چرا از خدمات غیرحضوری بیشتر استقبال می شود؟

چرا از خدمات غیرحضوری بیشتر استقبال می شود؟

به گزارش لباس نو یك فعال حوزه كار اعتقاد دارد غیرحضوری و الكترونیكی كردن خدمات باعث شفاف سازی و كاهش هزینه های مردم و دولت می شود و افراد از دریافت خدمات مورد نیاز خود به شكل غیر حضوری بیشتر استقبال می كنند.


علی اصلانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: سالهای سال است که دولتها به دنبال الکترونیکی کردن خدمات هستند و استقرار دولت الکترونیک در این حوزه بسیار موثر است ولی در عمل موفق نبودیم چون زیرساختهای مورد نیاز آماده نبود.
وی اظهار داشت: اگر امور کشور و خدمات دهی به سمت و سوی الکترونیکی شدن برود، در شفاف سازی خوب است و به نفع جامعه و آیندگان خواهد بود ولی تا زمانی که زیرساختها به درستی آماده و مهیا نشود، غیرحضوری کردن خدمات به نتیجه نمی رسد.
این فعال حوزه کار مهمترین خصوصیت الکترونیکی شدن خدمات را پیشگیری از ازدحام جمعیت و کاهش زمان و هزینه عنوان نمود و اظهار داشت: مردم از خدمات غیر حضوری بیشتر استقبال می کنند چون سبب می شود دیگر ساعتها در صف های طولانی نمانند و کارها با صرف کمترین وقت و هزینه صورت گیرد. از طرفی با غیرحضوری و الکترونیکی شدن خدمات، مجوزهای کسب و کار به سهولت صادر می شود و علاوه بر شفاف سازی، از اختلاس ها، سو استفاده ها و رانت ها جلوگیری می شود.
اصلانی در ادامه با اشاره به راه اندازی سامانه جامع روابط کار اظهار داشت: با وجود آنکه سامانه مزیتهای بسیاری دارد و وزارت کار کوشیده تا از این طریق دسترسی کارگران و متقاضیان به خدمات روابط کار را آسان کند اما برخی مشکلات هنوز برطرف نشده و لازم است بر روند سیستمی کردن امور نظارت داشته باشیم.
وی افزود: برنامه ای که برای این سیستم نوشته شده بیشتر نظریه بوده تا عملی و اگر کارشناسان اداره کار در نوشتن برنامه نقش داشتند مراحل شکایت یک کارگر از ثبت دادخواست تا به نتیجه رسیدن پرونده به شکل مطلوبتری دیده شده بود.
این فعال حوزه کار تصریح کرد: طبق پیشبینی ها این سامانه ابتدا در چند استان به شکل آزمایشی به اجرا درمی آید تا مشکلات و ایرادات آن شناسایی و برطرف شود ولی یکی از مشکلاتی که به نظر می آید هنوز برطرف نشده بحث آموزش دفاتر پیشخوان است که نمی دانند روند ثبت شکایت کارگران را چطور انجام دهند و کارگر بین دفتر پیشخوان و اداره کار گرفتار است.
عضو هیات حل اختلاف کارگران خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات موجود این است که امکان بررسی پرونده ها به شکل اینترنتی دیده نشده و باید به شکل حضوری در اداره کار پرونده ها را بررسی نماییم و رای بدهیم. در شرایط کرونا هم باید از خانه و با هزینه و نت شخصی اقدام نماییم، در حالیکه می توان امکان مشاهده و دادن رأی به شکل اینترنتی را حتی در درون خانه فراهم و از طولانی شدن روند بررسی و صدور آرا جلوگیری کرد.


به قول وی برای الکترونیکی کردن خدمات و اجرای موفق طرح ها در این حوزه باید به سمت فراهم کردن زیربناها و بسترهای لازم برویم و بعد از رفع نقصها کار، خدمات غیر حضوری را گسترش دهیم.

1399/05/25
14:04:57
5.0 / 5
2701
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس نو