رئیس كل بانك مركزی اعلام كرد:

علت افزایش قیمت ها در بهار امسال

علت افزایش قیمت ها در بهار امسال

به گزارش لباس نو، رئیس كل بانك مركزی اظهار داشت: همه افزایش قیمت ها در بهار امسال، فقط به رشد پایه پولی و نقدینگی مربوط نمی گردد. افزایش انتظارات تورمی، متأثر از عوامل غیر پولی و عملكرد سایر بازارها نیز در افزایش فشارهای تورمی نقش داشته اند.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در پستی اینستاگرامی درباره متغیرهای پولی نوشت: بانک مرکزی تمام تلاش خودرا برای کنترل میان مدت و طولانی مدت رشد متغیرهای پولی و مدیریت نرخ سود، برای کنترل و مهار تورم بکارگرفته است و با وجود تمامی موانع و محدودیت ها ازهمه ابزارهای خود برای تحقق تورم هدف گذاری شده، برای یکسال آینده استفاده می نماید.
وی افزود: قضاوت درباب عملکرد بانک مرکزی، بایستی در قالب محیط اقتصاد کلان و شوک های وارده به اقتصاد و همین طور بر اساس ابزارها، اختیارات و درجه استقلال بانک مرکزی باشد.
همتی اضافه کرد: خرید قسمتی از منابع ارزی صندوق توسعه ملی، جهت تامین کسری بودجه توسط بانک مرکزی ( آنچنان که در بودجه سال ۹۸ تکلیف شد) در شرایط تحریمی، تامین کسری بودجه از محل پایه پولی است. این روش، در کوتاه مدت، همانند استقراض از بانک مرکزی خواهد بود. لذا، بانک مرکزی به حکم وظیفه، نظر کارشناسی خودرا درباب آثار احتمالی ناخوشایند این روش تامین بودجه، گزارش کرده بود.
در ادامه رئیس کل بانک مرکزی روش هایی که امسال دولت محترم برای تامین کسری بودجه بوسیله فروش سهام دولتی و نیز انتشار اوراق بدهی بکارگرفته است، در شرایط تداوم فشار حداکثری، روش های مناسبی برای تامین منابع لازم از نقدینگی موجود در جامعه و بدون فشار به پایه پولی است و درصورت تداوم، کمک خوبی به بانک مرکزی در نیل به هدف مهار تورم خواهد بود.
او در آخر اظهار داشت: همه افزایش قیمت ها در بهار امسال، فقط به رشد پایه پولی و نقدینگی مربوط نمی گردد. افزایش انتظارات تورمی، متأثر از عوامل غیر پولی و عملکرد سایر بازارها نیز در افزایش فشارهای تورمی نقش داشته اند.1399/05/10
15:34:26
5.0 / 5
2470
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , خرید , صندوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس نو