یك كارشناس بازار مسكن مطرح كرد

ساخت یك میلیون خانه در سال واقع بینانه نیست

ساخت یك میلیون خانه در سال واقع بینانه نیست

یك كارشناس اقتصاد مسكن با اعلان اینكه تولید یك میلیون خانه در سال نیاز به 250 هزار میلیارد تومان نقدینگی دارد اظهار داشت: كل بودجه عمرانی دولت كمتر از 50 هزار میلیارد تومان است؛ پس صحبت از طرح های بزرگ مقیاس مسكن در حد شعار خواهد بود و قابلیت تحقق ندارد.


مهدی سلطان محمدی در گفت و گو با ایسنا درباره طرح مجلس و دولت برای راه اندازی شش میلیون واحد مسکونی طی شش سال اظهار نمود: این برنامه هنوز مصوب نشده و طبیعتاً تا اجرا نیاز به چکش کاری های زیادی دارد اما این برنامه با آرزوها و آرمان های ما متفاوت می باشد.
ساخت یک میلیون مسکن حداقل ۲۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه می خواهد
وی ادامه داد: اگر حتی هزینه زمین و عوارض را حذف نماییم راه اندازی سالانه یک میلیون واحد مسکونی ۷۵ متری دست کم به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد. این را با حجم کل بودجه عمرانی دولت که زیر ۵۰ هزار میلیارد تومان است مقایسه کنید. دولت به سبب کاهش درآمدهای نفتی، کاهش صادرات و رکود ناشی از کرونا گرفتار کمبود منابع شده و نوساناتی که در بازارهای مسکن، بورس، ارز و طلا می بینیم در واقع انعکاسی از خشکی منابع دولتی است.
این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این که در کلان شهرها زمین چندانی برای ساخت مسکن وجود ندارد اشاره کرد: دولت مجبور است به اطراف شهرها برود که بحث آماده سازی و زیرساخت ها را خواهد داشت؛ پس در خوشبینانه ترین حالت معادل همین ۲۵۰ هزار میلیارد تومان را باید خرج زیرساخت ها کند. چنین منابعی موجود نیست؛ پس نباید شعارهایی مثل راه اندازی یک میلیون خانه در سال بدهیم که امکان تحقق آن وجود ندارد.
مسیر مسکن مهر منجر به تورم وحشتناک می شود
سلطان محمدی با اشاره به تزریق حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان برای طرح مسکن مهر اشاره کرد: در آن دوره بوسیله خط اعتباری بانک مرکزی، پول پرقدرتی به پروژه تزریق شد که تبعات تورمی سنگینی​ را داشت. هم اکنون باتوجه به هزینه ها اگر بخواهیم همان مسیر را طی نماییم با یک تورم وحشتناک مواجه میشویم.
وی افزود: روی تجهیز منابع مردم هم نمی توان حساب کرد. مردم پولشان را با نرخ سود ۹ درصد وارد ساخت و ساز نمی کنند، پس دولت باید مابه التفاوت آنرا یارانه بدهد و بازهم نیاز به منابع دارد که برایش چاره اندیشی نشده است.
این کارشناس بازار مسکن درباب منابع حاصل از بازگشت تسهیلات مسکن مهر نیز اظهار داشت: اولاً این منابع باید به بانک مرکزی مسترد می شد. حال فرض نماییم که نخواهیم این منابع را مسترد نماییم اما مبلغش محدود است و جوابگوی تعداد محدودی واحد مسکونی خواهد بود. صندوق های پس انداز مسکن نیز به همین ترتیب محدودیت دارد و استفاده از آن زمان بر است.
سلطان محمدی درباره گردنگیر نظام بانکی به اختصاص ۲۰ درصد از تسهیلات خود به حوزه مسکن اظهار نمود: بانک یک موسسه اقتصادی است؛ منابعی را از جامعه با نرخ مشخصی جمع آوری می کند، هزینه و کارمزد خودرا نیز در نظر می گیرد و همان منابع را با نرخ سود بالاتری وام می دهد. با تورم بالای ۲۰ درصد فعلی، سپرده گذار انتظار نرخ های پایین تر را ندارد؛ بدین سبب اگر هزینه پول با نرخ روز محاسبه شود و کارمزد بانک را هم در نظر بگیریم نرخ بهره تسهیلات مسکن باید بالای ۲۰ درصد باشد که خریدار قادر به پرداخت چنین نرخ سودی نیست.
وی اشاره کرد: معضل اصلی به نرخ تورم بازمی گردد. تا زمانی که دولت نتواند تورم را کنترل کند نه فقط مسئله مسکن بلکه خیلی از مسائل دیگر نیز حل نخواهد شد. رفع مشکلات بازار مسکن زمان بر است و با طرح های ضربتی نمی توان این بازار را کنترل کرد.
به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، در ایام اخیر مجلس و دولت طرحی را برای راه اندازی سالانه یک میلیون واحد مسکونی، ذیل طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته اند. محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: هدفم این است که بستر را برای بخش خصوصی فراهم نماییم و دولت قرار نیست مستقیماً مبادرت به ساخت و ساز کند؛ نرخ سود وام این طرح نیز هنوز مشخص نشده است.1399/04/22
23:20:38
5.0 / 5
2385
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لباس نو