گرانی مرغ بازار را به ركود عمیقی برده است

گرانی مرغ بازار را به ركود عمیقی برده است

به گزارش لباس نو بوشهر رئیس اتاق اصناف مركز استان بوشهر با اشاره به تأثیر كاهش ارزش پول ملّی و افزایش قیمت ارز بر قیمت مرغ اظهار داشت: از آنجائیكه بخشی از نهاده های دامی از خارج وارد می شود افزایش قیمت ارز سبب شوك قیمتی به تولیدات مرغداری ها شده است.


مصطفی گراشی با اشاره به اینکه افزایش قیمت مرغ گرم، خرید و فروش آن در بازار را به طرز قابل ملاحظه ای کاهش داده، اضافه کرد: مرغ به لحاظ قیمت آخرین حلقه مواد پروتئینی خانواده ها است که با افزایش قیمت آن مردم به سمت مواد پروتئینی ارزان تر مثل جگر مرغ روی آورده اند.
وی تصریح کرد: افزایش قیمت این ماده پروتئینی سبب کاهش مشتری در واحدهای خرده فروشی و کاهش میزان سود واحدهای صنفی شده و این رسته شغلی فعلاً با ضرر و زیان در حال فعالیت است.
به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، رئیس اتاق اصناف مرکز بوشهر افزود: بر خلاف نظر عموم بازاریان از افزایش قیمت ها و بی ثباتی لطمات زیادی می بینند. به نحوی که با هر شوک قیمتی به اقلام مختلف، با خروج عده ‍ای از بازاریان از گردونه رقابت مواجه می شویم.

گوجه فرنگی در سفره مردم یخ بست
همچنین سید رضا هاشمی، رئیس اتحادیه میوه و تره بار شهرستان بوشهر ضمن اشاره به گرانی بی سابقه قیمت گوجه فرنگی در بازار بوشهر اظهار داشت: بر اثر سرمازدگی بی موقع در مزارع گوجه بخشی از استان های فارس(مرودشت)، کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان گوجه کاران این استان ها با زیان هنگفتی مواجه گشتند.
وی با اشاره به این مورد که سرمای اخیر در این فصل غیرمترقبه بود، اظهار نمود: همه ساله پس از آخر برداشت گوجه فرنگی در استان های فوق الذکر و رسیدن گوجه نوبرانه استان های جنوبی شاهد افزایش قیمت بودیم امّا سال جاری با بروز این اتفاق با افزایش حدود چهار برابری قیمت گوجه فرنگی مواجه شدیم.

هاشمی افزود: با افزایش قیمت گوجه فرنگی، میزان فروش این کالا در بازار کاهش پیدا کرد و درآمد واحدهای صنفی هم به میزان قابل توجهی کم شد.
وی اظهار نمود: انتظار است تا یک هفته آینده با به دست آمدن گوجه فرنگی مناظقی مثل تنگ ارم، کازرون، حاجی آباد شاهد بازگشت گوجه به قیمت سابق باشیم.
رئیس اتحادیه میوه و تره بار شهرستان بوشهر در انتها عنوان کرد: تأثیر «سووم سرمای» سال جاری نشان داد که ثبات قیمت میوه و تره بار و صیفی جات در طول سال نیازمند واحدهای عمل آوری، بسته بندی و نگهداری است. تا زمانی که چنین واحدهایی در اولویت فعالیتهای صنعتی قرار نگیرد هر نسیم خنک یا گرمی می تواند سبب بروز شوک قیمتی در بازار شود.
منبع:

1399/07/28
20:23:20
5.0 / 5
1739
تگهای خبر: تولید , خرید , سفر , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لباس نو