استفاده از پساب برای فضای سبز مانند ساختن یك سد مجازی است

استفاده از پساب برای فضای سبز مانند ساختن یك سد مجازی است

وزیر نیرو اظهار داشت: اتفاق خوبی كه در برای استفاده از پساب فاضلاب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز افتاده، مانند ساختن یك سد مجازی است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان امروز در آیین امضای تفاهم نامه همکاری میان وزارت نیرو و شهرداری تهران اظهار نمود: همانطور که با مدیریت مصرف در بخش برق در یکی دو سال اخیر موفق به راه اندازی دست کم یک نیروگاه مجازی با ظرفیت ۳ تا ۴ هزار مگاوات در سال شدیم.
وی با اشاره به تفاهم نامه مزبور اظهار داشت: این کاری باارزش و خوب است ولی دیرهنگام انجام شد. باتوجه به ظرفیت موجود در وزارت نیرو و مدیریت شهر تهران شامل شورا و شهرداری به لحاظ تجربه و تخصص و آشنایی با این عرصه کار و حضور مدیران ارشد و آشنا با آن، هموطنان ما در تهران زودتر از اینها می بایست از فایده و مزیت چنین ترکیب مدیریتی بهره مند می شدند.
وی با اشاره به اینکه بزرگترین مسئولیت و لزوم پاسخگویی ما در قبال مجال و فرصت در اختیارمان است، اساسا مدیران و وزرای بعدی و همه عرصه ها با امتیازهای بیشتری خواهند بود، اضافه کرد: این ها هر چه داشته باشند از یک چیز محروم هستند و آن فرصت و مجالی است که امروز در اختیار ماست، همانطور که ما از فرصت در اختیار پیشینیانمان محروم هستیم.
وی افزود: وضعیت مطلوب برای مدیریت شهری ما این است که مانند مناطق توسعه یافته دنیا البته به شرط فراهم شدن زمینه ها و اقتضاهای آن، مدیریت آب و برق هم به عهده مدیریت شهر باشد.
وی با اشاره به اینکه ما حالا نمی توانیم با یک تصمیم وارد این عرصه شویم ولی اساسا می توانیم در راه این مطلوبیت حرکت و باید سهم خودرا برای آن طراحی و از فرصت موجود استفاده نماییم، اضافه کرد: سم توسعه یافتگی در کشور ما و کشورهای مشابه ما بخشی نگری است. هر چقدر از این خصلت بد فاصله بگیریم که برگرفته از ساختارهای موجود است، بیش از آنکه به آدم ها و دولت ها ربط داشته باشد، به همان نسبت می توانیم به این توسعه یافتگی نزدیک شویم.
اردکانیان اظهار داشت: تمرکزگرایی و بخشی نگری دو آفت جدی توسعه ماست وقتی که آنرا مطلوب مردم برای شکل دادن امروز و فردای خودشان می دانیم.
وی افزود: ما در وزارت نیرو کوشیدیم در عرصه آب در این راه کارهایی را انجام دهیم؛ یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی گامی در این راستا بود و گام های بعدی اجرای پروژه هایی نظیر آنچه که امروز شاهد آن هستیم، خواهد بود.
وی میزان آب قابل صرفه جویی با استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز شهر تهران را معادل ساخت یک سد جدید عنوان نمود و اظهار داشت: امید است در فرصت باقی مانده ساز و کار ماندگاری را برای همکاری نزدیک تر شهرداری تهران و بخش های آب و برق وزارت نیرو سامان دهیم و آنرا نهادینه نماییم به نحوی که در سال آتی و سال های بعد هم بتوانند این مسیر را به شکل مناسب دنبال کنند.
وی با اشاره به مدیریت مصرف در بخش برق اظهار داشت: این کار را اساسا در بخش آب هم بنا به لزوم بیشتری که دارد با کمک هم پیش ببریم و باتوجه به نقش الگویی و مدلی که تهران برای شهرهای بزرگ کشور و همه شهرها دارد اهمیت این کار دو چندان است.
فضای سبز شهر تهران حدود ۱۸۰ میلیون متر مکعب آب مصرف می کند
همین طور قاسم تقی زاده خامسی معاون آب و آبفای وزیر نیرو اظهار داشت: هم اینک فضای سبز شهر تهران حدود ۱۸۰ میلیون متر مکعب آب مصرف می کند که ۹۰ درصد آن از محل ۴۰۰ حلقه چاهی است که در اختیار شهرداری تهران است.
وی با اشاره به اینکه این تفاهم نامه قسمتی از سند سازگاری با کم آبی است که برای همه استانها تهیه که در آن منابع و مصارف آب و فاضلاب در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت، فضای سبز و آب شرب مشخص می شود، اظهار داشت: این سند بعد از تصویب در کارگروه به امضای مشترک دو معاون رئیس جمهوری و ۵ وزیر کابینه خواهد رسید.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو اضافه کرد: برای آبیاری فضای سبز شهر تهران حدودا کمتر از چهار درصد از پساب استفاده می شود که حدود ۷ میلیون متر مکعب است و اگر این گونه پیش می رفتیم و این تفاهم نامه صورت نمی گرفت در افق ۱۴۱۰ باید ۲۱۸ میلیون متر مکعب از محل منابع آبهای زیرزمینی شهر تهران برای آبیاری فضای سبز استفاده می شد.
