یك مقام مسئول

امكان دورزدن ممنوعیت سفربه عراق از مرزهای اقلیم كردستان وجودندارد

امكان دورزدن ممنوعیت سفربه عراق از مرزهای اقلیم كردستان وجودندارد

مدیركل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: امكان سفر اربعین به عراق از راه مرزهای اقلیم كردستان عراق وجود ندارد.جواد هدایتی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت مرزهای ایران و عراق در آستانه اربعین حسینی تصریح کرد: در طول چند ماه گذشته به علت شرایط کرونایی، تردد مسافرین میان ایران و عراق از راه مرزهای مشترک مسدود بود و این مورد ارتباطی با پیاده روی اربعین نداشت.
وی اضافه کرد: در این زمان تنها کسانی که مجوز تردد بعنوان دیپلمات یا مقامات کنسولی یا مجوزهای تحصیلی داشتند و یا اتباع دو کشور بوده یا دارای اقامت خاص بودند، امکان عبور و مرور در مرزهای زمینی به آنها داده شد؛ در غیر این صورت هیچ تردد مسافری در مرزهای دو کشور صورت نگرفته است.
مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با تاکید بر اینکه هرگونه تردد مسافری میان مرزهای کشور کماکان ممنوع می باشد به حضور برخی افراد بعنوان زائر اربعین در مرزها اشاره نمود و اضافه کرد: ما در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به ادارات کل راهداری استان های مرزی با عراق ابلاغ کرده ایم که هیچ کس اجازه عبور از مرزها را نداشته و پایانه های مرزی موجود در این استان ها از عرضه خدمات به مسافران زمینی منع شده اند.
وی تصریح کرد: همینطور به ادارات کل راهداری ابلاغ کرده ایم که امکان صدور صورت وضعیت برای خودرو های عمومی به مقاصد پایانه های مرزی وجود ندارد ضمن اینکه با پلیس راهور هماهنگ شده تا نظارت بر حمل و نقل عمومی و اتوبوس ها به سمت مرزهای عراق تشدید شود.
هدایتی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره امکان دور زدن این قانون از راه تردد مسافری از مرزهای اقلیم کردستان عراق به شهرهای نجف و کربلا خاطرنشان کرد: بعید می دانم کسی از راه مرزهای اقلیم هم بتواند وارد خاک عراق شود. البته هم اکنون بیشتر از دو هفته است که با همکاری وزارت امورخارجه مجوز ورود کامیون های ایرانی از مرزهای اقلیم کردستان به عمق شهرهای این منطقه شامل اربیل و سلیمانیه صادر گردیده است.
هدایتی افزود: به این صورت که رانندگان کامیون بعد از دادن تست کرونا در نقطه مرزی با هزینه خودشان به مبلغ ۱.۵ میلیون تومان می توانند به منطقه اقلیم کردستان سفر کنند اما این مجوز برای کامیون های ایرانی برای ورود به خاک عراق از مرزهای مهران، شلمچه و خسروی وجود ندارد و تنها می توانند در پایانه های مرزی دو کشور کالاها را از کامیون های ایرانی به کامیون های عراقی به صورت ترانشیپمنت جابجا کنند.
مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای خاطرنشان کرد: هم اکنون در مرز تمرچین، پرویزخان و باشماق امکان ورود کامیون های ایرانی وجود دارد که بیشتر از دو هفته است این مجوز صادر گردیده است اما رانندگان عراقی که پیش از این بازار خوبی بدست آورده و کالاهای ایرانی را در مرز بارگیری می کردند مقاومت کرده و اجازه ورود رانندگان کامیون ایرانی به خاک اقلیم را نمی دهند. چند مورد درگیری و شکستن شیشه کامیون های ایرانی گزارش شده که با وزارت امورخارجه در حال پیگیری آن هستیم تا شرایط به حالت عادی بازگردد.
وی با تاکید بر اینکه مرز تجاری ایران و عراق تا آخر تیرماه به صورت کامل بسته بود اظهار داشت: از تیرماه به بعد مرزها ابتدا به صورت محدود و دو روز در هفته شامل روزهای یکشنبه و چهارشنبه بازگشایی شد اما هم اکنون همه روزه مرزهای ایران و جنوب عراق باز است ولی ترانزیت و صادرات کالا از ایران به عراق صرفا به صورت ترانشیپمنت و جابجایی کالا از کامیون های ایران به کامیون های عراق صورت می گیرد که سبب افزایش زمان عبور و مرور و تأخیر در ورود کالا به عراق شده است.
به گفته هدایتی کامیون های عراقی بدون محدودیت می توانند وارد خاک ایران شوند.

1399/07/16
14:20:13
5.0 / 5
2173
تگهای خبر: خدمات , سفر , قانون , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لباس نو