یك مقام مسئول خبر داد

سواستفاده از كارتن خوابها برای ثبت شركت صوری و فرار مالیاتی

سواستفاده از كارتن خوابها برای ثبت شركت صوری و فرار مالیاتی

یك مقام مسئول با اشاره به اینكه از عدم اطلاع افراد بی بضاعت همچون كارتن خوابها برای ثبت شركت صوری سواستفاده می شود، اظهار داشت: با رصد جدی این سودجویان تحت تعقیب قضایی قرار می گیرند.به گزارش لباس نو به نقل از سازمان امور مالیاتی، حسین تاجیر ریاحی، تصریح کرد: طی سال های اخیر، اشخاصی فرصت طلب با ثبت شرکت صوری (کاغذی) به نام افراد فاقد صلاحیت و اهلیت، مبادرت به اعمال مجرمانه از قبیل فرار مالیاتی، پولشویی، قاچاق کالا و یا دریافت تسهیلات بانکی به صورت غیرمجاز کرده اند که با عنایت به اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مصوب ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ و به استناد بند (۵) ماده ۲۷۴ قانون مذکور، این اشخاص تحت تعقیب قضائی و اعمال مجازات کیفری قرار می گیرند.
وی با اخطار به افراد سودجویی که به منظور فرار مالیاتی اقدام به ثبت شرکت صوری می کنند، اظهار داشت: ثبت و استفاده از شرکت صوری در انجام معاملات غیرواقعی، مطابق ماده ۲۷۴ قانون مالیات های مستقیم جرم به حساب می آید.
تاجیر ریاحی تصریح کرد: بررسی های انجام شده از آن حکایت می کند که افراد سودجو، اشخاص بی بضاعت و فاقد صلاحیت و اهلیت را اجیر کرده و حتی بدون حضور آنان در مراجع ثبت شرکت ها و صرفا از راه تنظیم وکالت نامه های با حق توکیل بلاعزل، مبادرت به ثبت شرکت کرده و از اشخاص مذکور در سمت های مدیرعامل، رئیس هیأت مدیره یا نایب رییس استفاده می نمایند، بدون اینکه آن اشخاص خودشان اطلاعی از مبحث داشته باشند.
مدیر کل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، با اشاره به اینکه ثبت اینگونه شرکت ها، معمولاً به منظور عدم امکان شناسایی صاحبان واقعی درآمد و نهایتاً فرار از پرداخت مالیات انجام می شود، اظهار داشت: به علت خلاءهای قانونی، رویه های غلط موجود و سایر عوامل، ثبت اینگونه شرکت ها در سال های گذشته رشد قارچ گونه داشته است.
وی افزود: با ثبت اینگونه شرکت ها و سوء استفاده از عدم اطلاع و آگاهی افراد فاقد شرایط و بی بضاعت مانند کارتن خواب ها، دست فروشان و غیره، معاملات کلانی به نام آنان انجام و فرار مالیاتی در سطح گسترده ای شکل می گیرد.
تاجمیر ریاحی، ضمن اخطار به کسانی که به این نحو مبادرت به ثبت شرکت به منظور فرار از پرداخت مالیات می کنند، تصریح کرد: با رصد و اقدامات گسترده از راه سامانه ها و بانکهای اطلاعاتی، اینگونه شرکت ها و عوامل سوء استفاده کننده از آن، شناسایی و از راه مراجع قضائی تحت تعقیب قضائی قرار می گیرند.
وی تصریح کرد: به منظور جلوگیری از ثبت شرکت های صوری، باید اقدامات لازم در هنگام ثبت شرکت از قبیل راستی آزمایی و بررسی اطلاعات موجود در بانکهای اطلاعاتی به عمل آید تا به نام اشخاص فاقد شرایط، شرکت به ثبت نرسد.

1399/05/09
12:05:29
5.0 / 5
2015
تگهای خبر: فروش , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس نو