حاجی دلیگانی:

هیچ مقامی تضمین نمی دهد با الحاق به FATF مشكلات بانكی حل شود

هیچ مقامی تضمین نمی دهد با الحاق به FATF مشكلات بانكی حل شود

لباس نو: یك نماینده مجلس اظهار داشت: خرداد ۹۵ قول داده شد تحریم ها تعلیق شود اما در عمل چنین نشد. حالا هم هیچ مقامی تضمین نمی دهد در صورت تصویب لوایح چهارگانه و پیوستن به FATF مشكلات بانكی ایران حل شود.به گزارش لباس نو به نقل از صداوسیما، حسینعلی حاجی دلیگانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبكه دو سیما اظهار داشت: در صورتیكه در خرداد ۹۵ قول داده شد كه تحریم های ایران تعلیق شود اما در عمل چنین نشد. این گفته را كه در صورت نپیوستن به FATF مشكلات بانكی مان برطرف نمی گردد، قبول ندارم.
وی اضافه كرد: مشكل اصلی در CFT است كه در آن تعریف تروریسم محل مناقشه است. منشأ مشكلات بانكی ایران به تحریم های ثانویه و تحریم دلار از طرف امریكا بر می گردد.
عضو كمیسیون انرژی مجلس اشاره كرد: هیچ مقامی نمی تواند تضمین دهد در صورت تصویب لوایح چهارگانه و پیوستن به FATF مشكلات بانكی ایران حل شود.
حاجی دلیگانی اضافه كرد: طرف مقابل هیچگاه در بهانه گرفتن از جمهوری اسلامی ایران كم نمی آورد و بدون شك درباره حقوق بشر، برنامه هسته ای و اصول و ارزش های انقلاب اسلامی بهانه خواهند گرفت.
وی اظهار داشت: چهار مخالف جدی پیوستن ایران به FATF، امریكا، رژیم صهیونیستی، آرژانتین و شورای همكاری خلیج فارس هستند.
حاجی دلیگانی تاكید كرد: برای پیوستن به FATF باید در نظر داشت كه هزار و ۱۴۰ نفر از ایرانیان در لیست تحریمی وزارت خزانه داری امریكا هستند.
سید یاسر جبرائیلی كارشناس اقتصاد سیاسی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: اینكه گفته شود در صورت نپیوستن به FATF مبادلات تجاری مان با دنیا قطع می شود، درست نیست.
وی اضافه كرد: CFT از سال ۲۰۰۰ اجرایی شده است و ما عضو آن نبوده ایم، اما مبادلات تجاری مان با كشورهای دنیا همچنان برقرار است.
جبرائیلی اظهار داشت: واقعیت این است كه امریكا و اروپا به دنبال آن هستند كه بخش تحریمی و غیرتحریمی را از هم جدا و در داخل شكاف احداث كنند. تجربه كره شمالی و پاكستان پیش روی ماست كه با وجود پیوستن به FATF مشكلاتشان حل نشده است.
این كارشناس اقتصاد سیاسی اظهار داشت: ما در شرایط عدم تضمین و قطعیت درباره آینده هستیم و در این شرایط باید دقت بیشتری نماییم.
ابوذر ندیمی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی هم در این برنامه اظهار داشت: این مساله هم می تواند بهانه ای برای امریكا باشد كه فشارهای بین المللی را به ایران وارد كند.
وی اضافه كرد: باید دانست كه FATF صرفاً برای ایران طراحی نشده و مسأله ای است كه برای تمامی كشورهای دنیا مطرح است.

1397/10/16
14:33:31
5.0 / 5
4653
تگهای خبر: اقتصاد , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لباس نو