نفس هسته به شماره افتاد!

نفس هسته به شماره افتاد!

لباس نو: هرچه تعداد سهام داران بورسی بیشتر می شود، هسته معاملات در پاسخگویی ناتوان تر می شود! به طوریكه حدودا در همه روزهای معاملاتی هفته جاری هسته با اختلال مواجه بود و صدای اعتراض سهام داران را بلند كرد. هرچند راهكارهایی برای حل این مشكل در نظر گرفته شده اما همگی زمان بر هستند و این درحالی است كه تابحال نیمی از جمعیت كشور بورسی شدند و روند ورود سهام داران جدید به بازار سرمایه همچنان ادامه دارد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، ماجرای اختلالات هسته معاملات بورسی هفته جاری به اوج خود رسید و حدودا در همه روزهای معامله آه از نهاد معامله گران بلند کرد. می توان گفت اختلال در هسته معاملات بازار سرمایه از ارتقا نیافتن آن همسو با افزایش حجم معاملات و بزرگ شدن بازار سرمایه نشات می گیرد و این مورد سبب شده برخی از سهام داران به علت اختلال هسته در ضمن معامله ضرر ببینند. برای اینکه امکان دارد رقمی که سایت tsetmc نشان داده است با رقمی که در کارگزاری نشان داده می شود یک دقیقه اختلاف داشته باشد. این اختلاف امکان دارد موجب شود معامله گر گرفتار این اشتباه شود که فشار فروش زیاد شده و سهم خودرا بفروشد؛ درحالی که قیمت بالا آمده است.
به نظر می آید مهم ترین دلیلی که سد راه ارتقای هسته شده تحریم است، برای اینکه نرم افزار هسته معاملاتی وارداتی بوده و تحریم ها امکان توسعه آنرا نمی دهد. البته راهکاری داخلی برای حل این مشکل در نظر گرفته شده که اکثرا زمانبر هستند.
راهکارهای سازمان بورس برای رفع اختلال هسته
در این راستا، چندی قبل حسن قالیباف اصل- رئیس سازمان بورس و اراق بهادار- در ادامه درمورد راهکارهای رفع اختلال هسته معاملات توضیح داد: امور اجرایی رفع اختلال هسته بر عهده شرکت فناوری است اما بطور کلی سه برنامه دنبال می شود. یک برنامه کوتاه مدت است که کندی و قطعی هسته حل شود. البته با وجود اینکه حجم ارزش معاملات امسال نسبت به سال قبل هشت برابر شده، کندی ها کاهش یافته است. توسعه هسته کار سریعی نیست و برای جاهایی که موجب کندی می شود باید کمک گرفت. کارگروهی هم در این راستا تشکیل شده است.
وی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه ایران، مشتری محور است، اظهار داشت: افراد با نام خودشان وارد سیستم معاملات می شوند. البته درمورد سهام عدالت تجمیع سفارشات داشتیم که تجربه خوبی بود. این مورد موجب می شود بازار به کارگزار پایه تبدیل گردد. چاره میان مدت نیز خرید از عرضه کنندکان خارجی است که شرکت فناوری مذاکراتی را انجام داده است که اگر قابل اعلام باشد، اعلام خواهیم کرد. چاره دراز مدت نیز تولید سامانه ترید و پست ترید بومی است که با همکاری دانشگاه تهران در حال انجام بوده و پیشرفت های خوبی داشته است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همین طور از امضای قراردادی با دانشگاه تهران برای طراحی یک سیستم خبر داده و اعلام نموده بود که تا آخر سال رونمایی می شود. همین طور راه اندازی سیستم بعد از معاملات ملی دنبال شده و قرار بود با اولین ETFدولت به بهره برداری برسد اما این اتفاق نیفتاد و امیدواریم با ETF بعدی بهره برداری شود و به سیستم بعد از معاملات مهاجرت نماییم.
ساعت معاملات دو قسمت می شود؟
همین طور علی صحرائی- مدیرعامل بورس تهران -درباره برنامه های بورس تهران برای پیشگیری از تکرار اختلال در سامانه معاملات و عادی شدن روند داد و ستد سهام شرکت ها به بورس پرس اظهار داشت: یکی از اقداماتی که با همکاری مدیریت فناوری بورس تهران عملی خواهد شد، بکارگیری دو سامانه معاملاتی است که مانند جداسازی سامانه های بورس و فرابورس اجرایی شد.
وی افزود: علاوه بر این از هفته آینده و البته به صورت کاملا" موقتی، بدون آنکه زمان داد و ستدها طولانی شود، سهام تلفیقی از صنایع مختلف در دو زمان 8: 30 تا 11 و 11 تا 14 یا 15 هر روز کاری معامله خواهند شد. در این میان به زودی جزئیات و چند و چون این رویه، نهایی و منتشر می شود.
در نظر گرفتن راهکارهای جدید برای رفع اختلالات هسته
از طرفی، روح الله دهقان- مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران-درمورد تغییر زیرساخت سیستم معاملاتی اظهار داشت: به علت فشار زیاد بر سامانه معاملاتی بورس تهران در حال پیاده سازی و اجرای راهکار فنی هستیم. این راهکار جدید از دید کاربر بیرونی قابل مشاهده نیست که دلیل آن هم این است که یک سری تفکیک هایی داخل سامانه معاملاتی صورت خواهد گرفت که کاربر بیرونی متوجه این تغییرات نمی گردد و فقط به علت این که در سامانه معاملاتی بورس تهران، افزایش ظرفیت داشته باشیم، معاملات بر روی دو زیرساخت سخت افزاری مجزا انجام خواهند گرفت.
دهقان در ادامه توضیح داد: همانگونه که الان معاملات بورس تهران و فرابورس در دو زیر ساخت سخت افزاری مجزا انجام می شوند، با پیاده سازی این راهکار جدید، معاملات سامانه بورس تهران شامل دو زیر ساخت مجزا خواهد شد. بدین سان نمادهای بورس تهران بین این دو زیرساخت تقسیم می شوند ولی از دید کابر هیچ چیز قابل مشاهده نیست.
مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در ادامه اضافه کرد: به احتمال زیاد با پیاده سازی این راهکار جدید، معاملاتی بعدازظهرها انجام نخواهد شد و ساعات معاملات به سیستم سابق باز می گردد. البته همه چیز بستگی به شرایط بازار خواهد داشت. اقدامات فنی این تغییرات زیرساختی در حال انجام می باشد و به نظر می آید تا دو الی سه ماه آینده به بهره برداری برسد.
منبع:

1399/05/17
13:24:58
5.0 / 5
2156
تگهای خبر: تجربه , توسعه , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لباس نو