مشكلات ادامه دار ثبت سفارش و تخصیص ارز در واردات كالای آی تی

مشكلات ادامه دار ثبت سفارش و تخصیص ارز در واردات كالای آی تی

اعضای كمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی كامپیوتری انتقادات خویش را نسبت به مشكلات تأمین ارز و واردات كالاهای فاوا مطرح كرده و مهم ترین مشكل واردات را ثبت سفارش كالاهای آی تی و به دنبال آن تخصیص و تأمین ارز از جانب بانك مركزی اعلام نمودند.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، نشست خبری «کمیسیون سخت افزار» سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران با مبحث «مشکلات تأمین ارز و واردات کالاهای فاوا»، امروز به صورت آنلاین برگزار گردید.
وضعیت فعلی بازار و کمبود شدید کالا در بازار در شرایط افزایش نیاز روز افزون مردم به تجهیزات IT به سبب آموزش آنلاین و دورکاری و تخصیص ندادن ارز از راه بانک مرکزی و اعمال سیاست هایی که برای واردکننده شفاف و روشن نیست، از محورهای این نشست بود. اینکه چرا به کالاهایی که از وزارت صمت مجوز واردات دارند، ارز تخصیص داده نمی گردد و همینطور چرا وقتی تخصیص صورت می گیرد، در صف تأمین می مانند.
این اعضا این مسئله را عنوان کردند که وزارت فاوا و وزارت صمت با اعمال سیاست های دولتی، بخش خصوصی را منفعل کرده اند و شرکت های خصولتی پروژه های بزرگ را به انجام می رسانند و به شکلی شرکت های خصوصی دور زده می شوند. دیگر اینکه وزارت خانه های فاوا و صمت هیچ اقدامی برای واردات کالاهایی مانند تبلت و لپ تاپ که حالا استراتژیک و از اولویت بسیار بالایی برخوردار می باشند، صورت نمی دهند و این سوالات عنوان شد که سرورهای زیرساخت از چه روش هایی ارز می گیرند و آیا وزارت فاوا مستقیماً و از راه خصولتی ها وارد می کند؟
در این جلسه، پیامد تخصیص ندادن ارز، ورود کالای فاوای قاچاق و به تبع آن بالا رفتن قیمت ارز و خسارت دولت از بابت پرداخت نشدن حقوق گمرکی و مالیات عنوان شد و همینطور اینکه معضلاتی که به دنبال دوام شرایط سخت کنونی به وجود خواهند آمد، قطع شدن زنجیره توزیع، بیکاری و تعطیلی تعداد زیادی از واحدهای صنفی خواهد بود.
ادامه داردمنبع:

1399/07/08
13:41:12
5.0 / 5
1614
تگهای خبر: قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لباس نو