او همینطور از پیشرفت فیزیکی حدود ۶۸ درصدی طرح جامع جمع آوری فاضلاب شهر تهران آگاهی داد و اظهار داشت: این طرح در زمان حاضر حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب در سال خروجی پساب دارد که با بهره برداری تصفیه خانه "فیروزبهرام" در امسال، پساب خروجی شهر تهران حدودا به ۴۵۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید.
وی اظهار داشت: این قسمتی از ۷۷۸ میلیون متر مکعب پساب خروجی نهایی در سال ۱۴۱۰ شهر تهران است.
وی میزان آب مصرفی برای فضای سبز شهر تهران را معاون ظرفیت دریاچه سد کرج عنوان نمود و اظهار داشت: به این معنا که یکی از سدهای پنجگانه شهر تهران را باید برای آبیاری فضای سبز شهر تهران می دادیم.
وی با یادآوری روند پیگیری ها در این زمینه بین شهرداری تهران و وزارت نیرو گفت: با امضای این تفاهم نامه، چهار درصدی که هم اینک از محل پساب برای آبیاری فضای سبز شهر تهران استفاده می شود به ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت.
تقی زاده خامسی اظهار داشت: شاه بیت این تفاهم نامه حفظ منابع آب های زیرزمینی و استفاده از پساب، مانند دیگر نقاط جهان است و بجای ۲۱۸ میلیون متر مکعب در افق ۱۴۰۰ فقط ۸۰ میلیون برداشت می شود که این هم قابل کاهش است.
او همینطور از بهره برداری سامانه بزرگ آبرسانی از کرج به تصفیه خانه ششم در آینده نزدیک آگاهی داد که شامل ۳۵ کیلومتر تونل و یک تصفیه خانه ۱۵ متر مکعبی است.
وی اظهار داشت: این نویدی برای اهالی منطقه ۲۲ تهران است که واقعا مشکل دارند و در قسمت ۶۸ درصد پیشرفت فیزیکی طرح جامع هم عمده عقب ماندگی شهر تهران در منطقه ۲۲ است.
آبیاری فضای سبز تهران با پسآب تصفیه شده
تفاهم نامه همکاری وزارت نیرو و شهرداری تهران به امضا رسید که برمبنای آن از این پس فضای سبز پایتخت از این پس با پسآب تصفیه شده در تصفیه خانه های فاضلاب این شهر آبیاری خواهد شد.
بر طبق این تفاهمنامه همکاری میزان استفاده از منابع آبهای زیرزمینی برای آبیاری فضای سبز در تهران تا سال ۱۴۱۰ به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و منبع اصلی تامین آبیاری تهران پساب تصفیه خانه ها خواهد بود.
این تفاهمنامه در امتداد اجرای مفاد ماده ۲۲ قانون هوای پاک و تقویت همکاری و تعاملات بین بخشی و بمنظور تامین آب خام مورد نیاز آبیاری فضاهای سبز و بوستان های شهر تهران که در ارتقای کیفیت محیط زیست شهری است، به امضا رسید.
صیانت از منابع آب های زیرزمینی و آب شرب در مقابل جایگزین کردن روان آب ها، آبهای سطحی و پساب تصفیه شده فاضلاب شهری برای آبیاری عرصه ها و فضاهای سبز در شهر تهران بعنوان راهکاری منطقی و عملی برای حفظ ذخایر باارزش آبهای زیرزمینی و مقابله با مخاطرات ناشی از کاهش بارندگی و نزولات آسمانی در شهر تهران از دیگر اهداف تفاهمنامه ای است که امروز میان شهرداری تهران و وزارت نیرو به امضا رسید.
موضوع اصلی این تفاهمنامه تقویت تعاملات بین بخشی، همکاریهای دوجانبه و هم افزایی لازم با هدف رفع مشکلات و استفاده از ظرفیت های موجود بین دو مجموعه وزارت نیرو و شهرداری تهران برای ارائه خدمات رسانی مطلوب به شهروندان در زمینه تامین آب فضای سبز شهر تهران از منابع آبی و پساب طبق مدل پیشنهادی و مدیریت سیلاب شهری است. بدین سان این تفاهمنامه دو طرف را برمبنای برنامه تنظیم شده در امتداد نگهداشت و توسعه فضای سبز شهر تهران تا افق ۱۴۱۰ در بخش های مختلف ملزم می کند.
همچنین، برنامه توسعه پیشنهادی فضای سبز شهر تهران؛ فضاهای سبز شهر تهران، منابع مصرف آب و تغییر منابع مصرف آب تا افق ۱۴۱۰ را مشخص می کند که مقرر است بر طبق این تفاهمنامه و این برنامه، استفاده از منابع آب زیرزمینی که حالا منبع اصلی آبیاری فضای سبز است به مقدار قابل توجهی کم شود. بدین سان وزارت نیرو موظف می شود که مابه التفاوت آب مورد نیاز را از پساب تصفیه خانه ها تامین کند. از طرف دیگر، بمنظور برنامه ریزی، نظارت، تعیین چگونگی و روش اجرای ماموریت های مشترک در امتداد تحقق محورهای همکاری فی مابین، کمیته راهبردی تفاهمنامه با ترکیب مسئولان وزارت نیرو و شهرداری تهران تشکیل می شود و همه اقدامات و همکاریهای مشترک با مصوبه کمیته مزبور و تحت نظارت آن به اجرا در خواهد آمد.1399/06/12
21:20:45
5.0 / 5
2157
تگهای خبر: تجربه , توسعه , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس نو