیم که اتفاقاتی که گاهی در بخشهای اقتصادی نظیر مسکن رخ می دهد ناشی از درجا زدن ها و عقبگردهای سالهای گذشته است و باوجود تاکید بر خانه دار کردن آحاد جامعه خصوصاً کارگران، نتوانستیم به شکل عملی وارد بحث مسکن شویم.

برخی نگاهها مانع تکمیل مسکن مهر شد
وی با اعلان اینکه طی سالهای گذشته به موضوع مسکن فکر نکردیم و وجود برخی نگاهها مانع تکمیل مسکن مهر شد، اظهار داشت: مسکن مهر با وجود اشکالات و مخالفانی که داشت موجب شد طی چند سال اجاره ها افزایش پیدا نکند یا درصد ناچیزی بالا برود و عده زیادی از کارگران صاحبخانه شوند.

کارگران پس اندازی برای خرید خانه ندارند
این کارشناس اقتصادی درباره طرح هایی همچون ساخت آپارتمانهای ۲۵ متری و ۳۰ متری ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: اگر در تهران میانگین قیمتها را با حداقل دستمزد طبقه کارگر درنظر بگیریم یک کارگر به جهت اینکه صاحبخانه شود باید ۱۰ سال هیچ هزینه ای شامل خوراک و درمان نداشته باشد و تمام پولش را پس انداز کند تا پس از ۱۰ سال بتواند یک خانه ۲۵ متری خریداری کند.

چاره ای جز راهکارهای موقت مسکن نداریم
نجف در پاسخ به این پرسش که طرح هایی که مجلس برای خانه دار کردن مردم در دستور کار دارد تا چه اندازه به خانه دار شدن کارگران کمک می کند؟ اظهار داشت: معتقدم با بخشنامه و دستورالعمل نمی گردد مردم و کارگران را خانه دار کرد ولی باتوجه به شرایط حاضر ناچاریم به سمت راهکارهای موقت برویم چون ممکنست که قانون در ۵ سال آینده جواب بدهد ولی شرایط امروز شرایط اضطراری است و به فصل سرما هم نزدیک می شویم پس باید برای ساماندهی بازار آشفته مسکن و کارگران اجاره نشین وارد عمل شویم و چاره ای بیاندیشیم.

دستمزد کارگران کفاف ۱۰ روز اول برج را می دهد
وی با اعلان اینکه دریافتی کارگران کفاف هزینه های اجاره بها را نمی دهد، اظهار نمود: زمانی ایران خودرو در پیکان شهر آپارتمانهای نقلی و کوچک برای کارگران خود در نظر گرفته بود و کارکنان با مسکنی که برایشان فراهم شده بود، بامداد ها سرکار می رفتند و بالای سر خانواده هایشان بودند و بدون دغدغه توانستند حقوق خودرا پس انداز کنند و بعدها صاحبخانه شوند پس بحث امروز در حوزه مسکن بحث پس انداز است ولی وقتی حداقل دستمزد را زیر خط فقر در نظر می گیریم کارگر چیزی برای پس انداز ندارد. دستمزد تنها ۱۰ روز اول برج را کفاف می دهد و برای ادامه زندگی باید به سراغ شغل های دوم وسوم برود.

رویای خرید مسکن و خانه های بدون خریدار!
به اعتقاد این کارشناس اقتصادی، مسکن با قیمتهای نجومی حاضر به شکل رویا درآمده است و خانه هایی که در شمال شهر خالی از سکنه و به انتظار فروش مانده خریدار ندارد چه برسد به اینکه کسی قدرت اجاره آنها را داشته باشد.

منبع:

1399/04/19
16:00:31
5.0 / 5
2558
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس نو