معاون بانك مركزی اعلام كرد

بانك ها تا 2 سال دیگر كاملا مجازی می شوند

بانك ها تا 2 سال دیگر كاملا مجازی می شوند

به گزارش لباس نو معاون تكنولوژی های جدید بانك مركزی با بیان اینكه در تلاش هستیم تا یكی دو سال آینده نئوبانك را در كشور اجرا نماییم، اظهار داشت: نئوبانك نوعی از بانكداری دیجیتال است كه دیگر با آن بانك ها شعبه نخواهند داشت و كاملا مجازی می شوند. همچنین، به دنبال پروژه ای هستیم تا كارت بانكی فیزیكی حذف شود و بر روی موبایل قرار گیرد و دیگر نیازی به حمل آن نباشد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، مهران محرمیان در یک برنامه تلویزیونی از پیشرفت ها، چالش ها و خدمات ویژه بانکداری الکترونیک گفت و توضیح داد: مردم، نرم افزار موبایل بانک و آدرس سایت و درگاه ورودی اینترنت بانک را از محل مناسب و معتبر دریافت نمایند، تا قربانی سودجویان و کلاهبردان نشوند.
وی ادامه داد: شمول مالی (financial inclusion) به این معناست که چه درصدی از مردم حساب بانکی دارند و از خدمات بانکی و به خصوص خدمات بانکداری الکترونیک بهره مند شوند. خوشبختانه در این حوزه ما جزو کشورهای خوب دنیا هستیم. برای مثال در دورترین نقاط کشور دسترسی به این شبکه با هیچ محدودیتی مواجه نیست.
محرمیان افزود: نئوبانک ها (neobank) نوعی از بانکداری دیجیتال هستند؛ بدین معنا که بانک، دیگر شعبه ندارد و کاملاً مجازی است. برای مثال در آسیا ۱۱ بانک به این سبک وجود دارد. ما هم در تلاشیم بانک هایی ازاین دست طی یک یا دو سال آینده داشته باشیم.
به قول معاون بانک مرکزی در دنیا و هم در ایران چاره فنی برای تجمیع کارت های بانکی بر روی یک فضا در دسترس می باشد اما مسأله عمده مسائل کسب وکاری و حقوقی است که مانع از این امر می شود. به دنبال پروژه ای هستیم که به واسطه آن فیزیک کارت حذف شود. بدین سان کارت بانکی برپایه استانداردهای بین المللی بر روی موبایل قرار می گیرد و دیگر نیازی به حمل کارت نیست.
وی ادامه داد: با اجرای رمز دوم پویا در سال گذشته، جرایم مختلف در حوزه فیشینگ کاهش پیدا کرد. برهمین اساس برخی جرایم به صفر رسید و برخی دیگر حدود ۹۰ الی ۹۵ درصد کاهش داشت.
در ادامه وی با اشاره به اینکه مردم نرم افزار موبایل بانک و آدرس سایت و درگاه ورودی اینترنت بانک را از محل مناسب دریافت نمایند، تصریح کرد: متأسفانه این روزها بسیاری اینترنت بانک را از راه گوگل و سایر جستجوگرها، جست وجو می کنند و سپس برپایه الگوریتم هایی که توسط افراد کلاهبردار استفاده می شود، سایتی کاملاً مشابه با درگاه یا سایت واقعی در نتایج نمایش داده می شود و بعد از آن با ورود اطلاعات توسط مردم، حساب شان خالی می شود.
معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی اظهار داشت: درگاه هایی که در زمینه شرط بندی و قمار و... استفاده می شوند، عمدتاً اجاره ای هستند. باید اخطار دهم که این کار غیرقانونی می باشد و متأسفانه افراد با دریافت مبالغی درگاه را در اختیار دیگران قرار می دهند. درحال حاضر شناسایی هوشمند درگاه ها را در دستور کار داریم و کارگروه هایی را فعال کردیم و همکاری نزدیکی با پلیس فتا و دادستانی در این حوزه داریم. برخورد با این مسأله به علت حجم و گستردگی آن برای ما حائز اهمیت می باشد و این نوید را می دهم که بزودی شاهد این قبیل سایت ها نباشیم.
محرمیان در انتها با اشاره به اینکه دو فناوری هوش مصنوعی و کلان داده (big data) باعث تحول بانکداری جهانی است، تصریح کرد: در فناوری هوش مصنوعی، درگاه های بانکی و همینطور تحلیل و پردازشی که در ادارات مرکزی بانک ها انجام می شود به صورت هوشمند است. به صورت مثال برای احراز هویت از این تکنولوژی در این حوزه می توان بهره گرفت.
منبع:

1399/07/29
20:26:26
5.0 / 5
1714
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , سایت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لباس نو